Dark Phoenix: 6 otázek ohledně X-Men, na které jsme nedostali uspokojivou odpověď

13. 6. 2019 7 166×149 světlý/tmavý vzhled

O nezodpovězených otázkách okolo série X-Men jsme už v minulosti na našem webu párkrát psali. Závěrečný snímek Dark Phoenix 67 % na většinu z nich nijak neodpověděl – ba naopak, po jeho zhlédnutí je divák možná zmatený ještě víc, než předtím.

1) Proč postavy stále vypadají stejně?

Na první pohled nejvíc mate věk ústředních postav. Ty totiž vypadají stále stejně, jako třeba během kubánské krize v závěru snímku X-Men: První třída 85 %. Od začátku 60. let do roku 1992, kdy se odehrává Dark Phoenix, zjevně hrdinové nijak viditelně nezestárli.

Zamotaný příběh X-Men: Pomůžeme vám vyznat se ve všech těch časových linkách

Přitom třeba ve snímku X-Men Origins: Wolverine 73 % vypadal Profesor X jako Patrick Stewart   chronologicky předtím, než když se s tváří Jamese McAvoye   ukázal a Apokalypse 70 % a Dark Phoenix. Stárnutí postav zkrátka nedává nejmenší smysl a nejnovější film situaci ještě zkomplikoval.

2) Jak dopadla Moira MacTaggert?

V rebootované sérii hrála Moira MacTaggert docela důležitou roli a snímky První třída a Apokalypsa se pokoušely prozkoumat vztah mezi ní a Profesorem X. Když ale Charles Xavier odešel z čela mutantské školy v Dark Phoenix, nevydal se ji hledat. Místo toho zamířil do Paříže hrát šachy s Magnetem a zbytek života nejspíš prožije v Genoshi.

Nejenom to, MacTaggert nebyla ani jakkoli zmíněna, takže důležitost její role v minulých dílech není nijak ospravedlněna patřičným koncem dějové linky. Zkrátka nevíme nic.

3) Kde vzal Magneto ostrov?

A když už se bavíme o tom, o čem nemáme nejmenší ponětí – kde vlastně vzal Magneto již zmíněnou Genoshu? Vláda Spojených států měla vždycky z vůdcem Bratrstva mutantů nesnadné vztahy a nedokážeme si představit, že by se zlepšily poté, co mutant málem pomohl Apokalypsovi ovládnout svět.

I kdyby ale Američané z nějakého důvodu ostrov skutečně Magnetovi věnovali, lze si jen těžko představit, že by ho v držení mutanta ponechali i po událostech Dark Phoenix, kde se Erik chladnokrevně pokusil zabít Jean Grey a během toho se vrátil zpět na americkou půdu.

4) Jak jde film dohromady s Budoucí minulostí?

V závěru Budoucí minulosti 82 % se Wolverine probral do světa, kde je Profesor X stále v čele své školy, Jean Grey má fyzickou formu a vztah s Cyclopsem… a my si jen těžko dovedeme představit, že by do podobného stavu příběh nějak dospěl v průběhu časové mezery od Dark Phoenix.

Matthew Vaughn původně plánoval celou trilogii X-Men filmů. Budoucí minulost měla být finále

Ani v tomto případě tak nedokážeme nabídnout uspokojivou odpověď.

5) Jsou Quicksilver a Magneto příbuzní?

Jak Budoucí minulost, tak Apokalypsa obsahovaly scény, v nichž bylo silně naznačeno, že jsou Magneto a Quicksilver ve skutečnosti otec a syn. Definitivního potvrzení jsme se ale nedočkali a scénář Dark Phoenix ani pravděpodobné příbuzenství postav nijak nevyužil.

Server What Culture přitom připomíná, že Jean Grey ve snímku Quicksilvera řádně zvalchovala, což by se v příběhu dalo kreativně využít k lepšímu ospravedlnění Magnetovy snahy dívku zabít.

6) Kde se vzaly schopnosti Jean Grey?

A když už se bavíme o Jean, nesmíme zapomenout, že ta použila své fénixovské schopnosti už ve filmu X-Men: Apokalypsa ke zničení titulního záporáka. To ale nyní nedává nejmenší smysl, protože nově víme, že novou silou začala disponovat až v roce 1992.

A to dokonce i přesto, že Apocalypse a Dark Phoenix psal stejný člověk, Simon Kinberg  , který nejnovější díl série i režíroval.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: