Než přijde finále Hry o trůny: Jak je na tom rod Lannisterů a jeho spojenci

Datum vydání 27. 3. 2019Shlédnutí 7 897×Sdílení článku115Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Už jen poslední týdny zbývají do premiéry osmé a poslední řady Hry o trůny 92 %. Rozhodli jsme se proto zmapovat historii všech hlavních rodů, které proti sobě v Západozemí ještě stojí a připomenout, čím si přeživší postavy v uplynulých sezónách vlastně prošly. A začneme rodem Lannisterů.

1) Cersei Lannister

Po smrti patriarchy rodu Tywina, svého strýce Kevana a synů Joffreyho a Tommena se stala Cersei královnou Západozemí a zároveň vládkyní rodu Lannisterů. Události uplynulých sezón ji zocelily, ale cit pro intriky měla už od začátku. S pomocí bratrance Lancela například pomohla způsobit smrt svého manžela, krále Roberta Baratheona.

Hra o trůny: Všechno důležité, co už víme o závěrečné osmé sezóně

Odjakživa nesnášela nejmladšího bratra Tyriona, což se ještě zhoršilo po odeslání dcery Myrcelly do Dorne ve druhé sezóně. Nenávist se ještě prohloubila poté, co Tyrion na útěku z vězení zastřelil Tywina na záchodě. Cersei také dlouho vinila Tyriona z vraždy Joffreyho, kterou ale naplánovala Olenna Tyrell.

Ne vždy si prozíravě vybírala spojence. Náboženské hnutí vrabčáků, které Cersei plánovala použít proti své rivalce Margaery a rodu Tyrellů, se obrátilo proti ní a královna musela potupně projít nahá Královým přístavištěm na znamení pokání.

Pomstila se na konci šesté sezóny, kdy odpálila Baelorovo septum se všemi svými hlavními politickými rivaly, ale třeba i s již zmíněným strýcem Kevanem. Drastický čin ji konečně dostal na trůn, který se ale předloni pořádně zakýval během invaze Daenerys Targaryen.

S pomocí Tarlyů, bratra Jaimeho, Eurona Greyjoye a Qyburna zaznamenala v zatím poslední sedmé sezóně hned několik významných úspěchů. Zlomila Ellarii Písek z Dorne a zbavila se zbytku rodu Tyrellů, načež získané zlato použila při vyjednávání se Železnou bankou k získání žoldnéřské pomoci proti Daenerys.

Armáda Lannisterů však prohrála boj o zásobovací konvoj a Cersei navíc ztratila podporu svého bratra a dlouholetého milence Jaimeho poté, co uzavřela falešnou dohodu se svými nepřáteli, že pošle svá vojska do boje proti armádě mrtvých. Nyní plánuje počkat, až hordy Nočního krále zdecimují seveřany a síly Daenerys Targaryen, načež Cersei udeří na přeživší s pomocí žoldnéřů Zlatého společenství.

2) Jaime Lannister

Ještě pár sérií zpátky by Jaime svou sestru v tomto zákeřném záměru dost možná podporoval. Neváhal se kvůli ní ostatně hned v pilotní epizodě pokusit o vraždu Brana Starka. Jaimeho pohled na život ale prodělal zásadní vývoj poté, co byl Lannister zajat a později zmrzačen.

Hra o trůny: Bran jako Noční král, Tyrionova zrada. Vysvětlíme nejzajímavější teorie fanoušků

Rozhovory s Brienne nám objasnili leccos o pohnuté minulosti rytíře, který kdysi zachránil celé Královo přístaviště před zničením a nikdy se za to nedočkal vděku. Jaime se také sám vydává do Dorne zachránit svou dceru Myrcellu, místo aby vytáhl v čele celé armády.

To se mu zpočátku daří, ale nakonec selže, když je Myrcella otrávena. Jaime i přesto pokračuje ve snahách o mírové řešení problémů třeba během obléhání Řekotočí, kdy dokáže přesvědčit Edmura Tullyho, aby mu hrad vydal.

V sedmé sezóně pak Jaime pomohl Cersei získat Vysokou zahradu a s ní i potřebné zlato, nebyl ale vůbec nadšený z nové aliance s Euronem Greyjoyem. Přesto se pokusil zabít během bitvy Daenerys Targaryen a svou sestru definitivně opustil až poté, co zjistil, že se chystá nedodržet podmínky dočasného příměří, které byly sjednány.

Jaime nyní míří na sever, kde už Dany slouží jeho bratr Tyrion. Těžko ale říct, jaké přijetí ho přesně čeká. Pokus o vraždu Brana Starka totiž může vyjít najevo a mnozí seveřané možná dosud nezapomněli třeba na to, jak Jaime během svého zajetí zabil Torrhena Karstarka.

3) Tyrion Lannister

Tyrionova situace je o poznání jednodušší, neboť trpaslík dračí královně slouží už několik posledních sérií. Jeho vlastní otec koneckonců nikdy nedokázal docenit Tyrionův přínos rodu Lannisterů a po obléhání Králova přístaviště ho odhodil jako nepotřebný nástroj.

Tyrion ale zároveň není tak docela spokojený se svou novou loajalitou. Netvářil se vůbec šťastně, když Dothrakové vraždili lannisterské válečníky v předloňské bitvě a důrazně protestoval proti upálení lorda Randylla Tarlyho a jeho syna Dickona. Zároveň konfrontoval královnu ohledně jejího nástupnictví a nevypadal právě nadšeně z nového vztahu mezi ní a Jonem Sněhem.

4) Euron Greyjoy

Euron je jedním z novějších hráčů Hry o trůny, zatím ale vesměs jenom vyhrával. Nejdřív se zbavil staršího bratra Balona, načež porazil svou neteř Yaru v Královolbě. Aby získal Cerseinu přízeň, rozdrtil část Daenerysiny flotily a zajal Ellarii Písek a její dceru Tyene, které předal královně. Pro sebe si nechal již zmíněnou Yaru.

Hra o trůny: 7 herců, kteří byli jen krůček od role v populárním seriálu

Během sněmu s nepřáteli Euron fingoval strach z nemrtvých, ve skutečnosti byl nicméně s Cersei tajně domluvený, že přepraví do Západozemí Zlaté společenství. S jeho pomocí by pak královna mohla zvítězit a Euron by usedl po jejím boku jako nový panovník Sedmi království.

5) Qyburn

Bývalý mistr, kterého jeho kolegové vyloučili za neetické experimenty, se poprvé dostal na obrazovku jako ošetřovatel Jaimeho Lannistera po jeho zmrzačení. Postupem času dokázal získat značný vliv, zejména poté, co přivedl k novému životu sera Gregora Clegana. Jako nejvěrnější příznivec královny Cersei dostal po jejím nástupu na trůn dokonce kritickou funkci pobočníka.

V nejnovější sedmé sérii přispěl královně hlavně sestrojením protidračí balisty, která dokázala zranit Daenerysina Drogona. Zvědavě také zkoumal odseknutou paži nemrtvého, kterého Jon Sníh dopravil do Králova přístaviště na ukázku.

6) Bronn

Bronnova seriálová kariéra sice začala ve službách lady Catelyn Stark, obrátky ale nabrala teprve, když se žoldák přidal k Tyrionovi Lannisterovi. Vedla až k zisku rytířského titulu a už pod Jaimem Lannisterem dokonce ke slibu lepšího hradu, než který měl Bronn na dosah dříve.

Přestože ale byla Bronnova motivace zprvu zištná, v průběhu doby se leccos změnilo. Předloni dokonce během bitvy nechal ležet na zemi vak plný zlatých mincí. Přesto nenásledoval Jaimeho na cestě na sever. Co má momentálně v plánu, zatím netušíme – neukázal se ani v traileru. Nezapomínejme však, že se kdysi přiznal, že se podíval i za Zeď.

7) Gregor Clegane

Z dřívějšího poskoka Tywina Lannistera, hromotluka Gregora Clegana zvaného Hora, už zbyla jen prázdná schránka. Po souboji z Oberynem Martellem měl totiž krvežíznivý rytíř zemřít a zachránilo jej pouze temné umění odpadlého mistra Qyburna. Hora má z minulosti nevyřízené účty s bratrem Sandorem, ale také s Aryou, která navíc touží zabít i jeho paní Cersei.

8) Tycho Nestoris

Bankéř z Braavosu sice není poddaným Železného trůnu a jednu dobu dokonce pomáhal králi Stannisovi proti koruně, předloni ale s královnou Cersei dojednal zaplacení Zlatého společenství výměnou za umoření části dluhů, které po sobě vláda Roberta Baratheona zanechala.

Zůstává otázkou, zda ho ještě uvidíme. V případě Daenerysina vítězství ale moc nepředpokládáme, že by si troufl žádat o splátky tváří v tlamu oheň plivajícího draka…

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *