Katastrofa ve vesmíru, život střely či akční honička. 10 nejlepších filmových úvodů

Datum vydání 31. 7. 2019Shlédnutí 6 725×Názory k tématu11Sdílení článku82Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Některé filmy nás dokážou pohltit už během úvodních minut. Občas skrze chytré dialogy nebo nápadité akční scény, jindy něčím dojemným a smutným. V dnešním článku si připomeneme desítku snímků, které v tomto ohledu patří k absolutní špičce.

1) Matrix

Jen stěží byste v historii moderních akčních blockbusterů hledali ikoničtější úvod, než je ten z původního Matrixu 90 %. Trinity je obklíčena policisty, které však pobije a následně prchá přes střechy, pronásledována agenty. Ti ji nakonec dostihnou, ale příliš pozdě – Trinity už totiž stačila zvednout sluchátko a je pryč.

Matrix: Jak vznikl, v čem se inspiruje Biblí a proč je tak zelený

Vzhledem k tomu, že následně dlouhé minuty sledujeme nic netušícího Nea a pravidla Matrixu nám Morpheus objasní až ve druhém aktu příběhu, stává se úvodní honička jakousi ochutnávkou toho, co nás čeká v závěru. Zkrátka nás udrží v křesle, zatímco padáme králičí norou k modré a červené pilulce.

2) Vzhůru do oblak

Pokud vám úvodní okamžiky pixaráckého animáku Vzhůru do oblak 81 % nepřišly aspoň trošičku smutné, máte nejspíš srdce z kamene. V několika minutách prožijeme celý životní příběh jednoho páru, který tragicky končí smrtí Ellie těsně předtím, než se mohla stihnout s Carlem vydat na vysněnou cestu.

I po deseti letech od premiéry zůstává zmíněná scéna asi tou nejdojemnější z obsáhlé filmografie studia.

3) Pulp Fiction

Úvodní scéna legendárního snímku 91 % Quentina Tarantina   se točí okolo partnerské hádky. Ta se záhy stočí k vykrádání banky a následně k tomu, že by dvojice mohla vůbec poprvé v životě zkusit vybrat i restauraci. Pár se shodne, že je to dobrý nápad a vytasí kolty.

Čtyřminutový rozhovor je zábavný už jen sám o sobě, ještě víc vás ale bude bavit, pokud jste snímek někdy předtím viděli. V pozadí totiž občas zaslechnete nezaměnitelný hlas Samuela L. Jacksona  , který sedí u jiného stolu ve stejném podniku a v jednom okamžiku okolo projde John Travolta  . Zkrátka a dobře, Tarantino skvělý cit pro detail.

4) Temný rytíř

Joker je možná nejikoničtějším komiksovým padouchem všech dob. Christopher Nolan   ho tudíž musel v Temném rytíři 90 % jaksepatří představit i filmovým divákům. Natočil proto perfektní scénu, v níž tým maskovaných lupičů vyrazí do banky a jednotliví členové se vzájemně vraždí, jakmile splní své úkoly.

8 vedlejších padouchů, kteří byli děsivější, než ti hlavní

Posledním, který zůstane naživu, je pak sám Joker, který celou operaci naplánoval. Když se dostane do hádky s představitelem banky, prozradí mu, že vždycky věřil, že co člověka nezabije, to ho učiní zvláštnějším.

5) Star Wars: Nová naděje

Malá loď prchá hlubinami vesmíru. Za ní se žene obří křižník Galaktického impéria, který vyplní bezmála polovinu záběru. I po více než čtyřiceti letech byste jen těžko hledali jiný okamžik, který dodnes v srdcích mnoha fanoušků nejlépe definuje příběhy z předaleké galaxie.

A tím scéna zdaleka nekončí. Stihnou se v ní představit droidi R2-D2 a C-3PO, potkáme princeznu Leiu a dorazí i úderné jednotky v bílých zbrojích vedené samotným Darthem Vaderem. Podobně efektní úvod jsme už nikdy poté v sérii neviděli, možná s čestnou výjimkou bitvy nad Coruscantem v Pomstě Sithů 87 %.

6) Obchodník se smrtí

Životní příběh projektilu, který si z továrny najde cestu až do hlavy afrického dítěte zaujme nejen zmíněným šokujícím závěrem, ale také plynulými přechody mezi továrnou, bednami s náboji a nakonec i zásobníkem. A zapomenout nesmíme ani na doprovodnou hudbu.

Tón snímku udá představitel hlavní role Nicolas Cage  , když s cigaretou v prstech oznámí, že na světě připadá jedna palná zbraň na každých dvanáct lidí. Jedinou otázkou tedy je, jak vyzbrojit zbylých jedenáct.

7) Watchmen

Za takový Úsvit spravedlnosti 62 % můžete režiséra Zacka Snydera   kritizovat, jak jen se vám líbí a my se k vám pravděpodobně připojíme. Zároveň si ale stojíme za tím, že jsou jeho starší Watchmen 79 % jedním z nejlepších superhrdinských snímků vůbec.

Může za to mimo jiné i scéna úvodních titulků, která mapuje historii Watchmen a dějiny alternativního 20. století v jejich světě. Obsahuje řadu easter eggů, známých historických postav a je natočena se Snyderovým typickým důrazem na dechberoucí vizuály. Ty v kombinaci s písní The Times They Are A-Changin navodí velmi specifickou atmosféru, kterou se žádnému jinému superhrdinskému filmu nepodařilo napodobit.

8) Gravitace

Máte rádi dlouhé, nepřerušované záběry? Pak si na začátku Gravitace 78 % přijdete na své. Ve filmu jsme se totiž podívali na opravu Hubblova teleskopu na oběžné dráze, kterou nečekaně přeruší nebezpečné úlomky zničených satelitů.

Po vizuální stránce je úvod naprosto dechberoucí, zvlášť pokud jste měli to štěstí vidět snímek v kině. Možná ještě větší pochvalu si ale zaslouží postupně gradující hudba, která nahrazuje i všechny ostatní zvuky. Na rozdíl od mnoha jiných sci-fi filmů se totiž v Gravitaci nešíří zvuk vzduchoprázdnem.

9) The Social Network

Aaron Sorkin   dostal za svůj scénář ke snímku 81 % o zakladateli Facebooku Markovi Zuckerbergovi Oscara. A jde to poznat. Už úvodní dialog mezi budoucím miliardářem a jeho přítelkyní totiž diváka zaujme, pobaví a také mu prozradí leccos o osobnosti hlavní postavy.

Digitální ovce i exkrement. 7 případů, kdy se počítačové efekty ukázaly na nečekaných místech

Ta totiž stihne svou přítelkyni několikrát urazit svou arogancí, a to dokonce do té míry, že rovnou dojde k rozchodu.

10) Vykoupení z věznice Shawshank

Podobně efektivní je i scéna ze soudu s Andym Dufresnem, obviněným z vraždy své manželky a jejího milence. Prozradí nám mnoho o charakteru ústřední postavy a zároveň neodhalí, zda mluví pravdu ona, či zástupce obžaloby. Proto scénu možná uvidíte novýma očima, když si ji pustíte po dokoukání celého filmu.

BONUS) Transformers: Poslední rytíř

Bonusová položka na seznamu je tentokrát míněna tak trochu z recese, i když bychom se divili, kdyby nikdo z našich čtenářů nesdílel aspoň zčásti naše preference. Přestože jsme z pátých Transformers 50 % nebyli ani trochu nadšení, stojíme si zatím, že jejich úvod byl geniální.

Rasově smíšené armády krále Artuše a barbarů se totiž v raném středověku navlékly do bizarních zbrojí, které v onom čase vůbec neexistovaly. Třešničkou na dortu jsou pak trebuchety, které také vznikly později a navíc střílejí explodující ohnivé koule.

Připočtěte ožralého Merlina, který musí od transformerů vyžebrat trojhlavého robodraka a dostanete neskutečně bizarní mix, který přinejmenším my musíme nekriticky obdivovat, i když pro nás byl zbytek filmu téměř nekoukatelný. Jsme opravdu sami?

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku886
Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

Datum vydání 25. 9. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku842
Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

Datum vydání 9. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu25Sdílení článku785
Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

Datum vydání 14. 12. Autor článku Daniel Názory k tématu10Sdílení článku744

V nové vánoční komedii Vánoční příběh se sešli špičky českého filmu. Roden, Lábus, Kaiser, Bohdalová a další

Datum vydání Včera Autor článku Hana Sdílení článku1

Víme koho chce Marvel obsadit do hlavní role padoucha v Thunderbolts. Ve výběru jsou dva top herci

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Fanoušci Glee se mohou těšit na nový dokument o hudebním seriálu vysílaném během let 2009-2015.

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Herec z Hry na oliheň (Squid Game), Oh Yeong-su, který ztvárnil číslo 001, byl obžalován z nevhodných doteků a sexuálního obtěžování žen

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1611
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku858
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425