10 důvodů, proč číst Cizinku

21. 6. 2019 5 310×42 světlý/tmavý vzhled

Šestý díl knižního trháku Cizinka pod názvem Ledový dech je již několik týdnů na pultech a ať už jste oddaní fanoušci, nebo jste nikdy neviděli ani jeden díl stejnojmenného seriálu 79 %, měli byste si dozajista přečíst knihy, které slouží jako předloha k televiznímu zpracování.

Zmíněný seriál je úžasný a jeho obsazení perfektní, ale knihy jsou ještě lepší. Zde je deset důvodů, proč byste knižní sérii Cizinka jednoduše neměli propásnout.

1. Bez ohledu na to, jakému žánru většinou dáváte přednost, v Cizince bude něco i pro vás. Jakožto historicko-romantické dobrodružství o cestování časem v sobě ukrývá něco pro každého.

Příliš drastické, moc skandální. 10 knižních scén, které se nedostaly do filmů

Můžete ji číst kvůli dobrodružství, u kterého srdce přímo buší, kvůli romanci, ze které budete padat do mdlob, fascinujícímu historickému prostředí – ale garantuji vám, že na konci budete ohromeni tím, jak autorka Diana Gabaldon toto vše spojila dohromady ve výpravném díle, které dalece překračuje hranice pouze jednoho žánru.

2. Tyto knihy jsou neuvěřitelně návykové. Lidé často opakují frázi „nemohl jsem ji dát z ruky“. Zaručuji vám – když začnete číst první díl Cizinky, musíte zůstat celou noc vzhůru, jenom abyste knihu dokončili a ráno si okamžitě běželi koupit celý zbytek vydané knižní série. V sázce je mnoho a jako čtenář potřebujete vědět, co se s postavami bude dál dít. Už se nemůžete dočkat, až se dozvíte, co se stane v aktuální šesté knize…

3. Má oblíbená věc na celé sérii je to, jak bourá obvyklé knižní stereotypy. Žádné spoilery, ale prozradím, že na začátku je mužský hrdina Jamie Fraser ten mladší a nezkušenější, a hlavní postava Claire Beauchamp, je světštější a zkušenější.

Je to osvěžující změna, co se týče romantických zápletek, ve kterých ženy častokrát potřebují, aby jim muž vysvětlil, jak to v ložnici vlastně chodí. A obrácení role není omezeno jen na jejich žhavé chvilky. V celé knižní řadě musí Claire zachránit Jamieho stejně tak často (ne-li vícekrát), jak často musí zachránit on ji.

4. Je to až směšně romantické. Obě postavy jsou tvrdohlavé a vášnivé, což nevyhnutelně vede ke žhavým milostným scénám i bouřným hádkám. Zdá se, že Claire a Jamie jsou pro sebe jako stvořeni; učí se od sebe navzájem, jeden druhého podněcují, respektují se, a i když je jejich situace neuvěřitelně ponurá, vždycky se jim podaří najít radost a útěchu ve své lásce. Kromě citového pouta, které sdílejí, od sebe také nedokáží dát ruce pryč, což zaručuje spoustu vášnivých a silně sexuálních scén.

5. Jamie Fraser. Je loajální, tvrdohlavý a naprosto oddaný Claire. Ta dynamika mezi nezávislou ženou z 20. století a mladým skotským horalem z 18. století je fascinující a autorka skvěle popisuje, jak se jejich vztah vyvíjí, a to už i v průběhu první knihy. Jamie často následuje své srdce a instinkty, místo toho, aby přemýšlel o důsledcích.

Měli jinou vizi: 7 slavných režisérů, kteří odmítli nabídky na velké blockbustery

Má všechno, co potřebuje k tomu být hrdinou, ale má také nedostatky a dělá chyby, což ho činí zajímavým ke čtení. Sam Heughan  , herec, který Jamieho představuje v seriálu, byl pro pořad perfektní volbou, což oceníte hlavně pokud jste četli knihy. A jestliže jste seriál už viděli, můžete si nyní při čtení představovat Sama Heughana, což rozhodně není nic špatného.

6. Claire Beauchampová. Je statečná, chytrá, okouzlující a vášnivá. Ať už podává léky místním měšťanům, přechytračuje hlavu skotského klanu, zachraňuje dítě, je drzá k britskému vojákovi nebo popíjí víno na hostině, dělá to vše jí typickým způsobem, který není možné nemilovat.

Stejně jako Jamie je složitá a často chybuje, ale vždy se snaží vydat ze sebe to nejlepší. Je to velkolepá hrdinka, které budete fandit od začátku až do konce celé série. Stojí za povšimnutí, že Caitriona Balfeová  , herečka, která v seriálu představuje Claire, tuto postavu úžasným způsobem přivedla k životu. Její výkon oceníte zvláště po přečtení knih.

7. Odporní záporáci, které milujete nenávidět. Cizinka má jedny z nejopovržlivějších a nestoudných záporných postav, na které kdy narazíte. Kapitán Jack Randall a další padouši, které v průběhu série potkáte, by se vyrovnali Voldemortovi, co se zavrženíhodných ohavností týče. Budete je k smrti nenávidět, ale budete také milovat, jak moc je nenávidíte.

8. Úžasné pozadí příběhu! Cizinka je známá hlavně kvůli zasazení děje do prostředí Skotska, ale knihy postupně čtenáře odvedou od divoké skotské vysočiny k dekadentním královským dvorům Paříže, k nevázaným lodím v Karibiku, až do neznámé divočiny severní Ameriky. A pokud jste chtěli číst Cizinku pro její skotské prostředí, nebojte se, Skotsko je důležitým motivem celé série.

9. Neuvěřitelné historické detaily a vynikající zapojení historických postav. Autorka Diana Gabaldon je jak akademička, tak i autorka, a její zaměření na detail a pečlivý výzkum má za následek skvělou historickou přesnost. Jsou tak přesné, že vám samotným při pouhém čtení bude připadat, že cestujete časem.

Sliby chyby: 8 filmů, které lákaly na nikdy nenatočené pokračování

Jediná výjimka v této přesnosti jsou úžasné výstupy historických postav (protože všichni víme, že daní lidé se s Claire a Jamesem nikdy nesetkali). Tyto postavy jsou vylíčeny do podrobností, ať už se jedná o jejich manýry či oblečení, a jsou jim dány vlastnosti, které by v reálném životě doopravdy mohly mít. Jejich setkání s fiktivními postavami jsou vždy zábavná. Nikdy nevíte, koho dalšího Claire a Jamie potkají.

10. Tyto knihy jsou dokonale schopny a hodny stát se vaší novou posedlostí. V primární sérii bylo zatím vydáno v českém překladu šest knih a sedmá se připravuje na podzim 2019 a stejně tak existují novely a spin-off série. Čím více se děj rozvijí, tím více nových postav je představeno, menší postavy dostávají svůj vlastní příběh, a samozřejmě, máte možnost hlavní postavy následovat z jednoho dobrodružství do druhého.

Tato knižní řada je perfektním kandidátem na vaši novou závislost, protože s osmi knihami se do tohoto světa můžete doopravdy ponořit. Navíc na vás čeká úžasný a aktivní fandom, takže vždy budete mít lidi, se kterými se nad knihami můžete rozplývat. Přečtěte si všech šest knih vydaných v českém překladu, sledujte seriál a pak, pokud opravdu chcete plnou „cizineckou“ zkušenost, vydejte se do kamenného kruhu ve skotské vysočině a pokuste se cestovat časem. Pokud to nebude fungovat, vždycky si můžete znovu přečíst knihy.

Kniha Ledový dech v e-shopu Knihy Dobrovský.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: