Harry Potter: 7 zajímavostí, které možná neznají ani zapřisáhlí fanoušci

14. 6. 2019 19 360×59 světlý/tmavý vzhled

Valná většina našich čtenářů pravděpodobně viděla aspoň některý snímek ze série Harry Potter, mnozí zajisté otevřeli i knižní předlohy z pera spisovatelky J. K. Rowlingové  . Následující zajímavosti ale budou znát jen ti nejoddanější fanoušci, kteří doslova dýchají vzduch světa čar a kouzel.

1) Trelawneyová ví víc, než to vypadá

Učitelka jasnovidectví Sibylla Trelawneyová je mnohými čaroději, a to včetně leckterých kolegů z pedagogického sboru Bradavic, považována spíše za šarlatánku. Leccos však nasvědčuje tomu, že si tato výstřední žena svou reputaci nekompetentní žvanilky vůbec nezaslouží.

Harry Potter: Vysvětlíme, jak je to s kouzlením beze slov nebo bez hůlky

Ve třetí knize se odmítala posadit jako třináctá ke stolu s odůvodněním, že by v takovém případě hrozila smrt tomu, kdo pak první vstane ze židle. Ve Fénixově řádu se u jiné tabule sejde jiných třináct lidí a prvním, kdo vstane a odejde je jistý Sirius Black.

Trelawneyová si také jednou zdánlivě spletla datum narození Harryho Pottera, když hádala, že přišel na svět uprostřed zimy. To vypadá na první pohled jen jako trapná chyba z její strany – ale jen do chvíle, než si uvědomíte, že se lord Voldemort narodil 31. prosince.

Snad ani nemusíme dodávat, že byl Harry v době rozhovoru s Trelawneyovou stále ještě viteálem Pána zla a část Voldemortovy duše v něm přežívala.

2) Knihy se mohly jmenovat jinak

Dnes už se jen těžko vzpomíná na dobu, kdy ještě jméno čarodějnického učně Harryho Pottera neznal celý svět. V době krátce po vydání první knihy tomu tak ale dosud bylo. I z toho důvodu navrhovali vydavatelé v cizích zemích autorce J. K. Rowling, aby změnila podtitul Kámen mudrců na nějaký, který by lépe přitáhl pozornost čtenářů.

Kvůli tomu se kniha v Americe málem jmenovala Harry Potter a škola kouzel a francouzský překlad skutečně vyšel pod velmi podobným titulem.

3) Košťata musela udržet člověka

Pokud si myslíte, že tvůrci filmů jednoduše vybavili herce náhodnými košťaty a měli hotovo, pletete se. Některé scény totiž vyžadovaly, aby hrdinové na domácích nástrojích skutečně seděli. A to by mohl být problém, zvlášť v novějších dílech, kdy byli herci už starší a těžší.

Profesorka McGonagall to v životě neměla lehké. Vysvětlíme, proč se o ní v poslední době mluví

Proto byla košťata vyrobena z titanu a z kovů, které se používají v leteckém průmyslu. Tím získala potřebnou odolnost a zároveň zůstala dostatečně lehká.

4) Malfoyové se kdysi přátelili s mudly

Předtím, než se čarodějové a čarodějky kdysi skryli před mudlovskými zraky, měl rod Malfoyů řadu kontaktů mezi tehdejší šlechtou. První Lucius Malfoy se podle J. K. Rowlingové dokonce neúspěšně pokoušel získat ruku samotné královny Alžběty I.

Mezi historiky kouzelnického světa se tak prý čile spekuluje, že odvetná Malfoyova kletba zapříčinila, že se panovnice nakonec neprovdala nikdy.

5) Otázka, která autorku děsila

Spisovatelka také přiznala, které otázky fanoušků se nejvíc bála během práce na své sérii. Údajně celá léta doufala, že se nikdo nezeptá, z čeho je vyrobená hůlka Albuse Brumbála. Ředitel Bradavic totiž třímal mocnou bezovou hůlku, kterou podle známého příběhu stvořila sama Smrt.

To však odhalila teprve až poslední kniha série, v níž se po stopě hůlky vydal samotný lord Voldemort. Strach Rowlingové byl každopádně planý, neboť údajně nikoho nenapadlo se zeptat.

6) Eseje o postavách

Režisér třetího snímku Alfonso Cuarón   vyzval mladé představitele Harryho, Rona a Hermiony, aby napsali eseje o svých postavách. Herci se zachovali přesně v duchu svých postav. Emma Watsonová   sepsala desetistránkový text, Daniel Radcliffe   dodal jednu stránku a Rupert Grint   úkol neodevzdal.

Kouzelnické hůlky ve světě Harryho Pottera vypovídají o charakteru i moci svých vlastníků

Grint později vysvětlil, že měl v té době dost práce se svou skutečnou školou.

7) Snape se jmenuje podle vesnice

Inspiraci občas člověk najde na nečekaných místech. Rowlingová kupříkladu učitele lektvarů a dvojitého agenta Severuse Snapa pojmenovala podle malé vesničky v anglickém Suffolku.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: