Filmožrout: Shazam se recenzentům vesměs líbil, díru do světa ale neudělá

4. 4. 2019 3 812×1420 světlý/tmavý vzhled

Superhrdinskému vesmíru DC se v poslední době začalo víc dařit. Loňský Aquaman 74 % slavil velký úspěch a tak mnozí diváci netrpělivě vyhlíželi Shazama 87 %. Podle všeho nebudou zklamáni – reakce jsou totiž z velké většiny pozitivní, přestože se žádné velké žánrové revoluce nedočkáme.

František Fuka udělil Shazamovi 70 %. Chválí humor a výkon Zacharyho Levyho   v ústřední roli, líbilo se mu také, jakým způsobem film předává dětem pozitivní hodnoty. Naopak nejvíc vadila přepálená délka snímku. Kdyby ho tvůrci o takovou půlhodinku osekali, klidně by se prý mohl stát nadčasovou rodinnou klasikou. Fuka také doporučuje zhlédnout titulkovanou verzi filmu kvůli verbálnímu humoru.

Atrakce v zábavním parku, smajlíci, fastfood. Z toho všeho dokáží v Hollywoodu udělat filmy

Velmi pozitivní recenzi zveřejnil Den of Geek. Shazam prý rozhodně patří mezi nejlepší dosud natočené DC filmy. Je neustále zábavný, ale nabídne i temné momenty, aniž by to působilo rušivě. Levi je perfektní Shazam, dobrou práci odvádějí i představitelé vedlejších postav. Komiksoví fanoušci si užijí spoustu easter eggů, jinak ale film dokáže stát na vlastních nohách.

Nejvíc se ale prý stejně snímek povedl nejvíc po emocionální stránce. Den of Geek ohodnotil Shazama čtyřmi hvězdičkami z pěti.

Méně nadšení byli na Moviezone. Asher Angel   prý není jako Billy Batson kdovíjak sympatický, 132 minut je prostě moc a přestože Mark Strong   podává v roli padoucha dobrý výkon, film ho ale nedovede pořádně prodat. Baví naopak Zachary Levi, ani jeho výkon však Shazama nedostane dál, než do škatulky skrz naskrz průměrné oddechové komedie. Tomu odpovídá skóre šesti bodů z deseti.

Podle serveru Digital Spy je Shazam nejuhlazenějším DC filmem za mnoho, mnoho let a probouzí čiré potěšení. Levi hraje svou postavu v podstatě jako mládeži přístupnou verzi Deadpoola a dokáže prodat, že je vlastně magicky proměněným čtrnáctiletým klukem. CGI příšery vypadají stokrát lépe, než Doomsday či Áres a líbilo se i poselství o hodnotě přátelství a rodiny. Jedinou výtku schytal snímek za zbytečně dlouhé finále. I tak dosáhl na čtyři hvězdy z pěti.

Škoda talentu: 10 skvělých herců, které superhrdinské filmy nedokázaly využít naplno

Web Na filmu chválí Shazama, že dokázal vybalacovat humor a vážné scény. Recenze také oceňuje, že snímek přišel i s nějakými těmi velkými překvapeními a neprozradil všechno zásadní už v trailerech. Nedokázal sice naplno využít potenciál svého záporáka, i tak je ale Shazam vynikajícím superhrdinským filmem, který stojí i za opakované zhlédnutí.

Screen Rant nesouhlasí s výše zmíněnými názory, že Shazam dokáže udržet balanc mezi vážností a vtipem – občas mu to prý skřípe během dramatických momentů. Nesnaží se znovu vynalézt kolo a působí trochu nenápaditě, stále je však divoce zábavný a vzhledem k dětskému protagonistovi i plný úžasu a nadšení. Shazam proto získal tři a půl hvězdičky z pěti.

Zástupy komparzistů: Filmy, ve kterých hrály křoví desetitisíce živých lidí

Podle Forbesu je snímek naprosto solidní popcornovou zábavou, i kdybyste si ho nezamilovali. Definitivně prý minula doba, kdy DC filmy potřebovaly k úspěchu Batmana a dříve klopýtající univerzum je konečně na správné cestě. Konečně totiž dává dost prostoru postavám a soustředí se na kvalitu sólových snímků, aniž by se příliš tlačilo na vzájemnou propojenost.

Agregátor Rotten Tomatoes v době psaní článku ukazuje 92 % pozitivních recenzí a průměrnou známku 7,57/10, čímž Shazam poráží i výše zmíněného Aquamana a drží se jen o chlup za Wonder Woman 70 %. Na IMdB najdeme pěkné skóre 8,3 bodů z deseti a ČSFD ukazuje nadějných 87 %. Na kvalitách Shazama se zjevně shodnou nejenom kritici, ale i diváci.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (14 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: