Skvělé filmy za poslední desetiletí, které jste asi viděli

18. 7. 2019 13 454×91 světlý/tmavý vzhled

Před pár týdny vás docela zaujal náš článek, v němž jsme na ČSFD vybrali nejsledovanější film s hodnocením pod 65 % za každý rok z poslední dekády. Dnes jsme se proto rozhodli jít na to úplně opačně a volili jsme naopak ze snímků, které překonaly hranici 80 %. Viděli jste už všechny filmy ze vzniklého žebříčku?

2010) Počátek

První rok si pro sebe ukradl populární režisér Christopher Nolan  . Ke svému Počátku 89 % dokonce napsal scénář a podílel se na něm i jako producent. Snímek byl tak trochu jeho vysněným projektem, na němž Nolan pracoval bezmála desetiletí. A slavil úspěch.

Počátek: Zjistili jsme to nejzajímavější o snovém výletu Christophera Nolana

Příběh o skupině zlodějů, kteří dokáží infiltrovat lidskou mysl během spánku a extrahovat z ní citlivé informace, se dočkal vřelého přijetí mezi kritiky i diváky. A vsadíme se, že si soundtrack Hanse Zimmera   pamatujete dodnes.

2011) Nedotknutelní

Hollywood si sice ukradl všechna ostatní místa na tomto žebříčku, jedno však získali Francouzi. Komedie Nedotknutelní 91 % o vztahu ochrnulého aristokrata a jeho mladého opatrovníka, který zrovna vylezl z vězení. Kontrast obou zdánlivě neslučitelných světů zaujal diváky tak, že snímek na ČSFD zároveň dodnes patří do desítky nejlépe hodnocených filmů vůbec.

2012) Nespoutaný Django

Možná jste čekali, že bude rok 2012 patřit superhrdinské týmovce Avengers 83 % – ta však skončila až na druhém místě. Zvítězil slavný režisér Quentin Tarantino   se snímkem z doby před americkou občanskou válkou, v němž si titulní roli otroka střihl Jamie Foxx  .

Do českých kin sice Django 88 % dorazil vzhledem ke své prosincové mezinárodní premiéře až v lednu 2013, to ale v žebříčku nebudeme zohledňovat.

2013) Vlk z Wall Street

Mimo jiné i proto, že následující místo patří dalšímu známému filmovému tvůrci. Martin Scorsese   natočil životopisné drama Vlk z Wall Street 83 % podle skutečného příběhu Jordana Belforta, který zbohatl na akciových podvodech a vedl pak bohémský život plný drog a opulentních večírků.

2014) Interstellar

Christopher Nolan se jako jediný režisér dokázal do čela dostat hned dvakrát. A to díky svému sci-fi snímku Interstellar 84 % o zoufalém pokusu NASA zachránit lidstvo před ekologickou katastrofou celoplanetárních rozměrů. Příběh se však ještě víc soustředil na vztah mezi hlavním hrdinou Cooperem a jeho dcerou Murph, který měl nakonec neobyčejný význam i pro první zmíněnou zápletku.

Interstellar: Jak realistický je vlastně slavný sci-fi snímek Christophera Nolana?

Bylo by hříchem nezmínit zase ještě aspoň (opět) skvělý soundtrack Hanse Zimmera.

2015) Marťan

A ve vesmíru ještě chvíli zůstaneme. Hned následujícího roku totiž Ridley Scott   zadaptoval populární román Marťan 82 % o astronautovi, který uvízne na rudé planetě a musí přežívat jen skrze svůj důvtip a kreativitu. Na Zemi se mezitím rozbíhá snaha hlavního hrdinu zachránit, která bude vyžadovat mimořádnou invenci a kuráž.

Vzpomenout musíme ještě aspoň hvězdné obsazení snímku, kde si zahráli třeba Matt Damon  , Jessica Chastain  , Sean Bean   či Donald Glover  .

2016) Deadpool

Prostořeký antihrdina sice debutoval už ve spíše vlažně přijatém snímku X-Men Origins: Wolverine 73 %, v nejlepší formě se však předvedl teprve po rebootu postavy ve vlastní sólovce. Krvavá a vulgární erková zábava přinesla do zatuchajícího superhrdinského žánru svěží vítr.

Dočkali jsme se vtipů slovních i vizuálních a Ryan Reynolds   dokázal, že je pro svou roli naprosto ideální.

2017) Logan

Foxům se ale podobný zářez na pažbě povedl i rok nato. Logan 83 % byl labutí písní ostřílených herců Patricka Stewarta   a Hugha Jackmana   v celé sérii X-Men, nebál se zvážnět a ukázat mnohdy hodně ošklivé, drsné stránky mutantského života ve změněném světě.

Co se stane, když zkřížíte hrdiny DC a Marvelu? Komiksy znají odpověď!

Logan zůstává asi nejsyrovějším, nejsilnějším a nejemocionálnějším žánrovým snímkem, byť škatulku superhrdinských snímků v mnoha ohledech přesahuje a zpochybňuje.

2018) Bohemian Rhapsody

Loni pak česká srdce dobyl životopisný snímek 89 % o kapele Queen, zaměřený především na zpěváka Freddieho Mercuryho. Mapoval období od samotného vzniku až po legendární koncert Live Aid a ukázal nám okolnosti zrodu některých největších hitů.

Film získal čtyři Oscary včetně ocenění pro Ramiho Maleka   v hlavní roli.

Dva režiséři těchto nejlepších snímků mají mimochodem své filmy i v předchozím seznamu nejhorších… to jen tak pro zajímavost závěrem.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Pán prstenů: Ukážeme to nejlepší z prodloužené verze. A taky 5 scén, které nenajdete ani tam

9. 10. Aleš 1470

Nový Tarantinův film Tenkrát v Hollywoodu má první trailer

20. 3. Aleš 410

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

Filmy podle komiksů nejsou jen pro děti. Vybrali jsme 10 obzvlášť temných

10. 10. Aleš 1310

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: