Hra o trůny: 8 postav, jejichž knižní osud se od toho seriálového zásadně liší

14. 5. 2019 7 099×36 světlý/tmavý vzhled

V uplynulých týdnech jsme si vysvětlili, jak se v knižní Písni ledu a ohně liší od seriálové Hry o trůny 92 % třeba Bílí chodci nebo rudí kněží. Také jsme si pověděli, co všechno se do adaptace nevešlo z mnoha dějových linek z Dorne. Dnes se však podíváme na to, jak se liší mezi oběma verzemi příběhu osudy některých oblíbených postav.

1) Sansa nebyla znásilněna

Třeba knižní Sanse se vede o poznání lépe, než té seriálové. Nikdy totiž nebyla donucena ke sňatku s psychopatem Ramsaym a neprošla si jeho týráním. Momentálně se nachází v Údolí Arryn s lordem Petyrem Baelišem, který s ní má úplně jiné plány, než v seriálu.

Hra o trůny: Ukážeme 7 skvělých scén, které se do seriálu nakonec nedostaly

V Ramsayho spárech se místo ní ocitla její kamarádka Jeyne Poole, která měla v seriálu pouze drobnou roli v první sezóně. Malíček Boltonům nakukal, že je to ve skutečnosti Arya Stark. Theon pomůže Jeyne uprchnout podobně jako v seriálu Sanse, když s ní skočí z hradeb.

2) Mance neshořel

Lépe dopadl také král Divokých Mance Nájezdník. V seriálu skončil na hranici, kde jeho trápení ukončil šíp Jona Sněha. V knize se všechno odehraje na první pohled velmi podobně, sám Mance však neumírá. Melisandra totiž svou magií změní vizáž jiného vůdce Divokých, který shoří namísto Mance.

Mance se následně vydává zachránit „Aryu“, ve skutečnosti výše zmíněnou Jeyne Poole. Dopis, který následně dostane Jon Sníh (údajně od Ramsayho) pak tvrdí, že byl bývalý král Divokých na Zimohradě zajat a teď je vězněn v kleci.

3) Jorah neonemocněl

Šedý lupus seriálového Joraha málem stál život a kdyby rytíř náhodou nepotkal jistého Sama Tarlyho, nikdy by se nevrátil zpět do služeb své milované královny Daenerys. To vše ale jenom v seriálu. Knižní Jorah se chorobou nikdy nenakazil a momentálně se nachází v Meereenu, odkud nedávno Dany prchla na Drogonovi po útoku v jámě.

Při záchraně Tyriona se ale nakazí jiná postava, která v seriálu chybí – Jon Connington.

4) Stannis není mrtvý

Výše zmíněný Ramsayho dopis sice Jona Sněha informuje i o pádu krále Stannise Baratheona, v dosud vydaných knihách ale k rozhodující bitvě s Boltony ještě nedošlo. I kdyby však panovník i tentokrát střetnutí prohrál, nehrozí mu nejspíš, že by zemřel rukou Brienne.

Hra o trůny: Kdo, proč a proti komu? Stručná historie válek mezi velkými rody

Když jsme totiž o této válečnici naposledy četli, nacházela se v Řekotočí stovky mil od Zimohradu.

5) Starkové se vtělují do zvířat

Že Bran dokáže vklouznout do myslí zvířat a dokonce i lidí, pro diváky seriálu nebude žádným překvapením. V knihách však vlčí sny sdílí i Arya se svou Nymerií a také Jon Sníh s Duchem. Když je pak Arya oslepena v Braavosu, dokáže svým vědomím podle všeho vstoupit i do kočky.

6) Gendryho nevyužila Melisandra

Když už jsme u Aryi, ta se v knihách nikdy nesetkala s rudou kněžkou Melisandrou. Ta totiž ke svému kouzlu se spálenými pijavicemi nevyužila Gendryho, nýbrž jiného bastarda Roberta Baratheona jménem Edrik Bouře. Toho pak také Davos propašuje na svobodu.

Seriálový Gendry se v minulé epizodě stal šlechticem a dědicem rodu Baratheonů, jistou kariéru má však za sebou i v knihách. Tam ho totiž Beric Dondarrion po vstupu do Bratrstva bez praporců pasoval na rytíře.

7) Robbova manželka nezemřela

Příběh osudové lásky krále Robba Starka v seriálu se od předlohy liší v mnoha zásadních ohledech. Jeyne Westerling na rozdíl od Talisy Maegyr neotěhotní – a i díky tomu přežije vraždu svého manžela během Rudé svatby. Její rodina se totiž za jejími zády spikla s Tywinem Lannisterem.

Hra o trůny: 7 herců, kteří byli jen krůček od role v populárním seriálu

Jeyne pro Robba stále truchlí.

8) Davos měl sedm synů

V seriálu jsme zahlédli jen jednoho syna sera Davose, který zemřel během bitvy na Černovodě koncem druhé série. V knihách ale ve stejném boji zahynuli hned čtyři Davosovi potomci – přesto Cibulovému rytíři ještě tři zůstávají. Žije dokonce i jeho manželka Marya.

Ta sice existuje teoreticky i v seriálu, už hodně dlouho jsme o ní ale nic neslyšeli.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: