Hra o trůny: Čeho jste si v poslední epizodě seriálu možná nevšimli

Datum vydání 20. 5. 2019Shlédnutí 10 502×Názory k tématu1Sdílení článku146Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Populární seriál se uzavřel, Hra o trůny 92 % je dohrána. Pokud však nepatříte mezi ty nejzapálenější fanoušky příběhu, možná vám v závěrečné epizodě unikl nějaký ten drobný detail. V dnešním článku si proto šestý díl osmé řady podrobně rozebereme a vysvětlíme.

1) Vyplněné proroctví

Na konci druhé sezóny Daenerys přišla o své tři malé draky a musela se pro ně vydat do věže čarodějů v Qarthu. Během hledání se okolo ní objevilo několik zvláštních vizí, které předpověděly budoucnost – včetně toho, co se stalo v nejnovější poslední epizodě.

Noční král, Bílí chodci a rudí kněží: Vysvětlíme, jak se knižní předloha liší od seriálu

Dany totiž vstoupila do trůnního sálu Rudé bašty, který byl zpola zničený a zasypaný sněhem. Khaleesi následně vystoupala k Železnému trůnu, k němuž natáhla ruku. Na rozdíl od nejnovější epizody se ale zakutých mečů nedotkla, nýbrž pokračovala v cestě za dračími mláďaty.

V novém díle se naopak už už chystala usednout, když tu náhle do trůnního sálu vstoupil Jon Sníh. Ten následně Daenerys probodl svou dýkou, aby jí zabránil v dalších činech podobných vypálení Králova přístaviště.

V proroctví se přitom Dany vydala za Zeď, kde narazila na chýši svého manžela z první řady, khala Droga. Uvnitř se setkala i se svým synem, kterého nikdy nepoznala. Následně prohlásila, že je možná už mrtvá, ale ještě si to neuvědomila.

Nakonec však Daenerys Droga přeci jen opustí, když zopakuje slova Mirri Maz Duur z první série. Totiž že se s Drogem znovu setká, teprve až slunce vyjde na západě a zajde na východě, až vyschnou všechny řeky a hory se budou chvět ve větru jako listí.

Scéna očividně předjímá Daenerysinu smrt, život v zásvětí s milovaným manželem ale dračí královnu pravděpodobně nečeká. Zpoza závoje smrti se totiž v seriálu vrátili třeba Beric Dondarrion nebo Jon Sníh, a oba měli na otázku, co bylo po smrti, jednoduchou odpověď.

Nic.

2) Malá rada

V závěru epizody jsme se dočkali také zasedání zbrusu nové Malé rady krále Brana. Pokud jste se nestihli zorientovat, zopakujeme, kdo z hrdinů získal jakou pozici a vysvětlíme, které postavy ji držely dříve.

Hra o trůny: Už tři čtvrtě milionu fanoušků požaduje přetočení osmé série

Tyrion se stal už potřetí v životě pobočníkem krále, což bude nejspíš nějaký rekord. Na začátku seriálu hodnost získal Ned Stark, po něm připadla Tywinovi Lannisterovi. Když mocný lord zemřel, zlatá ruka zdobila nějakou dobu hruď jeho bratra Kevana Lannistera.

Cersei, která usedne na trůn po odpálení Baelorova septa, následně pobočníkem jmenuje Qyburna. A to ještě vůbec nepočítáme spoustu dalších pobočníků, které jmenovali různí další západozemští pretendenti Železného trůnu.

Velmistrem zůstal nicméně valnou většinu seriálu jediný muž, Pycelle. Po jeho smrti zůstala funkce neobsazena, dokud se jí neujal Samwell Tarly v nové epizodě.

V radě tradičně usedal i lord velitel královské gardy, král Robert Baratheon ale Barristanovi Selmymu tuto možnost upřel. Bran ale Brienne její židli zjevně neupírá.

O finance se nově stará Bronn, toho času vládce Vysoké zahrady, původně sídla Tyrellů. Protože jsou zlaté doly Lannisterů už dlouho vyčerpány, je momentálně nejbohatším lordem Západozemí. Funkci zezačátku držel Malíček, poté krátce Tyrion Lannister a na nějaký čas Mace Tyrell.

No a na královské loďstvo dohlíží odborník na slovo vzatý, bývalý pašerák Davos. V první sezóně na jeho židli ještě seděl Stannis Baratheon (který se zasedání neúčastnil), následně se funkce chopil lord Mace Tyrell.

3) Volitelé krále

Dobrá, ale co volitelé krále, kteří vybrali Brana? Jménem známe jen některé z nich, protože jiní se v seriálu ukázali poprvé. Zastupují takřka všechny velké rody – za Sever mluví Sansa a Arya, Údolí reprezentuje lord Robin Arryn a také lord Yohn Royce, Železné ostrovy Yara Greyjoy, Řekotočí osvobozený Edmure Tully, Bouřlivé krajiny novopečený Gendry Baratheon a za Dorne mluví nový princ, který nebyl zmíněn jménem.

Hra o trůny: 8 postav, jejichž knižní osud se od toho seriálového zásadně liší

Chybí jen zástupce Roviny, neboť v té době dosud nebyl novým pánem Vysoké zahrady bývalý žoldnéř Bronn. Lannistery de facto zastupuje Tyrion, poslední potomek dříve mocného rodu.

4) Píseň ledu a ohně

Fanoušci dlouho spekulovali, že se v poslední sérii dozvíme, že Sam Tarly sepisoval celý příběh seriálu a stvořil tak vlastně knižní předlohu Píseň ledu a ohně. Tato teorie se ukázala zčásti jako pravdivá, autorem díla je však místo Sama jeho učitel Ebrose. Ten mimochodem svou rozepsanou knihu zmínil už předloni v sedmé sezóně, kde se Samwellovi nelíbil její poněkud suchopárný titul.

Pobočník krále Tyrion se pochopitelně ihned zajímá o to, jakým způsobem Ebrose zhodnotil jeho roli během válek o nástupnictví po králi Robertovi. Ukázalo se však, že autor knihy zcela opomněl Tyriona aspoň zmínit. Zdá se tedy, že bude úspěšná obrana Králova přístaviště před Stannisem vnímána budoucími generacemi jako úspěch Tywina Lannistera a Joffreyho Baratheona a Tyrion se zaslouženého vděku nikdy nedočká.

5) Další zapomenutý nápoj

Jsou to pouhé dva týdny, co internetem prolétly fotky ze třetí epizody, kde zůstal na stole během hostiny na Zimohradě ležet kelímek od kávy. Nebyla to nicméně poslední chyba v seriálu, které se tvůrci dopustili v zájmu správné hydratace herců a štábu.

V novém šestém díle se totiž za nohama ve scéně volby krále Brana schovává plastová lahev od vody.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023