Filmožrout: Avengers: Endgame víc než důstojně završuje desetiletí Marvel filmů

25. 4. 2019 15 389×10222 světlý/tmavý vzhled

Už téměř jedenáct let uběhlo ode dne, kdy do kin dorazil první Iron Man 82 % a odstartoval nový superhrdinský vesmír Marvel Cinematic Universe. Všech více než dvacet následujících snímků pak připravovalo půdu právě pro Avengers: Endgame 93 %, kterými končí jedna éra. A finále je to velkolepé, jak se shoduje veliká většina recenzentů.

František Fuka hodnotil 80 % a ocenil nečekaná překvapení v příběhu a obratnost, s jakou tvůrci dokázali děj zvládnout. Většina zvratů prý dává smysl stejně jako motivace postav a funguje i humor. Přestože má pak Endgame stále k dokonalosti daleko, dopadla prý mnohem lépe a elegantněji, než třeba další Disneyho obří sága Star Wars. Naplnila tak maximální očekávání, která jsme reálně mohli mít.

Marvel: 5 scén, které předpověděly budoucnost univerza Marvelu

Podle Hollywood Reporteru jsou noví Avengers v porovnání se svými předchůdci až nezvykle vážní. Přestože pochopitelně nabízejí pořádnou dávku akce, jejich skutečná síla tkví v postavách, z nichž recenze vedle Iron Mana, Thora a Captaina vyzdvihuje třeba ještě Ant-Mana, Hulka a Thanose. Pochvaly se dočkal také příběh, který prý zní napůl uvěřitelně.

Recenze českého serveru Moviezone hned ze začátku konstatuje, že s Endgame letos nic z mediální sféry nesnese srovnání. Máme se připravit na emocionální horskou dráhu, kterou pohání desetiletí budování komplexních vztahů mezi hrdiny. Avengers překonali i ty nejsmělejší představy, takže si nakonec odnesli plných deset bodů z deseti.

Screen Rant přišel s malou výtkou, že se v Endgame podobně jako v Infinity War 86 % občas příběh trošičku zapotácí, jinak ale pěje chválu podobným způsobem, jako recenze výše. Herci vesměs podávají své nejlepší výkony, zejména představitelé šesti původních Avengers. Akce převyšuje všechno, co jsme zatím v superhrdinském žánru viděli a každý z hrdinů zazáří, byť občas až fanservisovým způsobem. Každá sekunda tříhodinového filmu stojí za to a Endgame patří k nejlepším MCU snímkům vůbec. Odnesl si čtyři a půl hvězdy z pěti.

Ekvivalentní hodnocení 90 % udělil i Jan Varga z Filmspotu. Režiséři Joe   a Anthony   Russovi opět nabídli konzistentní mix zábavy, napětí, akce, humoru a emocí. Odvážili se také jít proti očekáváním publika. Přestože po akční stránce se tentokrát triumf nekoná a práce s časovými paradoxy je krapet lajdácká, autor přiznává, že spokojenější letos ještě z kina neodcházel.

Tříhodinoví Avengers: Endgame: Jak si film stojí v porovnání se zbytkem superhrdinského žánru

Podle Digital Spy je Endgame uspokojivějším zážitkem, než loňská Infinity War. Zejména proto, že se soustředí na menší počet postav a lépe díky tomu balancuje akci s humorem či charakterovým vývojem. Snímek je působivým úspěchem a důstojným završením léta budovaného příběhu. Server hodnotil čtyřmi hvězdami z pěti.

Recenze z webu NaFilmu přiznává, že mají noví Avengers všechno, co by měl dobrý komiksový film mít. Navíc nabízí silnou atmosféru a pořádnou dávku deprese a překvapení. Negativem je možná jen větší plochost arcipadoucha Thanose oproti Infinity War. Endgame umí být jedinečný, nepředvídatelný snímek a velkolepě uzavírá celou dekádu MCU. Autor hodnotil 100 %.

Plných pět hvězd pak hrdinům udělil i server Cinema Blend. Hned v perexu nazývá Endgame nejlepším snímkem celého propojeného vesmíru a jedním z nejzábavnějších, nejvíce ambiciózních blockbusterů vůbec. To co prý dříve vypadalo jen jako nesplnitelný sen je nyní fenomenální realitou.

Jediná průměrnější recenze z našeho výběru tak nepřekvapivě pochází z pera Mirky Spáčilové z kulturní rubriky serveru iDNES. Ta není nadšená z toho, že se z tvorby stalo spíš řemeslo na objednávku a vadí jí údajně uměle nastavovaná metráž. Chválí naopak humor a některé nápady akčních scén. Hodnotila 65 %.

Co nás čeká po Avengers? Snímky z univerza MCU, které uvidíme v budoucnu

Na agregátoru Rotten Tomatoes mají Avengers od kritiků výbornou průměrnou známku 8,18 a 96 % recenzí pro ně vyznívá pozitivně. 78 bodů ze sta posbírali na serveru Metacritic. Hodnocení v databázi IMDb si v době psaní článku stojí na 9,2 hvězdách z deseti a česká ČSFD ukazuje 93 %, což momentálně stačí k sedmému místu v žebříčku nejlepších filmů. Endgame se tedy líbí téměř univerzálně.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (10 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: