Hra o trůny: V čem se knižní Dorne liší od seriálu a proč byli čtenáři rozzlobení

7. 5. 2019 6 419×70 světlý/tmavý vzhled

Možná jste od knižních čtenářů Písně ledu a ohně v uplynulých letech často slyšeli kritiku na to, jakým způsobem seriálová Hra o trůny 92 % zvládla dějovou linku v Dorne. Tu totiž scénáristé poměrně drasticky zjednodušili – pravděpodobně proto, aby nemuseli představovat tolik nových postav s komplikovanými plány, které by si žádaly spoustu prostoru na obrazovce.

Takový Doran Martell se sice do seriálu dostal, působí v něm ale převážně jako nekompetentní, slabý vůdce. Nereaguje nijak významně na smrt mladšího bratra Oberyna a dokonce uzavře mír s Jaimem, čímž rozzuří Ellarii Písek a její dcery. Když je jejich rukama následně zavražděn, stráže ani nepohnou prstem.

Noční král, Bílí chodci a rudí kněží: Vysvětlíme, jak se knižní předloha liší od seriálu

Knižní Doran však naopak patří mezi schopné intrikány a v průběhu let dal dohromady propracované konspirace, které maskuje předstíráním nerozhodnosti. Svou dceru Arianne, která v seriálu absentuje, třeba původně plánoval provdat za Viseryse a dosadit Targaryeny zpět na Železný trůn.

Později zase poslal mladšího syna Quentyna (který ve Hře o trůny chybí také), aby uzavřel v Meereenu spojenectví s Daenerys a zpečetil je manželstvím. Jeho nabídka však není vyslyšena a Quentyn umírá v plamenech, když se hloupě pokusí zkrotit draka Viseryona.

Jak hluboko Doranovy pletichy sahají, navíc v knihách stále ještě nevíme. Čtenáři spekulují, že dornského vládce tajně poslouchá třeba i Cersein důvěrník Qyburn a že mají Martellové prsty v mnoha problémech, kterým museli Lannisterové v průběhu let čelit.

Jak Doran, tak Oberyn se totiž mají za co mstít. Ser Gregor „Hora“ Clegane, poskok Tywina, během Robertova povstání znásilnil a zabil jejich sestru, manželku prince Rhaegara Elliu.

Hra o trůny: Kdo, proč a proti komu? Stručná historie válek mezi velkými rody

Nejsou nicméně sami. Již zmíněná Arianne dala dohromady vlastní plán a svedla rytíře královské gardy, který doprovázel do Dorne princeznu Myrcellu. Dívku totiž plánovala využít proti jejímu mladšímu bratrovi Tommenovi jako právoplatnou královnu dle dornského zákona, kde se následnictví neohlíží na pohlaví.

Co víc, Dorne se v knihách začalo zajímat o údajného Aegona Targaryena, mladíka, který o sobě tvrdí, že je synem prince Rhaegara a tudíž právoplatným následníkem trůnu s nárokem větším, než má sama Daenerys. Tato postava v seriálu chybí (není totožná s Jonem), v knihách nicméně již začala dobývat Sedm království.

Začíná se rýsovat možná aliance, neboť princ Doran zjevně doufá, že by se jeho dcera Arianne mohla dát s Aegonem dohromady – pokud je tedy údajný dědic trůnu tím, za koho se prohlašuje (což dost pravděpodobně není). I tak by ale mohlo dojít k situaci, kdy se Dorne podaří svrhnout Lannistery a posadit královnu z vlastních řad na Železný trůn, což je mnohem perspektivnější budoucnost než ta, kterou přinesla seriálová adaptace.

Menší roli než v seriálu má naopak knižní Ellaria Písek, která navíc i zcela opačně přistupuje ke smrti svého milovaného Oberyna. Bojí se, že Píseční hadi v honbě za pomstou způsobí smrti dalších lidí, které miluje a varuje je, že jim useknutá hlava Gregora Clegana nepřinese žádnou útěchu.

Hra o trůny: 10 postav, které se ze seriálu nenápadně vytratily

Knižní Martellové by se také pravděpodobně tak snadno nespojili s rodem Tyrellů, jako to udělali v seriálu. Panuje mezi nimi totiž zlá krev, stejně jako určitá regionální rivalita. Vzájemným vztahům nepomohl turnaj, při kterém Oberyn vyhodil ze sedla dědice Vysoké zahrady Willase Tyrella, jemuž následně kůň rozdrtil nohu a zmrzačil ho tak.

A to už vůbec nezacházíme do podrobností, na které seriál zkrátka naprosto neměl a asi ani nemohl mít čas. Věděli jste například, že se hlavní město Dorne, kam jsme se už několikrát v předchozích sezónách podívali, jmenuje Sluneční oštěp? Nebo že se na hranici mezi Dorne, Rovinou a Bouřlivými zeměmi rozkládá mokřad?

spoilerA kdo že je vlastně novým princem Dorne, o kterém jsme slyšeli v nejnovější epizodě seriálu? Pravděpodobně nikdo z knih, protože všechny tamní postavy jsou buďto mrtvé, nebo se do Hry o trůny nikdy nedostaly. Jedná se proto takřka s jistotou o čistě seriálový charakter.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: