Než přijde finále Hry o trůny: Jak je na tom rod Targaryenů a jeho spojenci

Datum vydání 2. 4. 2019Shlédnutí 7 217×Sdílení článku118Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Už minulý týden jsme začali rekapitulovat minulost nejdůležitějších přeživších postav Hry o trůny 92 % a připomínat výzvy, které hrdiny a padouchy seriálu v nadcházející osmé řadě čekají. První přišel na řadu rod Lannisterů, tentokrát nás však budou pro změnu zajímat Targaryeni.

1) Daenerys Targaryen

Dračí královně zpočátku štěstí zdánlivě nepřálo. Násilnický a arogantní bratr Viserys ji totiž provdal za khala Droga, vládce Dothraků. Sliboval si, že tak získá Drogovu pomoc pro plánovaný pokus o znovudobytí Sedmi království. Stalo se ale něco, co nikdo nečekal. Daenerys a Drogo si časem vybudovali skutečný vztah, Viserys se se zlou potázal a z vajec, které khaleesi dostala jako svatební dar, se posléze vyklubali tři draci.

Hra o trůny: 10 postav, které se ze seriálu nenápadně vytratily

Daenerys sice ovdověla, s pomocí Joraha Mormonta a dalších věrných ale porazila čaroděje z Qarthu a následně se vydala na úspěšné tažení Zátokou otrokářů. V Astaporu lstí získala armádu Neposkvrněných, dobyla také Yunkai a nakonec se dočasně usídlila v Meereenu, kde musela čelit teroru ze strany tajné organizace Synů Harpyje.

Ti zabili rytíře Barristana Selmyho a nakonec by dostali i samotnou královnu, kdyby ji nezachránil drak Drogon. Daenerys následně získala podporu Dothraků zničením khalů v posvátném městě stepního národa, porazila flotilu otrokářů a následně konečně vyrazila do Západozemí.

Tam zabrala Dračí kámen, opuštěný Stannisem Baratheonem. Následně vedla válku proti Cersei Lannister, a to se spíše mizivými úspěchy. Dokázala sice dobýt Casterlyovu skálu a zničit zásobovací konvoj, útoky Lannisterů ji ale mezitím připravily o velkou část flotily a o spojence z řad Martellů a Tyrellů.

Úspěšnější byla Daenerys diplomaticky, když uzavřela spojenectví s králem Jonem Sněhem. Pomohla mu také v jeho zoufalé výpravě za Zeď, přestože přišla o jednoho ze svých draků. Naopak vyjednávání s královnou Cersei skončilo katastrofou, neboť znesvářená vládkyně neplánuje podmínky dohody dodržet. Ba naopak, chystá se dopravit do Západozemí novou žoldnéřskou armádu a s její pomocí zničit to, co zbyde z Daenerysiných sil po válce s Nočním králem.

Dračí královna má navíc poslední dobou neshody se svým pobočníkem Tyrionem a brzy se nejspíš dozví, že se zamilovala do vlastního synovce. Jon Sníh totiž ve skutečnosti není bastardem Neda Starka, ale synem jeho sestry Lyanny, manželky prince Rhaegara. Jeho skutečné jméno tudíž zní

2) Aegon Targaryen

S Jonem jsme se seznámili v době, kdy se teprve chystal vstoupit do Noční hlídky. V ní to postupem času dotáhl dokonce až na lorda velitele. Řadu epizod ale strávil také mezi Divokými, kde poznal svou první lásku Ygritte. Vztah ale skončil smrtí severské válečnice během boje o Zeď, kterou Jonovi pomohl vyhrát Stannis Baratheon.

Hra o trůny: Všechno důležité, co už víme o závěrečné osmé sezóně

Lord velitel ale krále nenásledoval při jeho tažení na Zimohrad a místo toho se pokusil evakuovat přeživší Divoké z Tvrdodomova, než je povraždí a následně vzkřísí Bílí chodci. To se mu sice povedlo, nikoli ale beze ztrát. Záchrana Divokých navíc vzbudila nevoli několika členů Noční hlídky, kteří svého velitele následně zavraždili.

Jon se však skrze rituál kněžky Melisandry opět probudil k životu, spojil se se sestrou Sansou a vytáhl proti Ramsaymu Boltonovi. V bitvě u Zimohradu pak tohoto nepřítele porazil, byť jen s pomocí Petyra Baeliše a jeho armády z Údolí. Jon byl následně prohlášen shromážděnými lordy králem.

V nové funkci se vydal jednat s Daenerys Targaryen a dokázal ji přesvědčit o tom, že Bílí chodci představují největší nebezpečí pro Sedm království. Původně spíš chladný vztah obou vládců mezitím postupně přerůstal v lásku. To znervózňuje Tyriona Lannistera a také Sama Tarlyho, který už ví, že jsou Jon a Daenerys blízcí příbuzní. Zároveň vyšlo najevo, že má Sníh větší nárok na trůn, než jeho teta.

3) Jorah Mormont

Padlý rytíř sice zpočátku Daenerys špehoval pro krále Roberta Baratheona, později se však stal možná jejím nejoddanějším služebníkem. Během svých žoldáckých let sloužil ve Zlatém společenství, což je armáda, kterou se nyní chystá Cersei Lannister použít proti Daenerys. Dost možná bude tudíž schopen přijít s cennými informacemi.

Jinak ale už pravděpodobně zásadnější roli hrát nebude. V minulé sezóně se sice díky Samovi konečně zbavil smrtelné nemoci, po svém návratu do služeb Daenerys ale zjistil, že jeho milovaná královna v mezičase navázala vztah s Jonem Sněhem.

4) Varys

Pavouk přežil svržení Targaryenů i Válku pěti králů, jen aby se ocitl opět ve službách dračího rodu. Přestože kdysi Daenerys špehoval, v posledních sezónách jí pomohl získat třeba pomoc Tyrellů a Dorne. Kněžka Melisandra mu však v minulé sezóně odhalila, že je jim oběma souzeno zemřít v Západozemí, takže reálně hrozí, že dny Varysova úspěšného přežívání brzy skončí.

5) Yara a Theon

Sourozenci Greyjoyovi spolu měli vždy komplikovaný vztah, zvlášť samozřejmě poté, co Theona zajal a mučil sadistický Ramsay Bolton. Bratr a sestra se však později spojili proti svému strýci Euronovi a nabídli služby Daenerys výměnou za uznání Yary jako královny Železných ostrovů.

Hra o trůny: 7 drobných náznaků, jimiž seriál prozrazoval co přijde

Euron však se svou nově postavenou flotilou sourozence přepadl, zajal Yaru a vysmál se zbabělosti Theona, který uprchl. Theon se nicméně později rozhodl, že se pokusí svou sestru osvobodit a vydal se na zoufalou misi se zbylými věrnými Železnými.

6) Missandei a Šedý červ

Poté, co Missandei a Šedý červ úspěšně navázali vztah a v minulé sérii ho dokonce zkonzumovali, jejich dějové linky jsou zjevně více či méně uzavřeny. Zbývá už jenom zjistit, zda překladatelka a její milovaný válečník přežijí nadcházející velkou válku.

7) Melisandra

O tom, že je Melisandře nejspíš souzeno zemřít v Západozemí, jsme už psali výše ve Varysově odstavci. Někteří ale spekulují, že kněžka přivede Daenerys na pomoc uctívače ohnivého boha R'hlorra z Essosu. Ve Volantisu, kam Melisandra zamířila, totiž žije vůdkyně celého kultu Kinvarra, jejíž podporu získal Tyrion v šesté řadě seriálu.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *