Pixely, Kung Fury či Svět zítřka. 5 celovečerních snímků, na jejichž počátku stál krátký film

23. 8. 2019 3 285×23 světlý/tmavý vzhled

Velké věci často začínají velmi nenápadně. Hned několik známých celovečerních filmů třeba původně vzniklo jen jako skromné kraťasy, jejichž autoři mnohdy ani vůbec neměli v úmyslu poslat své dílo na stříbrné plátno. Dnes si představíme pět podobných případů.

1) Pixely

V roce 2010 vzniklo ve Francii dvouminutové video, v němž retro videohry útočí na New York. Objevil se Donkey Kong, zahlédli jsme Pac Mana, z nebe pršely kostičky Tetrisu a chybět nemohli pochopitelně ani legendární Space Invaders. Nakonec proměnili celou naši planetu v obří krychličku, jakýsi trojrozměrný pixel.

Stallone nejhorším hercem století? 10 slavných herců, kteří dostali anticenu Zlatá malina

Kratičký snímek se stal rychle virálním a ještě téhož roku se objevily první zprávy, že má studio o Pixely 59 % zájem studio Sony. Režie se ujal zkušený matador Chris Columbus   a roli producenta vyplnila hlavní hvězda snímku, herec Adam Sandler  .

Když pak ale celovečerní verze v roce 2015 dorazila do kin, nevedlo se jí právě nejlépe. Recenzenti ji naprosto strhali a nelíbila se ani běžným divákům – v internetových filmových databázích si drží konzistentně podprůměrná skóre.

2) Alive in Joberg

Jihoafrický filmař Neill Blomkamp   se asi nejvíc proslavil svým sci-fi snímkem District 9 82 %, v němž mimozemská loď přistane nad Johannesburgem a její obyvatelé jsou separováni ve speciálním okrsku města, kde žijí v nuzných podmínkách a musejí čelit perzekuci ze strany místních.

Režisér ale s nápadem přišel už mnohem dřív. V roce 2006 natočil krátký snímek Alive in Joberg, který stál na úplně stejné premise jako pozdější blockbuster. Tvářil se jako dokument a vycházel ze zkušeností tvůrců s apartheidem, rasovou segregací, která vedla k utlačování černošského obyvatelstva Jihoafrické republiky.

Blomkamp měl původně jako svůj první blockbuster režírovat celovečerní adaptaci slavné videohry Halo. Z plánů však nakonec sešlo. Režisér proto přemluvil slavného kolegu Petera Jacksona  , aby mu místo toho pomohl s již zmíněným snímkem District 9. Film slavil úspěch a dokonce byl nominován na několik Oscarů.

3) Kung Fury

Psal se rok 2013 a internet dobyl trailer na snímek Kung Fury 82 %, který se měl stát poctou osmdesátkovým bojovým snímkům a komediální akci. Kombinoval prvky toho nejlepšího z oné doby v záměrně přepáleném mixu. Hlavní hrdina například získal své schopnosti díky zásahu blesku a kousnutí kobry v jednom okamžiku.

Oblíbení herci oblíbených herců: 8 hvězd, které promluvily o svých vzorech

Příběh se točí okolo jeho nejtěžší mise. Kung Fury se totiž musí nahackovat do minulosti, aby porazil zlotřilého Adolfa Hitlera alias Kung Führera. Trailer měl mezi diváky pochopitelně velký úspěch a v kickstarterové kampani se vybral více než trojnásobek požadované částky.

Na YouTube si k filmu můžete zapnout slovenské titulky.

Vznikl úspěšný zhruba půlhodinový snímek, který už upoutal i zájem Hollywoodu. Proto se v současné době připravuje Kung Fury   v celovečerní verzi, v níž se ukáží i slavní herci Michael Fassbender   či Arnold Schwarzenegger  . Až tak daleko se to dá s praštěným trailerem dotáhnout.

4) Laserpope

Své o tom ví mladý německý režisér, který si zvolil velmi zvláštní námět snímku pro svoji závěrečnou školní práci. Natočil trailer na akční snímek o fiktivním papeži, který téměř zemře po atentátu a stane se jakousi katolickou verzí Robocopa. Následně se vydá očistit církev od kardinálů, kteří proti němu kuli pikle.

Ukázka se záměrně snažila být co nejvíce kontroverzní (Ježíše kupříkladu hraje černošský herec) a díky tomu se jí ve své době podařilo zaujmout na YouTube skoro tři čtvrtě milionu diváků. Tvůrci proto spustili kampaň na Kickstarteru, aby mohli natočit celovečerní verzi.

Nedokázali sice získat potřebnou podporu, začátkem letošního roku však napsali, že Laserpope i přesto vznikne. Filmaři prý totiž získali nové partnery, s nimiž budou údajně schopni snímek dokončit ještě v původně plánovaném roce 2020.

5) Svět zítřka

O zapomenutém dobrodružném snímku 68 % z roku 2004 už jsme svého času napsali celý velký článek, neboť nás jeho neúspěch dodnes hodně mrzí. Ve filmu, který se odehrával v alternativních třicátých letech minulého století, jste našli létající letadlové lodě, obojživelné stíhačky či obří bojové roboty.

Ďáblův advokát: Svět zítřka předběhl svoji dobu a je velká škoda, že v kinech propadl

To vše v naprosto unikátní vizuálním stylizaci, která vytvářela neopakovatelnou atmosféru. A s hereckými talenty Juda Lawa  , Gwyneth Paltrow  , Michaela Gambona   či Angeliny Jolie  . A co je vůbec nejzajímavější, celý film se zrodil z jediného krátkého teaseru.

Na tom začal režisér Kerry Conran   pracovat už v devadesátých letech, a to na svém osobním počítači. Dokážete si snad aspoň trochu představit, jak neuvěřitelnou práci mu kraťoučké video muselo svého času dát.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 22512

Pán prstenů: Nadcházející seriál od Amazonu získal režiséra Jurského světa

4. 7. Aleš 470

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

4. 11. Aleš 16451

Marvel: Přehledně jsme shrnuli, jakých nových filmů a seriálů se v příštích letech dočkáme

22. 7. Aleš 390

Třetí Sherlock Holmes skutečně dorazí. Scénář napíše jeden z tvůrců seriálu Narcos

8. 5. Aleš 385

Captain America 4: Tvůrce prozradil, jak Samovo rozhodnutí ovlivní příští film

Dnes Aleš 14

Pán prstenů: Seriál natočí i režisérka Zaklínače, Amazon chce oslovit světové publikum

Včera Aleš 1106

Duna: Dave Bautista prozradil, jak se dostal k roli. Scénář mu prý vyrazil dech

14. 5. Aleš 235

Indiana Jones slaví 40. narozeniny. Chystá se 4K verze, dočkali jsme se trailerů

13. 5. Aleš 173

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348