Hra o trůny: Kdo by mohl padnout v nadcházející bitvě o Zimohrad

25. 4. 2019 5 949×137 světlý/tmavý vzhled

Hordy nemrtvých už v závěru nejnovější druhé epizody osmé série Hry o trůny 92 % dorazili před hrad rodu Starků. Obránci je očekávají s ohněm, dračím sklem a zbraněmi z valyrijské oceli. Mají také plán, jak celé vojsko zničit zabitím jeho vůdce, Nočního krále. Přesto bude nadcházející bitva tvrdá a některé z divácky oblíbených postav ji jistojistě nepřežijí.

1) Šedý červ

Bojovníci unavení válkou, kteří se chystají odejít na odpočinek se svou životní láskou, se ze svých posledních bitev zpravidla nevracejí. Pokud se nás seriál jen nesnaží rafinovaně zmást (jak vysvětlíme v bodě číslo 9), osud Šedého červa bude v nadcházejícím třetím díle zpečetěn.

Hra o trůny: 10 postav, které se ze seriálu nenápadně vytratily

Vůdce Neposkvrněných totiž v seriálu stojí po boku Daenerys už od třetí sezóny a stihl ukončit takřka všechny své důležité dějové linky. Harpyje, které útočily na jeho muže, zahynuly pod čepelemi Dothraků už koncem šesté řady a předloni se naplnila i láska mezi Šedým červem a překladatelkou Missandei.

2) Bran Stark

Zatím netušíme v jakém vztahu jsou přesně Noční král a Tříoká vrána. Vůbec bychom se však nedivili, pokud by smrt jednoho nutně znamenala i smrt toho druhého. Zvlášť, pokud je něco pravdy třeba na teoriích o Branově cestování časem. Tak či onak, vládce Bílých chodců touží po krvi mladého Starka ze všeho nejvíc, což není dobré znamení.

Navíc by byly Branovy neobyčejné schopnosti až příliš velkou výhodou v nadcházející válce proti královně Cersei. Ptačí zvědové by mohli sledovat armádu Zlatého společenství na každém kroku a prostý pohled do minulosti by odhalil i ten nejrafinovanější plán, stejně jako Bran před časem prolustroval Malíčkovy intriky.

3) Theon Greyjoy

Pokud ale padne Bran, nevěstí to nic dobrého ani pro jeho ochránce. Theon se přihlásil dobrovolně se svými Železnými, že bude střežit mladého Starka v božím háji. To znamená, že se nejspíš dostane přímo do cesty Nočnímu králi a možná i jeho oživenému drakovi Viseryonovi.

Theon v minulosti proti podobným nepřátelům příliš neobstál. Naposledy zbaběle uprchl, když Euron Greyjoy zajal jeho sestru Yaru. Tuto chybu ale nedávno v první epizodě osmé série napravil, takže bychom se vůbec nedivili, kdyby tentokrát zůstal stát a pokusil se Nočního krále zastavit. A to bude pravděpodobně jeho smrt.

4) Jorah Mormont nebo Lyanna Mormont

Poslední dva díly stály královnu Daenerys hodně nervů. Musela čelit neschopnosti svého pobočníka Tyriona, chladným pohledům Sansy Stark a nejnověji také pravdě o původu svého milovaného Jona. Víc než kdy jindy tak potřebovala radu a pomoc svého rádce Joraha, který stál Daenerys po boku při rozhovoru se Samem Tarlym a přimluvil se za Tyrionovo setrvání ve funkci.

Hra o trůny: Kdo, proč a proti komu? Stručná historie válek mezi velkými rody

Kdyby Jorah padl v boji, Daenerysině emocionální stabilitě by to rozhodně neprospělo a příběh by se ještě mohl dočkat překvapivého vývoje.

Pokud však Jorah přežije, tipujeme, že jeho sestřenice Lyanna nebude mít podobné štěstí. Třináctiletá dívka má sice odvahy na rozdávání, ale proti hordám nemrtvých jí to nemusí být nic platné.

5) Beric Dondarrion

Bratrstvo bez praporců už svou roli v příběhu sehrálo. Thoros z Myru je mrtvý, takže Bericovi zbývá už jen jeden poslední život. A vůbec bychom se nedivili, kdyby ho Pán světla držel celou tu dobu na nohou jen proto, aby mohl rytíř ještě přispět v boji proti Nočnímu králi. V příběhu už ostatně hraje dlouho spíš jenom křoví.

6) Brienne

Více či méně se uzavřela i většina dějových linek spojených s čerstvou rytířkou Brienne. Vrah Renlyho Stannis padl jejím mečem. Dcery Catelyn Stark sice asi nikdy nebudou tak docela v bezpečí, přinejmenším ale už necestují v zajetí pochybných individuí a nemusejí se vdávat za nebezpečné šílence. Po pasování z rukou Jaimeho Lannistera jsou nyní všechny hlavní Brienniny cíle splněny.

Zvlášť pokud Noční král prolomí hradby a nějak ohrozí Sansu Stark, bude Brienne jistě bojovat proti nemrtvým do posledního dechu.

7) Duch

Všimli jste si Ducha? V minulém díle se zase po nějaké době ukázal, což pro něj nevěstí nic dobrého. Pod spáry nemrtvých zahynul už dvě sezóny zpátky Branův zlovlk Léto a nedokážeme si představit, že by si Duch mohl vést lépe. Pokud hordy mrtvých prolomí hradby Zimohradu, Jonův vlčí přítel nedopadne dobře. Smrt Ducha by navíc symbolicky znamenala přerod hrdiny z domnělého syna Neda Starka v jeho skutečnou identitu Aegona Targaryena.

8) Eddison Tollett

Bolestínský Edd dostal od Jona jenom jeden jediný úkol – totiž aby udržel Zeď v jednom kuse. V něm selhal a tak už mu v příběhu nezbývá moc co dělat. I kdyby totiž bitvu o Zimohrad přežil, zpátky do Černého hradu se už asi nevydá. Už není proti komu Západozemí dál chránit.

Spíš bychom ale hádali, že nepřežije poslední pokus dostát své přísaze a být štítem, který chrání říše lidí.

9) Varys, Gilly, Missandei… a možná Tyrion

Na závěr si ale ještě divoce zaspekulujeme. Co když hrozí největší nebezpečí těm, kteří by měli být mimo jakékoli ohrožení? Co když Noční král probudí k nemrtvému životu předky Starků, kteří odpočívají v zimohradských kryptách? V těch kryptách, kam se schovali ti nejbezbrannější.

Hra o trůny: Proč mnozí z fanoušků v posledních letech seriál často kritizují

Varysovi předpověděla Melisandra, že zemře v Západozemí. Smrt Gilly a malého Sama by mohla být poslední kapkou pro Sama Tarlyho, i kdyby sám nějak dokázal přežít. Šedý červ by mohl triumfovat v bitvě, jen aby následně zjistil, že ztratil svou milovanou Missandei. V bezpečí není ani Tyrion Lannister, vzdor Daenerysiným přáním.

Neřekli bychom však, že padne Sansa. Mohla by ji zachránit Brienne, nebo možná Arya, kterou jsme viděli v traileru utíkat chodbami. Smrt Sansy by totiž předčasně ukončila rozvíjející se spor mezi ní a Daenerys, což by byla škoda.

Co zbytek?

Z předchozích odstavců vám asi došlo, že moc nečekáme smrt Jona Sněha či Daenerys – ne teď, když to mezi nimi začíná zajímavě skřípat. Také bychom tipli, že přežije Jaime Lannister, aby se ještě naposledy setkal se svou sestrou Cersei, tentokrát na opačné straně barikády.

Co se postav jako Davos nebo Tormund týče, jejich osud je rozhodně nejistý. Tormund však v seriálu mluví za celý zbytek Divokých a Davos má podezřelé štěstí s přežíváním nebezpečných bitev, takže jsme místo nich do žebříčku vybrali jiné kandidáty.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)