Star Wars: Vybrali jsme 10 nejlepších soubojů se světelnými meči

Datum vydání 25. 6. 2019Shlédnutí 10 119×Názory k tématu13Sdílení článku132Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Za všechny ty dekády, co světelné meče září z pláten kin a televizních obrazovek, se v předaleké galaxii odehrála celá řada skvělých soubojů. Není proto vůbec jednoduché vybrat pouhou desítku těch nejlepších. Zvlášť pokud berete v úvahu celý současný kánon, tedy třeba včetně seriálů Klonové války 76 % nebo Povstalci 67 %.

10) Obi-Wan, Anakin a Yoda vs hrabě Dooku

Druhý díl prequelové trilogie mezi fanoušky Star Wars nemá zrovna nejlepší pověst. Kritice se nevyhnul hlavně romantický vztah Anakina Skywalkera a Padmé Amidaly, který se neobešel bez prkenných dialogů o nenávisti k písku. To ale neznamená, že se v epizodě nenajdou i lepší momenty.

Darth Vader: Komiksová série výrazně pozměnila příběh sithského lorda

Třeba finální střetnutí Jediů a hraběte Dooku. Zkušený sithský lord si totiž bez zjevných potíží poradí s Anakinem a Obi-Wanem a zahnán je teprve poté, co se do akce vrhne sám letitý mistr Yoda. Toho jsme nikdy předtím v akci neviděli, takže je o zábavu postaráno, zvlášť vzhledem k jeho mimořádně agresivnímu šermířskému stylu.

9) Ahsoka vs Darth Vader

Jediný souboj ze seriálu Povstalci, který jsme se rozhodli zahrnout – střetnutí mezi Vaderem a jeho bývalou učednicí má totiž díky propracovanému vztahu obou postav v seriálech pořádnou sílu. Jak Anakin, tak Ahsoka se velmi změnili od časů Klonových válek a jejich souboj reflektuje i tento vývoj charakterů.

Vader má navíc opět možnost ukázat svou děsivou stránku, podobně jako třeba ve snímku Rogue One 78 %. Předtím, než ho Ahsoka napadne, totiž snadno přemůže a málem zabije protagonistu seriálu Ezru.

8) Rytíři Jedi vs Darth Sidious

Jen ti nejzarytější fandové Star Wars si vzpomenou na jména všech tří Jediů, kteří se pokusili zatknout kancléře Palpatina v Pomstě Sithů 87 %. Kit Fisto, Agen Kolar a Saesee Tiin totiž padli v horizontu několika sekund poté, co sithský lord vytasil svůj světelný meč.

Mace Windu se však tak snadno porazit nenechal a ve zběsilém duelu v kancléřově pracovně postupem času získal navrch. Nebýt včasného zásahu Anakina Skywalkera by byl Sidious poražen a my bychom přišli o některé souboje, které se na našem žebříčku umístily ještě výš.

7) Luke Skywalker vs Darth Vader podruhé

Třeba o druhé střetnutí Luka Skywalkera a Dartha Vadera, k němuž došlo v šesté epizodě před císařovým trůnem. Otci se synem se totiž do vzájemného střetu příliš nechtělo. Vader chtěl Luka přetáhnout na Temnou stranu a s jeho pomocí Sidiouse svrhnout, zatímco mladší Skywalker stále choval naději, že jeho otec může být zachráněn.

Proto odmítl Vadera zabít, přestože ho nakonec porazil a usekl mu mechanickou ruku. Souboj Skywalkerů byl asi tím nejakčnějším z originální trilogie a daleko víc, než trochu prkennému oťukávání z Nové naděje 88 % se podobal střetům z pozdějších prequelů.

6) Maul a Savage Opress vs Darth Sidious

Říká se, že když se dva perou, třetí se směje. Jediové o konfliktu mezi Darthem Sidiousem a jeho bývalým učedníkem Maulem nicméně neměli ani ponětí. Jinak by se ale bavili asi přinejmenším stejně dobře jako my, když se lord ze Sithu rozhodl zbavit svých rivalů.

Star Wars: Vysvětlíme 5 nejzajímavějších fanouškovských teorií o Vzestupu Skywalkera

Celý souboj je především přehlídkou nezměrné Sidiousovy moci. Oba bratři proti němu totiž nemají nejmenší šanci. Savage Opress umírá a Maul je zajat, zatímco se Sidious pomalu ani nezapotí. Potyčka uživatelů Temné strany zkrátka patří k tomu vůbec nejlepšímu z celého seriálu Klonové války. I proto, že prakticky uzavírá důležitou dějovou linku.

5) Yoda vs Darth Sidious

Arcipadouch předaleké galaxie ale předvedl ještě působivější kousky. Třeba když dokázal v prázdné senátní budově porazit samotného mistra Yodu. Malý zelený Jedi se pokusil odseknout hlavu hada, dokud ještě rodící se Impérium nezapustilo pevné kořeny. Naneštěstí neuspěl.

Naštěstí pro nás však aspoň se Sidiousem předvedli působivou podívanou, když v symbolickém centru Galaktické republiky svedli efektní souboj plný skoků, blesků a vrhání levitujících modulů.

4) Rey a Kylo Ren vs Snokova garda

Ještě o něco silněji na nás ale vizuálně zapůsobila bitva Rey a Kyla Rena se Snokovými pretoriány v předloňském Posledním z Jediů 72 %. Rudý trůnní sál čerstvě svrženého nejvyššího vůdce Prvního řádu, dva bojovníci proti maskované smrti Snokových strážců. Oheň.

Boj je na poměry Star Wars až překvapivě drsný, jasně také vidíme, že má Kylo Ren stále nad Rey navrch co se šermířských schopností týče. Navíc se dočkáme kreativního využití světelného meče, když Kylo zabije jednoho z pretoriánů pouhým zažehnutím zbraně.

3) Darth Vader vs Obi-Wan Kenobi

A to už se dostáváme k tomu úplně nejlepšímu. Když se dva bývalí nejlepší přátelé pustí na plátně do boje na život a na smrt, bývá to většinou zajímavé. Pomsta Sithů vám třeba ukáže, jak dobře dokáží oba bojovníci číst pohyby toho druhého.

The Mandalorian: Povíme, co jsme se zatím dozvěděli o novém Star Wars seriálu

Působivé kulisy sopečného Mustafaru zase pomáhají atmosféře, podobně jako perfektní hudba dvorního skladatele Star Wars Johna Williamse  . A nakonec přijde tragické finále, které předznamenává pád předaleké galaxie do temnoty. Osudovější souboj byste těžko hledali.

2) Luke Skywalker vs Darth Vader

Přesto jeden najdete ve stejné filmové sérii. První boj mezi Lukem Skywalkerem a Darthem Vaderem v páté epizodě možná nemá tak líbivou choreografii jako ty z prequelů, zato ale těží z divákova napětí. Publikum totiž dobře ví, že protagonista nemá proti Vaderovi šanci.

Přesto Luke vytrvá až do hořkého konce, kdy přijde o ruku a dozví se pravdu o svém původu. Tato scéna je přitom bezpochyby tou nejznámější z celé série. I proto zkrátka nemůžeme souboj nechat klesnout níž, než na druhé místo v žebříčku.

1) Qui-Gon a Obi-Wan vs Darth Maul

I pokud vám při pouhé zmínce o Jar Jarovi naskakuje kopřivka a malého Anakina nesnášíte ještě víc, těžko můžete Skryté hrozbě 79 % upírat, že přišla možná s nejpůsobivějším střetnutím Jediů a Sithů v celé sáze. Qui-Gon Jinn a Obi-Wan Kenobi se totiž v závěru střetnou s Darthem Maulem.

A že je na co se koukat. Už dramatický nástup Sitha na scénu leccos slibuje a jeho oboustranný světelný meč z něj dělá velmi nepředvídatelného protivníka. Již zmíněný John Williams je navíc opět ve vrcholné formě a vsadíme se, že melodii skladby Duel of the Fates si možná právě pobrukujete.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku886
Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

Datum vydání 14. 12. Autor článku Daniel Názory k tématu10Sdílení článku788
Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

Datum vydání 9. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu25Sdílení článku785
Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

Datum vydání 28. 6. Autor článku Aleš Názory k tématu4Sdílení článku584

Clint Eastwood: Legenda americké kinematografie nedávno oslavila 93 let. Co o něm ještě nevíte?

Datum vydání Včera Autor článku Lukáš Sdílení článku1

Transformers: Rise of the Beasts (Transformers: Probuzení monster) se vrací ke kvalitě původního filmu z roku 2007

Datum vydání 8. 6. Autor článku Lukáš Sdílení článku11

John Wick ještě nemá vyřízené všechny účty. Proto se těšme na páté pokračování krvavé ságy

Datum vydání 8. 6. Autor článku Lukáš Sdílení článku32

První trailer na Expendables 4 slibuje brutální podívanou a návrat akčních hvězd.

Datum vydání 8. 6. Autor článku Žaneta Sdílení článku13
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku894
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku449