Všimli jste si kaskadéra? 7 scén, v nichž se filmovým postavám změnila tvář

20. 6. 2019 6 314×53 světlý/tmavý vzhled

Kaskadéři mají poměrně nevděčnou práci. Když se totiž všechno daří, jejich role ve snímku si zpravidla nikdo nevšimne. I tak jim ale občas zapálení filmoví fanoušci, vyzbrojení pauzovacím tlačítkem, mohou pohlédnout do tváře. Pokud tedy vědí, kdy se dívat.

1) Princezna Nevěsta

Možná i vás překvapí, že měla titulní Pomněnka ve filmu Princezna Nevěsta 79 % stejného kaskadéra, jako její milovaný Westley. Pokud ale ostřížím zrakem zhlédnete scénu, kde se oba hrdinové kutálejí ze svahu, je těžké si nevšimnout mužských rysů v obličeji.

Eragon: Vysvětlíme, jak filmová adaptace selhala. Dračím jezdcům může dát druhou šanci Disney

2) Terminátor 2

To druhý Terminátor 91 % už pohlaví kaskadérům neprohazoval. Přesto si během honičky mezi roboty T-800 a T-1000 a Johnem Connorem můžete několikrát všimnout, že za řídítky svých strojů ve skutečnosti nesedí Arnold Schwarzenegger   a Edward Furlong  . V našem obrázku jdou rozdíly nejvíce poznat ve tváři T-800 a na Johnových vlasech.

3) Stmívání

Když Bella ve Stmívání 52 % zjistí, že je Edward ve skutečnosti upírem, rozhodne se jí hrdina ukázat, jak vypadá na slunečním světle. Vezme ji proto na záda a rozeběhne se s ní do kopce. Za herce následně při běhu zaskakují kaskadéři, kteří se jim skoro vůbec nepodobají.

4) Avengers

Když se Black Widow v Avengers 83 % během výslechu dozví, že S.H.I.E.L.D. potřebuje aby se vrátila, zaútočí na své věznitele. Přestože je svázaná a sedí na židli, dokáže si s nimi snadno poradit. Zatímco ale hrdinka poletuje vzduchem v elegantních přemetech, možná si všimnete, že jí až podezřele narostly svaly na rukou.

Přetočený Návrat do budoucnosti a Starkovy hodinky. Dalších 10 úžasných filmových detailů

5) Bod zlomu

V akčním snímku Bod zlomu 76 % je scéna, v níž agent Johny Utah skočí z letadla bez padáku a následně se za letu popere s padouchem. Během rvačky se ale několikrát otočí ve vzduchu, takže je zjevné, že ho už nehraje Keanu Reeves  , nýbrž jeho kaskadér.

6) Sám doma

Pro dětského herce Macaulayho Culkina   by mohlo být poměrně nebezpečné, kdyby měl skutečně sjet po laně do Kevinova stromového domku. Proto ho ve zmíněné scéně v závěru filmu ztvárnil třicetiletý kaskadér, který i přesto působí poměrně přesvědčivě. Prozrazují ho snad jen vlasy a tvar obličeje.

7) Harry Potter

Podobně se o herce Ruperta Grinta   báli i tvůrci prvního dílu Harryho Pottera s podtitulem Kámen mudrců 79 %. Proto na prchavý okamžik zahlédnete kaskadéra i ve scéně, kdy je zničena poslední figura magických šachů. Jen stěží ji však změnu tváře zaregistrujete pouhým okem – pravděpodobně si budete muset okamžik zastavit.

Harry Potter: 7 zajímavostí, které možná neznají ani zapřisáhlí fanoušci

Proč si změn nevšímáme?

Možná vás nyní zajímá, proč je tak těžké cizí tvář postřehnout, pokud o ní předem nevíte. Jak ukázal výzkum univerzity v Berkeley, vinit můžete jen svůj mozek. Ten totiž spojuje vjemy z nedávné doby do jednoho proudu a drobné změny odfiltruje, aby nemusel známé obličeje znovu a znovu rozeznávat sekundu po sekundě. Šetří tak energii a zároveň umožňuje filmařům vytvořit často až neuvěřitelně přesvědčivé iluze.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: