Útěk před balvanem, středověká bitva i boj s chobotnicí. 10 dalších nejlepších filmových úvodů

Datum vydání 2. 8. 2019Shlédnutí 6 406×Názory k tématu12Sdílení článku73Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Když jsme se vás pod naším předvčerejším článkem zeptali, jakou úvodní scénu z filmu máte nejradši, sešlo se nám mnoho zajímavých odpovědí. Dokonce tolik, že nám přišlo opravdu líto, že jsme tolik zajímavých možností opomenuli. Dnes to proto hodláme napravit.

1) Dobyvatelé ztracené archy

Archeolog dobrodruh Indiana Jones překoná všechny nastražené pasti, načež sebere zlatou modlu z podstavce a bleskurychle ji nahradí pytlíkem písku. Nepodaří se mu však správně odhadnout váhu předmětu a omylem tak spustí destruktivní mechanismus, který do chodeb chrámu vypustí obří kamennou kouli.

Recyklované rekvizity: 7 snímků, které si půjčovaly zbraně, auta či kostýmy od svých předchůdců

Úvodní scéna obsahuje všechno, co udělalo z Jonesových příběhů jedny z nejlepších dobrodružných filmů historie. Špetku humoru, napětí, pasti, starobylé artefakty a v neposlední řadě také zradu a překvapivý dějový zvrat v závěru. Co bychom jako diváci mohli chtít víc?

2) X-Men: Budoucí minulost

Už první slova Patricka Stewarta   v úvodu Budoucí minulosti 82 % vás okamžitě vtáhnou do děje. Záběry depresivní budoucnosti, v níž jsou mutanti loveni smrtícími Sentinely, podbarvují úvahy o limitech samotného vývoje a možné předurčenosti tohoto osudu.

Co víc, pak přijdou úvodní titulky, do nichž se po letech opět vrátil slavný ústřední motiv z druhého dílu. Za pozornost pak stojí i následující část filmu, v níž sledujeme v akci celý mechanismus úniku hrdinů před slídivými roboty. Divákovi je tak nenásilnou formou vysvětleno vše, co musí znát, aby si příběh náležitě užil.

3) Outlaw King

Minule jsme chválili Gravitaci za její dlouhý úvodní záběr, který skončil až zničením raketoplánu hlavních postav. Jak nám ale čtenáři správně připomněli v komentářích, bylo by chybou zapomenout na podobně efektní úvod nedávného historického snímku Outlaw King 75 % z produkce Netflixu.

Stephen Dillane   v něm hraje anglického krále Edwarda, který přijímá přísahy věrnosti skotských velmožů. Následně předvede ukázku síly, když nechá střelit z trebuchetu na poslední vzdorný hrad, než mu dovolí se vzdát. Dozvíme se leccos o ústředních postavách filmu, dostaneme efektní scénu s obléhací zbraní – a to vše v nepřerušeném záběru.

4) Strážci Galaxie 2

Zmínit jsme také měli druhé Strážce Galaxie 80 % a jejich akční bitku s obří vesmírnou chobotnicí. Jenom Jamese Gunna   by totiž mohlo napadnout celou velkolepou (a jistě nákladnou) konfrontaci s nebezpečnou bytostí rozmazat v pozadí, zatímco se kamera soustředí na tancujícího Groota.

Právě podobné nápady udělaly ze Strážců jednoznačně nejvtipnější sérii v rámci filmového univerza Marvelu.

5) Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

Nejednomu z nás běhal mráz po zádech, když jsme poprvé viděli armády lidí a elfů pochodovat proti hordám skřetů na svazích Hory Osudu. Galadrielino vyprávění stručně představuje Saurona, minulost Prstenu, Isildurův rod, Elronda a spoustu dalšího, co budeme v následujících třech filmech potřebovat znát. To vše v patřičně velkém stylu.

Pán prstenů: Povíme, které postavy se mohou vrátit v seriálu (a koho naopak neuvidíme)

Přiznáme se však, že i jako milovníci prodloužených verzí preferujeme v tomto případě sestřih, který dorazil do kin. Extended Edition totiž po Galadrielině prologu přidává ještě Bilbův, který představuje nárůdek hobitů. Fanoušek si ho jistě rád užije, pro běžného diváka by se ale film v tomto okamžiku už nejspíš začal krapet táhnout.

6) Hanebný pancharti

Quentin Tarantino   se s Pulp Fiction 91 % dostal už do našeho originálního žebříčku, zaslouží si však místo i v tomto. Scéna s francouzským farmářem, který schovává pod podlahou svého domu Židy, vás totiž bude hned od první chvíle udržovat v napětí.

Farmáře totiž s poněkud děsivou zdvořilostí vyslýchá Hans Landa, kterého perfektně zahrál Christoph Waltz  . Lehkým nátlakem donutí muže aby přiznal, kde přesně se rodina schovává a následně zavolá své vojáky. Z krveprolití unikne jen mladá Shosanna.

7) Terminátor 2: Den zúčtování

první Terminátor 87 % vyprávěl o lidském odboji proti strojům, jejichž železná pěst hrozí lidstvo smést z povrchu zemského. Teprve ve druhém díle měl ale James Cameron   peníze na to, aby nám ukázal přímo záběry z bojiště – a ty stály za všechno to čekání.

Všechno začalo nohou ocelové kostry, která rozdrtila lidskou lebku na prášek. Pak se objevily i obří stroje Skynetu, ať už ty létající, nebo ty na kolech. Dystopická válka dokázala v pouhých několika minutách shrnout celý pochmurný osud lidstva, který se hrdinové snímku pokusili odvrátit.

8) Americký sniper

Ještě než se stihneme o titulním odstřelovači vlastně cokoli dozvědět, sledujeme ho přímo během jedné z jeho misí. Chris Kyle se snaží krýt své spolubojovníky během mise v Iráku, dokud se mu v zaměřovači neobjeví žena s dítětem. A chlapec dostane zbraň.

Sniper se bude muset rozhodovat rychle. A ať udělá cokoli, někdo za to zaplatí životem.

9) Čelisti

V době, kdy se rodil legendární horror Čelisti 84 %, ještě počítačová magie filmařům práci neusnadňovala. Asi i proto nezahlédneme ani kousek žraloka v úvodní scéně, kdy koupající se dívku vodní predátor překvapí a stáhne do temných hlubin oceánu.

O to je scéna v mnoha ohledech působivější. Strach ze žraloka se spojuje s přirozeným lidským strachem z neznáma a pohled na ženu, která zápasí o holý život s neviděným protivníkem vám utkví v paměti ještě nadlouho.

10) Star Trek

Zmínili jste také Star Trek 84 % z roku 2009, který vytvořil hned v úvodních minutách snímku alternativní časovou linii. A stihne se i mnoho dalšího. Smrt dvou kapitánů, zničení lodě USS Kelvin a v neposlední řadě i jeden porod. Star Trek jednoduše nemarní čas.

Válka filmařů s televizí: Vysvětlíme, proč mají režiséři raději černé pruhy v obraze

A Chris Hemsworth   naboural menší loď do větší celé roky před admirálkou Holdo.

BONUS) Harry Potter a Princ dvojí krve

Krátká úvodní scéna z Prince dvojí krve 76 % nám sice mnoho neprozradí o postavách či příběhu, zato ale perfektně navodí temnou atmosféru po Voldemortově návratu. Jakmile před logem Warner Bros. zazní slabá verze ústředního motivu série, ozve se Bellatrix se svým hysterickým: „Zabila jsem Siriuse!“

Následuje záběr na Harryho a Brumbála, hrdinovu poslední zbývající otcovskou figuru, kterou též čeká brzký skon. Studené oslňující blesky fotoaparátů následně vystřídají blesky skutečné, které prozařují černé bouřkové mraky na místě, kde jsme kdysi vídali bělostné.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

Datum vydání 7. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku1364
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1067
Dave Bautista potvrdil, že Strážci Galaxie Vol. 3 budou jeho posledním Marvel filmem

Dave Bautista potvrdil, že Strážci Galaxie Vol. 3 budou jeho posledním Marvel filmem

Datum vydání 5. 1. Autor článku Josef Sdílení článku985

Pamela Anderson tvrdí, že Sylvester Stallone jí nabídl byt a Porsche, když se stane jeho milenkou

Datum vydání Dnes Autor článku Tomáš Sdílení článku1

Pojďme si formou krátké analýzy připomenout kultovní Vřískot od režiséra Wese Cravena. Horor, který se satiricky otírá o žánrová klišé.

Datum vydání Dnes Autor článku J.Rose Sdílení článku1

Šestá série Cobra Kai bude poslední, tak seriál podle slavného filmu Karate Kid dospěl ke svému konci. Trailer!

Datum vydání Včera Autor článku Vojtěch Sdílení článku72

Kdokoli zachrání Grogu, navždy to změní Star Wars. Nastane zásadní zlom v epickém příběhu?

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku52
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku581