Avengers Endgame: Vysvětlíme, jaká pravidla má v MCU cestování časem

30. 4. 2019 16 973×896 světlý/tmavý vzhled

Jak mnozí fanoušci předpovídali už loni po premiéře Infinity War 86 %, v Avengers: Endgame 90 % hrálo velkou roli cestování časem. Mělo ale zvláštní pravidla, která nejednoho diváka zmátla. Zejména pak v závěru, kdy se Captain America vydal do minulosti vrátit Kameny nekonečna a zůstal tam. Jak tedy cesty časem v MCU přesně fungují?

1) Žádný Návrat do budoucnosti

Naši hrdinové cestují v Endgame skrze kvantovou říši s pomocí zařízení, která vytvořili Hank Pym a Tony Stark. Potřebují tudíž ty samé Pymovy částice, které napájejí Ant-Manův oblek. Protože jich ve snímku mají jen omezené množství (a bez Pyma nedokáží vyrobit další), mají na získání Kamenů nekonečna jen jeden pokus.

Filmožrout: Avengers: Endgame víc než důstojně završuje desetiletí Marvel filmů

Bruce Banner následně vysvětlí i základní pravidla, jimiž se cestování časem řídí. Není kupříkladu možné vydat se dál do minulosti a zabít Thanose ještě jako dítě. Změna minulosti totiž nepovede ke změnám v současnosti, jako třeba když v Návratu do budoucnosti mizejí lidé z fotografií.

Místo toho vznikne alternativní časová linka, v níž Thanos zemře jako dítě. V této lince pochopitelně nikdy nedojde k osudnému lusknutí prsty, jenže našim hrdinům to nebude nic platné.

2) Role Kamenů

Banner sám se ale během výletu do New Yorku v roce 2012 také leccos dozví. Promluví si totiž s Prastarou, od které potřebuje získat Kámen času. Ta mu prozradí, že pokud jeden z Kamenů nekonečna opustí své místo v časové linii, povede to ke vzniku jedné z výše zmíněných nových realit.

Prastará se tudíž oprávněně obává, že kdyby Bannerovi Kámen času svěřila, mohla by její novou linku čekat ještě temnější budoucnost, než ta po Thanosově lusknutí. Doctor Strange by třeba bez Agamottova oka nedokázal porazit entitu Dormammu, která měla s naším vesmírem nehezké plány.

Banner nicméně přišel s nápadem, že si Avengers Kameny pouze vypůjčí a následně je opět navrátí přesně do těch okamžiků, kdy je sebrali. Přesně to se vydal Captain America udělat v závěru filmu, k čemuž se brzy dostaneme.

3) Loki, Thanos, Gamora

Přes veškerou snahu o hladký průběh shromažďování Kamenů čekal naše hrdiny jeden zásadní neúspěch. Loki se v nestřeženém okamžiku zmocnil Teseraktu a uprchl portálem na neznámé místo. Není zcela jisté, zda tak stvořil novou alternativní realitu, neboť Kámen sice přemístil, ale pouze v prostoru a nikoli v čase.

Historie Teseraktu v MCU: Jak šel čas s modře zářící krychlí

Víc nám toho snímek prozradil o Thanosovi, Nebule a Gamoře, kteří se přemístili naopak do budoucnosti, kde se střetli s týmem Avengers ve finální bitvě. Ti dorazili jako svá mladší já z roku 2014, v němž se odehrávali první Strážci Galaxie. Zatímco Thanos a Nebula během střetnutí zahynuli, Gamora přežila. Nemá však samozřejmě žádné vzpomínky na celou svou kariéru mezi Strážci Galaxie.

4) Captainův šťastný konec

Asi nejvíce otazníků se však vznáší okolo následného uvedení časové linky do původního stavu, o které se postaral Captain America. Hrdina totiž následně v minulosti zůstal, aby si po letech bojů konečně užil trochu klidného života po boku své životní lásky Peggy Carter.

Mnozí fanoušci se ptají, zda by hrdina opravdu dokázal odložit svůj štít a zůstat celá desetiletí v ústraní, když předem věděl, jaká všechna bezpráví náš svět čekají. Nás v tomto článku spíše zajímá, jak se mohl Cap po všech těch letech nakonec objevit na lavičce, když měl svou změnou historie vytvořit novou realitu.

Asi nejrozšířenějším vysvětlením je to, že MCU sleduje celou dobu právě tu realitu, v níž se hrdina manželem Peggy Carter stal. Už dříve jsme totiž na fotkách viděli děti Peggy, nikdy však jejího záhadného chotě.

5) 2023

Náš poslední bod už se samotných cest časem přímo nedotýká, ale tak trochu s nimi souvisí. Od Infinity War, která se odehrávala v roce 2018, totiž ke konci Endgame uplynulo pět let. To znamená, že se po znovuoživení půlky obyvatel vesmíru mrtvé postavy vlastně také svým způsobem přesunuly v čase o pět let do budoucnosti.

10 nejlepších padouchů MCU: Šílený titán, neméně šílený obchodník se smrtí i bůh klamu

Zůstává otázkou, nakolik taková událost ovlivní děj dalších snímků MCU. Zdá se ale, že například většina spolužáků Petera Parkera také skončila v hromádce prachu, protože jsme je viděli v trailerech na nadcházející film Daleko od domova  . A taky to znamená, že i za čtyři roky bude podle všeho stále populární multiplayerová videohra Fortnite.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (8 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: