Občas to přeci jen funguje: 7 rebootů, které vzkřísily známé série

10. 7. 2019 5 537×371 světlý/tmavý vzhled

Remaky a rebooty mají mezi filmovými fanoušky docela špatnou pověst. A vesměs právem – nezřídka se dočkáme jen zředěné, rádoby cool recyklace toho, co už jsme kdysi viděli, protože se tvůrci pouze snaží přiživit na divácké nostalgii. Najdou se nicméně i čestné výjimky, kterým je věnován dnešní článek.

1) X-Men: První třída

Komiksové lince Dark Phoenix se na stříbrném plátně vůbec nedaří. Nedávno v kinech propadla stejnojmenná adaptace 65 %, před více než desetiletím se stejně vedlo snímku Poslední vzdor 72 %. Tehdy se série X-Men ocitla v krizi, ze které ji vytáhla až První třída 85 %.

Všimli jste si kaskadéra? 7 scén, v nichž se filmovým postavám změnila tvář

Reboot Matthewa Vaughna   se tvářil spíš jako prequel, přestože se už v detailech odchyloval od kánonu starších filmů. Především ale vyměnil prakticky všechny herce a přesunul příběh z nedaleké budoucnosti do minulosti.

Díky špičkovým výkonům herců jako Michael Fassbender   a James McAvoy   a kvalitnímu scénáři fanoušci razantní změny přijali příznivě. Tím se X-Menům znova otevřela cesta k popularitě, která vyústila ve filmy jako Budoucí minulost 82 %, Deadpool 81 % nebo Logan 83 %.

2) Zrození planety opic

O vlastní Planetu opic se pokoušel počátkem milénia populární Tim Burton  , avšak bez úspěchu. Verzi klasického příběhu pro 21. století nakonec musel natočit až Rupert Wyatt  . Ten odvyprávěl zpočátku nenápadný příběh budoucího opičího vůdce Caesara, který ještě hraje úlohu vědeckého experimentu.

Snímek fungoval zejména díky důrazu na vztah mezi šimpanzem Caesarem a jeho lidským majitelem Willem Rodmanem. Pomohlo také, že počítačové efekty vůbec poprvé dokázaly stvořit až děsivě realistické opičáky a samotnému Caesarovi propůjčil svůj hlas a pohyby slavný Andy Serkis  , představitel legendárního Gluma.

3) Šílený Max: Zběsilá cesta

Původní filmy s Mad Maxem skončily už někdy v polovině 80. let a příprava Zběsilé cesty 80 %, která měla na originální trilogii navázat, se neuvěřitelně vlekly. Snímek nakonec příběh spíš rebootoval – Mela Gibsona   ostatně nahradil v titulní roli Tom Hardy  .

Zběsilá cesta vtrhla do kin a mezi fanoušky akčního žánru způsobila téměř univerzální vlnu nadšení. Kombinovala svižný příběh, který ani nepotřeboval tradiční scénář, skvěle bizarní prostředí, vozidla a kostýmy a dynamické akční scény, z nichž se tajil dech.

4) Batman začíná

Filmy s Batmanem začaly koncem osmdesátých let v režii již zmíněného Tima Burtona. Na rozdíl od opic se slavnému tvůrci Temný rytíř docela povedl, takže se začaly točit další a další filmy. Skončilo to až nechvalně proslulým snímkem Batman a Robin 34 %, který sérii poslal skoro na deset let k ledu… poměrně doslova.

Nejhorší filmy za poslední desetiletí, které jste asi viděli

Pak ale hrdinu poslal znovu do kin Christopher Nolan   ve snímku Batman začíná 86 %, kde převyprávěl zrod postavy v moderním, poměrně realistickém duchu. Výsledkem byl takřka okamžitý úspěch a trilogie, která se nakonec zrodila, patří dodnes mezi divácky nejpopulárnější superhrdinské série všech dob.

5) Spider-Man: Homecoming

Pokud je gothamský netopýr nejslavnějším hrdinou DC, Marvel má zase svého newyorského pavouka. Spider-Man ale také míval své slabší chvilky. Série s Andrewem Garfieldem   u diváků nedosáhla kdovíjaké popularity a začaly jí klesat tržby, takže z plánovaných pokračování po dvojce sešlo.

O Spideyho měl ale zájem jeho rodný Marvel, který zrovna slavil úspěch se svým propojeným vesmírem MCU. Slovo dalo slovo a Sony už hezkých pár let pavouka půjčuje do týmovek a ve spolupráci s Marvelem točí úspěšné sólo filmy.

Homecoming 73 % nechal Petera Parkera zápolit nejen s Vulturem a jeho poskoky, ale i s pocitem, že ho jeho mentor Tony Stark přehlíží. Filmu se podařilo skvěle propojit středoškolský hrdinův život se superhrdinskou dějovou linkou a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat – do kin ostatně před týdnem s velkou slávou dorazil již druhý díl nové série.

6) Star Trek

Seriál Star Trek má pochopitelně spoustu skalních fanoušků, běžní diváci ale dostali možnost nahlédnout na palubu lodi USS Enterprise mnohdy až díky filmové verzi 84 % J. J. Abramse  . Ta zároveň změnila časovou linku, čímž došlo k faktickému rebootu.

Nenápadná camea: 10 slavných jmen, která se neobjevila ani v titulcích

Tak zásadní změna si našla i řadu odpůrců, těžko ale popřít, že byly Abramsovy první dva filmy svěží, zábavné a díky výkonům Chrise Pina   a Zacharyho Quinta   v ústředních rolích se na ně skvěle koukalo. Série se ocitla v krizi až po třetím díle Do neznáma 72 % a momentálně je její osud docela nejistý.

7) Jumanji: Vítejte v džungli

Jumanji 72 % sice de facto navazuje na dva starší snímky, ty ale řada fanoušků nejspíš ani nikdy neviděla. Příběh ostatně nijak nevyžaduje jejich znalost a bez problémů funguje i sám o sobě. Díky tomu vlil až překvapivě úspěšný film své sérii novou krev do žil.

Zda úspěch vydrží i nadále, se dozvíme už velmi brzy. Letos v prosinci se totiž chystá do kin pokračování s podtitulem The Next Level  , který už přímo navazovat bude.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (3 komentáře)  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 131195

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

27. 9. Daniel 21039

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

17. 7. Aleš 4996

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

15. 3. Aleš 903

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 857

Astrofyzik Neil deGrasse Tyson prozradil, proč má raději Marvel než DC. Kritizoval přeměnu Hulka

Dnes Aleš 14

Star Wars: Kdo učil Leiu používat Sílu? Oficiální novelizace Vzestupu Skywalkera přinesla odpověď

Včera Aleš 28

James Gunn nechce odhalit hlavní postavu Sebevražedného oddílu, na filmu stále pracuje

Včera Aleš 9

Ďáblův advokát: Akční sci-fi Elysium si nenechte ujít, pokud vám kdysi v kině uniklo

Včera Aleš 44

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 11731

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 4335

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 8605