Hra o trůny: Kdo, proč a proti komu? Stručná historie válek mezi velkými rody

16. 4. 2019 6 663×46 světlý/tmavý vzhled

V uplynulých týdnech jsme si postupně připomenuli události předešlých sérií Hry o trůny 92 % očima tří nejdůležitějších přeživších rodů. Byla by ale škoda opomenout ty, kterým se dařilo méně. Proto si dnes shrneme všechny zásadní konflikty v seriálu a připomeneme si i ty, kteří je prohráli.

1) Povstání Roberta Baratheona

Jeden z nejdůležitějších konfliktů celého seriálu jsme sice na obrazovce nikdy neviděli (vyjma úseků z Branových vizí), na příběh Hry o trůny měl však naprosto zásadní vliv. Konflikt rozpoutal domnělý únos Lyanny Stark Rhaegarem Targaryenem a následná poprava otce a bratra mladé ženy, kteří si přišli do Králova přístaviště stěžovat na šíleného krále Aeryse.

Než přijde finále Hry o trůny: Jak je na tom rod Lannisterů a jeho spojenci

Povstali samozřejmě Starkové, ale také Baratheoni, z nichž nejstarší Robert byl Lyanniným snoubencem. S nimi šel do války také Jon Arryn, který Roberta a Neda Starka vychovával v Údolí. Aliance se následně rozrostla ještě o rod Tullyů, kteří provdali dceru Catelyn za Eddarda a druhou Lysu za Jona Arryna.

Krále naopak podporovali Tyrellové a poněkud váhavě i Martellové z Dorne. Manželkou prince Rhaegara totiž byla Elia Martell a Aerys ji držel v Králově přístavišti jako pojistku.

Po rozhodující bitvě na Trojzubci podpořily povstání také další rody, například Freyové. Ti jsou oficiálně vazaly Tullyů, ne vždy je na ně nicméně spolehnutí. Prohnaný patriarcha rodu Walder proto lstivě vyčkával, jak se bude válka vyvíjet, než si zvolil stranu.

Ned Stark se poté vydal oblehnout Královo přístaviště, předběhl ho však Tywin Lannister. Ten už měl dříve několikrát se Šíleným králem rozpory, tentokrát se ale tvářil jako přítel. Když ho Aerys pustil do města, začalo plenění. Gregor Clegane zvaný Hora během něj zavraždil Elii Martell a její děti, čímž si Lannisteři vysloužili nenávist Dorne.

Šílený král se v zoufalství pokusil vyhodit celé hlavní město do vzduchu, v čemž mu ale zabránil člen jeho gardy Jaime. Ten proklál Aeryse svým mečem, čímž si vysloužil přídomek Králokat. Zbývající Targaryeni Viserys a Daenerys byli rychle odvezeni ze Západozemí a na trůn usedl Robert Baratheon, který byl s dračím rodem vzdáleně příbuzný. Jeho pobočníkem se stal Jon Arryn.

2) Povstání Greyjoyů

Ani druhý velký konflikt jsme v seriálu ještě neviděli. Balon Greyjoy se v něm pokusil využít toho, že jeho rod nebyl předchozí válkou oslaben. Vyhlásil nezávislost na zbytku Sedmi království a vyslal bratra Eurona, aby spálil flotilu Lannisterů.

Než přijde finále Hry o trůny: Jak je na tom rod Starků a jeho spojenci

Povstání ale nezůstalo bez odpovědi. Králův mladší bratr Stannis Baratheon porazil flotilu Greyjoyů a sám Robert se svým přítelem Eddardem Starkem vyrazili dobýt Štít. Bojů se zúčastnili třeba i Thoros z Myru, Jorah Mormont či Jaime Lannister.

Dva z Balonových synů ve válce padli a třetí Theon musel odejít s Nedem Starkem na Zimohrad, aby se propříště zajistila Greyjoyova věrnost koruně.

3) Válka pěti králů

Následující střetnutí velkých rodů už ale tvořilo páteř přibližně prvních šesti sezón Hry o trůny. Prvním impulzem k němu se stala smrt Jona Arryna, kterou zařídil Malíček. Válka pěti králů se však naplno rozhořela až poté, co Catelyn Stark zajala Tyriona Lannistera, Ned Stark přišel o hlavu v Králově přístavišti a Stannis Baratheon zjistil, že je Joffrey ve skutečnosti potomkem incestu Cersei a Jaimeho.

První padl Renly Baratheon, který svůj nárok na Železný trůn opíral jen víceméně o vlastní přesvědčení, že by byl lepším panovníkem, než jeho bratr Stannis. Získal podporu Tyrellů a pustil se i do vyjednávání se Starky, záhy byl ale zavražděn stínem, zplozeným skrze magii kněžky Melisandry. Stannis tak získal značnou sílu a naplánoval útok na Královo přístaviště.

Lannisteři se totiž topili v problémech. Podcenili mladého severského panovníka Robba a prohráli několik bitev. Co ale Tywin na své protivníky ztrácel po vojenské stránce, to dohnal diplomaticky. Po Renlyho smrti totiž uzavřel mocné spojenectví s Tyrelly.

Díky této alianci a také lstivosti Tyriona Lannistera se dokázalo Královo přístaviště ubránit Stannisově vpádu, čímž Baratheonův sen o železném trůnu více či méně skončil. Válečné vřavy ale mezitím využil Balon Greyjoy, podruhé vyhlásil nezávislost a napadl severní kraje. Jeho syn Theon následně dokonce zabral Zimohrad.

Válečné štěstí Robba Starka se tak obrátilo a mladý král se tak rozhodl v těžké situaci pro útok na Casterlyovu skálu, sídlo Lannisterů. Než ale stačil svůj záměr uskutečnit, zradili ho Boltonové a Freyové. Robb, jeho matka i jeho manželka zahynuli během takzvané Rudé svatby.

Tím válka víceméně skončila. Stannis se sice dál hlásil o trůn, ale jeho expedice na sever skončila katastrofou. Krále Balona pak zabil jeho bratr Euron v šesté sezóně seriálu.

4) Boj o Řekotočí a Zimohrad

Tím ale boje v Západozemí pochopitelně ani zdaleka neskončily. Brynden Tully zvaný Černá ryba stále držel Řekotočí proti Freyům a hrad byl vydán teprve poté, co se vedení obléhání osobně ujal Jaime Lannister.

Než přijde finále Hry o trůny: Jak je na tom rod Targaryenů a jeho spojenci

Boltonové navíc od Malíčka získali Sansu Stark a zradili tak Železný trůn. Nepočítali ale s tím, že jim Sansa uteče, spojí se s Jonem Sněhem a sežene velkou část severských lordů pod svůj prapor. Přesto by Ramsay Bolton bitvu před Zimohradem dokázal vyhrát, nebýt včasného zásahu rytířů z Údolí vedených Malíčkem.

5) Invaze Daenerys Targaryen

Lordi Sedmi království ale během všech svým vzájemných šarvátek dlouho přehlíželi hrozbu, která rostla na východě. Když pak Daenerys konečně připlula na Dračí kámen, byla už s přehledem nejmocnější uchazečkou o trůn. Podporovala ji Ellaria Sand a její Dorne a také Olenna Tyrell. Krom toho se mohla spolehnout na Neposkvrněné, Dothraky a také na své tři velké draky.

Ve válce s Cersei a Euronem se jí ale příliš nedařilo. Zničila sice zásobovací konvoj Jaimeho Lannistera a zabrala Casterlyovu skálu, přišla ale takřka o celou flotilu, Tyrellové byli vyhlazeni a o Dorne jsme už také dlouho nic neslyšeli, přestože by tam mělo žít ještě minimálně dalších pět Písečných hadů.

Daenerys také přišla o Greyjoye, když Euron zajal jejich královnu Yaru.

spoilerTo se nicméně změnilo v první epizodě nové osmé řady, kde byla Yara osvobozena svým bratrem Theonem.

Velký úspěch zaznamenala dračí královna až v samotném závěru sedmé sezóny, kdy před ní poklekl Jon Sníh a předal jí vládu nad severem. Invaze byla po vyjednávání s Cersei prozatím přerušena, brzy se ale už dočkáme jejího pokračování.

6) Velká válka

Posledním konfliktem, který ještě musíme zmínit, je pochopitelně ten mezi živými a mrtvými. Započal koneckonců už v pilotním díle celého seriálu a pokračoval mnoha šarvátkami, než došlo k velké bitvě v Tvrdodomově. Noční král také zavraždil Branova učitele, Tříokou vránu a zabil draka Viseryona, kterého pak svou magií probudil k novému neživotu.

V závěru minulé sezóny navíc padla Zeď, takže se hordy nemrtvých valí zimním Severem jako lavina.

spoilerV nejnovějším díle jsme pak zjistili, že Noční král už úspěšně dobyl Poslední krb, sídlo Umberů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: