Proroctví ve Hře o trůny: Povíme, která se vyplnila a která skončila zapomenuta

Datum vydání 23. 5. 2019Shlédnutí 7 388×Názory k tématu12Sdílení článku132Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Západozemí se v mnoha ohledech hodně podobá našemu skutečnému světu – existuje v něm ale magie, která propůjčuje některým postavám neobyčejné schopnosti. Někteří jedinci například dovedou předpovídat budoucnost, nebo to aspoň přinejmenším tvrdí. Dnes si proto ověříme jejich celkovou úspěšnost.

1) Branovy vize

Bran Stark viděl v jedné ze svých vizí stín draka, letícího nad střechami Králova přístaviště. Tento záblesk budoucnosti se vyplnil v závěru nové osmé sezóny, kdy Daenerys na Drogonovi spálila velkou část města a poničila Rudou baštu včetně trůnního sálu.

Hra o trůny: Ukážeme 7 skvělých scén, které se do seriálu nakonec nedostaly

Ten viděl Bran v jiné části své vize zasněžený a pobořený, což se pochopitelně stalo také. Tříoká vrána je tedy poměrně spolehlivým zdrojem informací o budoucnosti, byť její vize nezahrnovala pár důležitých momentů – třeba ten, kdy se drak snesl a začal upalovat nevinné obyvatele města.

Vyšly i další Branovy vize typu zatopení Zimohradu (zabrání Železnými) či výbuchu divokého ohně v Králově přístavišti.

2) Proroctví Maggy

Když byla budoucí královna Cersei Lannister ještě mladá, navštívila čarodějnici Maggy. Nechala si o ní prozradit svou budoucnost a dozvěděla se, že si nevezme prince, nýbrž krále, což se nakonec vyplnilo. Vyslechla si také, že bude královnou, než přijde jiná, mladší a krásnější. Ta ji prý zničí a vezme jí všechno, co jí je drahé. I tato část proroctví byla pravdivá.

Potíž je s třetí částí, kdy Maggy předpovídá, že Cersei a král Robert nebudou mít dítě. V první sezóně jsme se totiž dozvěděli, že spolu manželé měli syna, který zemřel v horečkách. Zbytek slov čarodějky se však vyplnil: Cersei měla tři děti se svým bratrem Jaimem a všechny zemřely, jak Maggy naznačila ve svých slovech o zlatých rubáších.

3) Zlovlci

Jako jisté znamení by se dala interpretovat i událost z pilotní epizody celého seriálu, kdy Starkové na cestě zpět na Zimohrad objevili mrtvého zlovlka, který stihl ještě před svým skonem zabít jelena. Král Robert Baratheon skutečně zemřel jen krátce před svým přítelem Eddardem Starkem.

A to ještě nesmíme zapomínat na zlovlčata. Jejich osudy totiž skoro přesně kopírovaly životní cesty jednotlivých Eddardových dětí a Jona Sněha. Chundeláčova smrt předznamenala zastřelení jeho pána Rickona, Šedý vítr zahynul s králem Robbem.

Hra o trůny: Kdo, proč a proti komu? Stručná historie válek mezi velkými rody

Nymeria podobně jako Arya nemá stání a nenechá se nikým ovládat. Léto zemřel poté, co se z Brana stala Tříoká vrána. Duch se v poslední epizodě opět setkal s Jonem. Jedinou výjimkou z pravidla je tak Sansa, která přežila smrt své zlovlčice Lady. I tak pro ni ale po smrti zvířete nastaly těžké časy.

4) Melisandřina proroctví

Asi největší publicitě se těšily každopádně vize a proroctví rudé kněžky Melisandry. Ta během svého rituálu s pijavicemi předznamenala smrt mnoha králů během války. Při setkání s Aryou zase zahlédla záblesk temné budoucnosti dívky a oči, které vražedkyně navždy uzavře. Melisandra toto proroctví navíc zopakovala (s důrazem na modré oči) před pádem Nočního krále, aby dodala Arye odvahu.

Méně štěstí měla kněžka s předpověďmi ohledně Azora Ahaie, údajného zachránce lidstva před Dlouhou nocí. Nejdřív ho viděla ve Stannisovi, ten ale zemřel před hradbami Zimohradu. Následně se Melisandra upnula na Jona Sněha, jen aby Nočního krále nakonec zabila Arya.

Nevyplnily se ani další detaily proroctví typu meče Světlonoše, který musí být po vykování schlazen v krvi milované osoby. Jon sice Daenerys nakonec skutečně zabil, leč v úplně odlišném kontextu.

5) Ohařova vize

Sandor Clegane spatřil v plamenech horu, ke které později hrdinové cestovali během svého honu na nemrvého. Zdá se tedy, že Thoros z Myru dostával od Pána světla poněkud spolehlivější plameny, než jeho kolegyně Melisandra.

6) Hřebec, který si osedlá svět

Když byla Daenerys v první sérii těhotná, předpověděly jí stařeny z Vaes Dothrak, že bude její syn hřebcem, který si osedlá svět. Rhaego se ale narodil mrtvý, protože Mirri Maz Duur vyměnila jeho život za ten Drogův. Vyplnila se však její slova, že se Dany se svým milovaným už nikdy nesetká.

7) Daenerys v Qarthu

Nakonec zmíníme ještě proroctví, kterému jsme se věnovali už v nedávném článku o finální epizodě. V ní se totiž vyplnila Daenerysina vize sežehnutého trůnního sálu, zapadaného sněhem. Královna byla jen krůček od získání Železného trůnu, ale nikdy na něj neusedla.

Hra o trůny: 10 postav, které se ze seriálu nenápadně vytratily

Místo toho zemřela, jak naznačovala vize scénou, kdy se Dany znovu setká se svým khalem Drogem a jejich synem.

Jistě jsme na nějaká menší proroctví zapomněli, i tak mají ale čarodějové a mudrci Hry o trůny 92 % docela solidní skóre. Velká část jejich vizí totiž má něco společného se skutečností.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *