Mrakovitý Galactus, Deadpool se zašitou pusou. Co změnily superhrdinské snímky proti komiksům

6. 8. 2019 9 406×46 světlý/tmavý vzhled

Když se na veřejnost dostal concept art Doomsdaye k filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti 62 %, všimli si mnozí fanoušci, že se měl padouch původně mnohem víc podobat svému komiksovému předobrazu. Z nového designu ikonického padoucha přitom vesměs nebyli nadšení a dokonce jej hanlivě překřtili na jeskynního obra z Pána prstenů. Podobně kontroverzní rozhodnutí dělají tvůrci superhrdinských filmů relativně často.

Vznik Avengers

První superhrdinskou týmovku Avengers 83 % zbožňují skoro všichni komiksoví fandové na světě, přestože se k několika ikonickým postavám zachovala stejně macešsky, jako Úsvit spravedlnosti. Mezi zakládající členy mstitelské party totiž patří i Ant-Man a jeho hmyzí kolegyně Wasp, kteří museli na plátnech počkat až do čtvrtého dílu série.

Avengers: Co jsme se dozvěděli na Comic Conu a kdy uvidíme další díl

Naopak Nick Fury dostal prostoru víc než dost. Možná proto, že mu Marvel jeho vlastní slavnou skupinu Howling Commandos zabavil a svěřil ji Captainovi v jeho první sólovce 68 %.

Fantastická čtyřka a Galactus

Superhrdinské kvarteto kamenného siláka, neviditelné dívky, ohebného muže a zapáleného mladíka stíhá na stříbrném plátně nejhorší nepřítel ze všech – mizerný scénář. Zatím poslední verze Fantastické čtyřky 43 % z roku 2015 by si dokázala sama o sobě naplnit tento žebříček. O moc lepší ale nebyly ani dva o desetiletí starší snímky. V tom druhém 51 %, který u nás vyšel s podtitulem Silver Surfer, se objevila důležitá komiksová postava Galactuse.

Tento vesmírný záporák vpravdě kosmických rozměrů cestuje napříč univerzem Marvelu a hltá jednu planetu za druhou. Čas od času dostane chuť i na naši modrou kuličku ve spirálním rameni Mléčné dráhy a mocní hrdinové lidské rasy si s ním musejí poradit. Ke komiksům značně neuctivá adaptace zobrazuje Galactuse jako jakousi pableskující mlhovinu beze špetky charakteru.

Superman s Batmanem vraždí

V konkurenčním DC světě vyvolaly podobné kontroverze snímky Zacka Snydera   jako Muž z oceli 72 % či již zmíněný Úsvit spravedlnosti. Hrdinové jako Superman a Batman, kteří v komiksech prosluli svými nekompromisními zásadami a neochotou zabíjet byť ty nejzvrhlejší padouchy, totiž prolévali krev v jednom kuse.

Katastrofa ve vesmíru, život střely či akční honička. 10 nejlepších filmových úvodů

Superman popravil po potyčce plné kácení mrakodrapů svého soka Zoda předtím, než mohl padouch sežehnout nevinné svým laserovým pohledem. A Snyderova surová, životem ošlehaná verze Batmana používala k likvidaci nepřátel palné zbraně, granáty a mnoho, mnoho dalších metod.

I v komiksech se pochopitelně našly případy, kdy oba hrdinové ukončili něčí život – a třeba v populárním Nolanově   snímku Batman začíná 86 % vyřešil hrdina situaci tak, že záporáka jednoduše nezachránil před smrtí. I přesto se však stal Snyder terčem kritiky, zvlášť poté, co nazval své kritiky naivními.

Oba zmínění superhrdinové se totiž skutečně po většinu svých kariér obešli bez použití smrtící síly.

Iron Man: Mandarin a Ultron

Hned dvě zásadní změny se odehrály okolo génia, miliardáře a filantropa Tonyho Starka. Iron Man ve svém třetím samostatném dobrodružství 80 % odhalil, že je nebezpečný terorista Mandarin pouhým najatým hercem, zatímco se stal skutečným padouchem snímku nevýrazný zneuznaný vědec Aldrich Killian. V komiksech přitom Mandarin třímá moc deseti zvláštních prstenů a pro svou lstivost a značnou moc postupem času získal pomyslnou korunu hrdinova úhlavního nepřítele.

Za zmínku nicméně stojí, že překvapení spojené s Mandarinovou skutečnou identitou patří mezi vůbec nejzábavnější zvraty v dosavadních filmech Marvelu a autoři třetího Iron Mana si zmařený potenciál záporáka dobře uvědomují – i proto vydali na bonusovém disku krátký Marvel One-Shot, ve kterém se dozvídáme, že krom falešného Mandarina existuje i ten skutečný.

Přetočený Návrat do budoucnosti a Starkovy hodinky. Dalších 10 úžasných filmových detailů

Uvidíme ho už v příštích letech v nedávno oznámeném snímku Shang-Chi  .

Avengers: Age of Ultron 73 % pak už tomu Iron Manovi vysloveně křivdí. Tony Stark totiž ve skutečnosti umělou inteligenci Ultrona nikdy nevytvořil, za tenhle debakl totiž mohl jeho vědecký kolega Hank Pym.

Origins: Wolverine – Deadpool

Přiznejte se, čekali jste na něj. Co je změna designu Doomsdaye proti tomu, co v Rosomákově sólovce 73 % provedli hláškujícímu žoldákovi Deadpoolovi? Zašitá ústa, počárané tělo, laserový zrak a čepele katan vysunované z rukou – tak vypadala jednoznačně nejnenáviděnější verze slavné postavy v zaznamenaných dějinách. Zmučený Deadpool se ale nedal a v potitulkové scéně na diváky šibalsky pomrkl.

Jeho představitel Ryan Reynolds   se potom snažil celé roky přesvědčit studio, aby dalo antihrdinovi šanci ve filmu s dospělým ratingem, až byl nakonec úspěšný. Přestože totiž některé změny oproti komiksům mohou adaptaci prospět, někdy se zkrátka vyplatí nechat předlohu na pokoji.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: