Eragon: Vysvětlíme, jak filmová adaptace selhala. Dračím jezdcům může dát druhou šanci Disney

Datum vydání 8. 5. 2019Shlédnutí 20 357×Názory k tématu1Sdílení článku133Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Pokud se zeptáte fanouška fantasy knížek na jeho nejméně oblíbenou filmovou adaptaci, o Eragonovi 48 % jistě uslyšíte skoro okamžitě. Příběh o mladém dračím jezdci a jeho válce proti tyranskému králi se v roce 2006 zkusil svézt na vlně popularity žánru, která se vzedmula po úspěchu trilogie Pán prstenů.

Selhal však. Kritici snímek takřka univerzálně strhali, nadšení ale nebyli ani diváci. Na IMDb svítí pouhých 5,1 hvězdičky z deseti, Rotten Tomatoes ukazují 46 % pozitivních reakcí publika. Podobný příběh vypráví i modrých osmačtyřicet procent z tuzemské databáze ČSFD.

Co se pokazilo?

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Kritice neunikly třeba herecké výkony nebo režie Stefena Fangmeiera  , který si dokonce vysloužil přirovnání k legendárně špatnému Uwe Bollovi  . Nezajímavé přišly mnohým recenzentům i postavy, a to včetně titulního hrdiny.

Knižním puristům pak vadilo zejména citelné osekání příběhu. Z Eragona prakticky zmizel celý národ trpaslíků a jeho město s jistým obřím klenotem, který hrál velkou roli v originálním finále. Vynecháno bylo třeba také dobrodružství v hlavních postav ve městě Teirmu, na které knihy v pokračování navázaly.

Ze snímku tak zmizela spousta zajímavých detailů a zchudl i samotný příběh. Ten nebyl kdovíjak originální ani na papíře, takže na plátně vysloveně čpěl předvídatelností. Navíc scénář docela paradoxně podrážel nohy plánovaným pokračováním Eragona, když vystřihl či pozměnil mnoho vedlejších linek. Smrt zákeřných ra'zaků, kteří zavraždili hrdinova strýce Gera, například v knize přišla až ve třetím díle.

Hned dva další chystané díly, kterým závěr filmu očividně umetal cestičku, samozřejmě nikdy nevznikly. Plakáty oznamující, že se blíží první kapitola trilogie Odkaz dračích jezdců, se staly pouze prázdnými sliby.

Sliby chyby: 8 filmů, které lákaly na nikdy nenatočené pokračování

Sám spisovatel Christopher Paolini, který začal na Eragonovi pracovat ještě jako teenager, později vyjádřil své smíšené pocity. Je prý rád, že se jeho dílo dočkalo adaptace, čehož se dočká jen zlomek knih. Také si váží toho, že snímek jeho Odkazu dračích jezdců získal miliony nových čtenářů. Diplomaticky však zároveň podotkl, že film odráží vizi studia a režiséra, nikoli tu jeho.

Paolini tehdy neměl žádný vliv na to, jak bude snímek vypadat. Kdyby se ale prý někdy chystala nová adaptace, chtěl by si už zachovat větší kontrolu. V ideálním případě by prý i napsal scénář a stal se producentem snímku.

Není přitom vyloučeno, že by k rebootu skutečně mohlo dojít. Práva k Eragonovi totiž doposud vlastnilo studio 20th Century Fox, takže dračí jezdec podobně jako třeba Fantastická čtyřka, X-Men či Avatar skončil v rukou Disneyho. Spisovatel změnu vlastníka práv okomentoval zatím jen v roce 2017 s tím, že dosud neví, co to pro Eragona bude znamenat.

Není však vůbec nepravděpodobné, že Disney něco s populární fantasy sérií skutečně udělá. Možností má spoustu – od klasického celovečerního rebootu až třeba po potenciální seriálovou adaptaci, která by mohla obohatit streamovací platformu Disney+, která se rozjede letos.

Zasloužily si být v lepším filmu. 9 skvělých postav ze snímků, které za moc nestály

Odkaz dračích jezdců má totiž stále své věrné publikum. Přestože hlavní série skončila už v roce 2011 vydáním čtvrtého dílu Inheritance, v prosinci vyšla v angličtině sbírka tří nových příběhů z Alagaësie The Fork, the Witch, and the Worm, která na děj tetralogie navazuje.

Dost možná jsme tudíž ještě o Eragonovi neslyšeli naposledy.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *