Noční král, Bílí chodci a rudí kněží: Vysvětlíme, jak se knižní předloha liší od seriálu

1. 5. 2019 13 052×77 světlý/tmavý vzhled

Pokud jste doufali, že se v nejnovější osmé řadě seriálu Hra o trůny 92 % dozvíte něco víc o Nočním králi, Bílých chodcích či kněžích Pána světla R'hlorra, třetí epizoda vás asi moc neuspokojila. Zdá se, že si na detailnější průzkum záhad Západozemí počkáme až do chystaného prequelového seriálu, popřípadě do vydání zbytku knižní předlohy. Co nám ale prozradilo dosavadních pět dílů?

1) Bílí chodci

Záhadným bytostem zpoza zdi se v knihách říká Jiní a od svých seriálových protějšků se v mnoha ohledech zásadně liší. Například tím, že mluví a smějí se. Jsou také nelidsky krásní a elegantní. Oživovat mrtvé lidi a zvířata umějí stejně, jako v seriálu – podle pověstí prý ale jezdí i na obřích ledových pavoucích.

Hra o trůny: 10 postav, které se ze seriálu nenápadně vytratily

Ti se mohli objevit dokonce i v osmé sérii, jak prozradili tvůrci David Benioff   a D. B. Weiss  . Krátce je zvážili, než usoudili, že by tito tvorové na obrazovce nevypadali moc dobře.

Knižní Bílí chodci také zjevně mají něco jako kulturu či řemesla. Nosí nejenom zbraně s ledovými čepelemi, ale také zvláštní zbroje, v nichž se odráží okolí jako na hladině vody.

Nezdá se také, že by Jiné vedla jen slepá touha vyhubit všechno živé. V páté knize například Tormund prozradí Jonovi, že Bílí chodci sledovali Divoké během celé jejich cesty ke Zdi, nikdy však nezaútočili. Dost možná mají složitější motivaci, kterou ještě prozkoumají zbývající dva díly série.

2) Noční král

V knižní Písni ledu a ohně také nevystupuje žádný Noční král. Kdysi v dávné historii Sedmi království žil legendární muž toho jména (ano, člověk), ten však zahynul už před mnoha a mnoha staletími. Byl prý lordem velitelem Noční hlídky, který se zpronevěřil svému poslání a obětoval Jiným.

Pokud v tomhle popisu jen marně hledáte obsidiánovou dýku vraženou do hrudi či oštěp srážející draky z oblohy, čtete správně. Seriálová verze Nočního krále přinejmenším prozatím nemá žádnou knižní obdobu a je poměrně pravděpodobné, že postava vznikla čistě pro účely adaptace.

3) Pán světla a Azor Ahai

V dosud posledním třetím díle osmé řady také zemřela kněžka Melisandra, nejdůležitější představitelka náboženství Pána světla R'hllora v celém seriálu. Její role v bitvě proti Nočnímu králi byla pozitivní – nejdřív zažehla meče Dothraků před jejich nájezdem a následně naplnila plameny i příkop pod hradbami.

Hra o trůny: Kdo, proč a proti komu? Stručná historie válek mezi velkými rody

V knize však rudí kněží vystupují často spíš jako nebezpeční fanatici, podobní Melisandře před Jonovým zmrtvýchvstáním. Obětují nevinné v plamenech, vyvolávají vražedné stíny a stále hledají mýtického Azora Ahaie, který má zastavit nadcházející temnotu.

Podobně jako v seriálu kněžka Kinvara podpořil nejvyšší kněz Benerro z Volantisu Daenerys, ve které vidí právě nový příchod zmíněné náboženské postavy. Dany se narodila během bouře na Dračím kameni (tedy uprostřed moře, uprostřed soli) a její draci se vylíhli poté, co vstoupila do ohně (tedy doprostřed kouře).

Azor Ahai se přitom má narodit právě uprostřed soli a kouře.

S Azorem Ahaiem je pak spjat i mýtický meč Světlonoš, kolem kterého se také točí spousta knižních teorií. Původní hrdina totiž meč vykoval tak, že jej zchladil v krvi své vlastní manželky.

Existovalo mnoho teorií ohledně toho, jak se tyto legendy promítnou do děje seriálu, všechny jsou ale nyní již zcela bezpředmětné, protože Nočního krále a s ním i celou hrozbu mrtvých zastavila Arya Stark. V předloze se to takřka určitě nestane, neboť v ní chybí například i Melisandřino proroctví o zavírání mnoha očí.

BONUS) Humanoidi, zvířata a příšery

Přestože v seriálové Hře o trůny najdeme třeba mamuty, obry, zlovlky či draky, asi jste si už zvykli svět George R. R. Martina   považovat spíš za poměrně realistický a v rámci fantasy žánru docela chudý na magii a roztodivná stvoření. V knihách to ale není tak docela pravda.

Hra o trůny: 7 herců, kteří byli jen krůček od role v populárním seriálu

Třeba na dalekém ostrově Ibben žije národ lidí porostlý tmavými chlupy s mohutnými čelistmi, krátkýma nohama a dlouhýma rukama – zkrátka připomíná některé druhy člověka, které v našem světě už dávno vymřely.

Západozemím se také prohánějí stínokočky, které seriálová Hra o trůny pouze několikrát zmínila. Ve světě ledu a ohně žijí též baziliškové a dokonce i krakeni, které najdeme v erbu rodu Greyjoyů. Aryin kamarád Mycah z prvního dílu jí také ukázal ještěrkolva, bytost podobnou krokodýlovi.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: