Než přijde finále Hry o trůny: Jak je na tom rod Starků a jeho spojenci

9. 4. 2019 6 974×43 světlý/tmavý vzhled

Do premiéry první epizody finální sezóny Hry o trůny 92 % už zbývá jen pouhý týden. Nadešel proto čas, abychom si po Lannisterech a Targaryenech připomenuli poslední velký rod, který bude letos hrát ústřední roli. Starkové prošli během uplynulých let mnoha strastmi a zakusili řadu porážek, to je však jenom zocelilo. Protože sever nezapomíná.

1) Sansa Stark

Jon Sníh byl sice šlechtou zvolen za krále, vládnutí se ale moc dlouho nevěnoval a vyrazil s poselstvím za Daenerys. Zimohrad přenechal Sanse, což se ukázalo jako dobrý nápad. Starší dcera Neda Starka totiž strávila mezi panovníky, šlechtici a intrikány tolik času, jako málokdo. A učila se přímo od těch nejlepších.

Hra o trůny: Všechno důležité, co už víme o závěrečné osmé sezóně

Po smrti otce totiž uvízla mezi Lannistery v Králově přístavišti, kde byla nucena uzavřít manželství s Tyrionem a musela snášet hrubé chování krále Joffreyho. Dostala se také přímo do středu politických machinací Tyrellů a Lannisterů, v nichž hrála roli pěšce přesouvaného po šachovnici.

Vysvobodil ji až Petyr Baeliš, který Sansu inkognito propašoval do Orlího hnízda. Po vraždě Lysy Arryn pak dal Sansu Boltonům, kteří si tak upevnili vládu nad severem. Sadista Ramsay však Sansu znásilňoval a i všelijak jinak týral, takže se dívka rozhodla prchnout.

V tom jí pomohl Theon Greyjoy. Přesto by pokus o útěk selhal nebýt Brienne, která následně Sansu dopravila za Jonem na Zeď. Střet s Boltony vyvrcholil bitvou před Zimohradem, kterou Sansa vyhrála s Malíčkovou pomocí a pomstila se i svému krutému manželovi.

Sedmá série pak přinesla konflikt Sansy s mladší Aryou, který rozdmýchával lord Baeliš. Nebylo mu to ale nic platné a Sansa jej nakonec nechala popravit. Uvidíme, jak letos zareaguje na to, že Jon poklekl před královnou Daenerys, což severskou šlechtu vesměs jistě nepotěší.

2) Arya Stark

Arya o chlup unikla osudu své starší sestry, když v přestrojení za chlapce zmizela z Králova přístaviště krátce po otcově popravě. Později se ocitla v zajetí v Harrenově, kde sloužila lordu Tywinovi. Seznámila se s Jaquenem H'gharem a nějakou dobu cestovala s Ohařem, který ji chtěl prodat zpátky její rodině.

Sestavila také seznam lidí, které chce zabít, na němž se ocitl i Sandor Clegane sám. Přesto Arya nevyužila příležitosti válečníka dorazit poté, co jej porazila Brienne. Místo toho se vydala do Braavosu, kde prošla tréninkem mezi Muži bez tváře a také zabila sera Meryna Tranta.

Ani tvrdý trénink ji však nepřipravil o identitu a na konci šesté sezóny se Arya (už coby zkušená vražedkyně) rozhodla vrátit do Západozemí. Tam se krvavě pomstila rodu Freyů, který stál za smrtí jejího bratra a její matky. Poté se vrátila na Zimohrad, kde pro Sansu popravila lorda Petyra Baeliše.

Hra o trůny: Ukážeme 7 skvělých scén, které se do seriálu nakonec nedostaly

Arya by ale ráda zabila přinejmenším ještě Cersei Lannister a taky jejího nestvůrného bodyguarda Gregora Clegana alias Horu. Brzy se asi znovu shledá se starými známými, jako jsou Jon Sníh, Ohař, Beric Dondarrion nebo Gendry. Druhé setkání má také slíbeno od rudé kněžky Melisandry.

3) Bran Stark

Bran se dostal do problémů mnohem dřív, než jeho starší sestry. Už koncem pilotní epizody totiž zahlédl něco, co neměl – incestní styk mezi Cersei a Jaimem. Druhý jmenovaný vystrčil Brana z okna a malý Stark téměř zemřel. Zároveň se v něm však probudily dosud dřímající schopnosti.

Po smrti Neda Starka Zimohrad dobyl Theon Greyjoy a Bran s mladším bratrem Rickonem nakonec prchli. Už jen s Meerou, Jojenem a Hodorem pak Bran pokračoval za Zeď. Tam nakonec dospěl až k Tříoké vráně, která ho naučila používat jeho schopnosti naplno.

Díky nim Bran postupně zjistil, že Jon Sníh není jeho nevlastním bratrem, ale bratrancem a jak se ukázalo později, také dědicem rodu Targaryenů. Jeho schopnost pohledu do minulosti také přispěla k porážce Malíčka, který chtěl Starky rozeštvat proti sobě.

4) Sam Tarly

Sam začínal jako šikanovaný nováček v Noční hlídce, po boku svého přítele Jona však stoupal v hierarchii až do chvíle, kdy se musel vydat do Citadely. Tam odhalil hned několik tajemství a zároveň vyléčil Joraha Mormonta z jeho smrtelného onemocnění.

Uvidíme, jak v nové sérii přijme zprávu o popravě otce a bratra, které nechala shořet Daenerys Targaryen.

5) Brienne z Tarthu

Nejdřív sloužila králi Renlymu, potom Catelyn Stark a nyní je pravou rukou Sansy. Brienne navíc leccos prožila i s Jaimem Lannisterem, který nyní míří na sever, aby se připojil k živým ve válce proti hordám Nočního krále. V minulých dvou sériích jsme se též dozvěděli, že má o válečnici zájem vůdce Divokých, Tormund.

Hra o trůny: 7 herců, kteří byli jen krůček od role v populárním seriálu

6) Davos Mořský

Cibulový rytíř plní ve službách Jona Sněha podobnou funkci, jako Brienne po boku Sansy. Má koneckonců úctyhodnou praxi v rádcování, neboť roky sloužil králi Stannisovi. Nevyřízené účty má stále s kněžkou Melisandrou, která upálila princeznu Shireen.

7) Edmure Tully

Bratr Catelyn Stark, dědic rodu Tullyů, který měl menší roli už v několika předchozích sériích, se v té finální opět ukáže. Oženil se s Roslin Frey a přežil Rudou svatbu, načež skončil v kobkách. Jaime Lannister jej pak využil k zabrání Řekotočí, které do té doby držel Edmurův strýc Brynden.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: