Vetřelci: Nebýt Terminátora, film by nevznikl. Režisér James Cameron musel potlačit povstání štábu

30. 4. 2020 16 755×6207 světlý/tmavý vzhled

Začátkem osmdesátých let ještě jméno slavného režiséra Jamese Camerona   prakticky nikdo neznal. První Terminátor 87 % ještě ani nedorazil do kin, když Cameron předal studiu 20th Century Fox svůj nástřel scénáře. Čekalo jej vlažné přijetí, leč jeho tvůrce se nenechal odradit.

1) Pomohl Barbar Conan

Foto: H.C.E.

Režisér využil odkladu natáčení Terminátora kvůli zaneprázdněnosti herce Arnolda Schwarzeneggera  . Svalovec tehdy točil jeden ze svých průlomových snímků, Barbara Conana 75 %. Cameron mezitím napsal zhruba tři čtvrtiny scénáře Vetřelců 90 % na základě svého výše zmíněného nárysu děje. Tentokrát už bylo studio spokojenější a slíbilo Cameronovi, že v případě úspěchu Terminátora může další film o xenomorfech natočit.

Vetřelec: Zajímavosti okolo sci-fi klasiky, o nichž jste neměli ponětí

Režisér prý následně na snímku o vražedném robotovi z budoucnosti zkoušel leccos, co chtěl později využít právě ve Vetřelcích. Příkladem prý může být scéna, v níž se Sarah Connor plazí mezi stroji.

2) Problémy se štábem

Foto: APK Cinema Service

Jak asi víte, vetřeleckou sérii započal známý britský filmař Ridley Scott  , od kterého Cameron převzal třeba i část štábu. Nebyl však zpočátku svým týmem příliš respektován, podle všeho i vlivem svého nízkého věku. Zejména asistent Derek Cracknell dával často najevo, že by snímek zvládl natočit lépe, než jeho zhruba třicetiletý nadřízený.

Cameron se prý pokusil situaci vyřešit tak, že uspořádal pro štáb speciální promítání Terminátora, jímž chtěl dokázat své schopnosti. Většina Britů se však neobtěžovala dorazit. Nakonec se režisér rozhodl vzpurného Dereka Cracknella vyhodit.

Foto: Pannonia Entertainment

Štáb se vzbouřil. Uprostřed natáčení došlo ke stávce a Cameron se ocitl po uši v problémech. V Británii se zrovna natáčelo mnoho filmů a noví pracovníci by se tak sháněli dosti špatně. Nakonec se obě strany dohodly, byť režisér nikdy se svým týmem nesrostl.

Ďáblův advokát: Proč je nám docela líto, že Vetřelec: Covenant nejspíš nedostane pokračování

„Bylo to dlouhé natáčení plné problémů,“ promluvil ke štábu, když produkce skončila. „Ale jedna věc mě stále poháněla. S jistotou jsem věděl, že jednoho dne odjedu z Pinewoodu a nikdy se nevrátím, zatímco vy zoufalí parchanti tady zůstanete.“

Skutečně už tam Camerona nikdy neviděli.

3) Soundtrack vznikl za tři týdny

Foto: APK Cinema Service

Napjatý vztah měl režisér nicméně i s jiným svým spolupracovníkem, totiž se skladatelem Jamesem Hornerem  . Chtěl po něm totiž, aby složil soundtrack k Vetřelcům během pouhých tří týdnů. Nikdy jsme na filmové hudbě nepracovali, ale i nám to přijde jako šibeniční termín – Horner sám se domníval, že dostane dvojnásobek času. Krom toho musel pracovat v zastaralém studiu, které postrádalo důležité vybavení.

Skladatel označil práci na snímku za noční můru. Hudbu psal dokonce i přes noc, ale nakonec uspěl. Za svoji práci byl dokonce vůbec poprvé nominován na Oscara.

4) Královna a její průsvitné zuby

Foto: APK Cinema Service

Možná jste si všimli, že má vetřelčí královna ve snímku průsvitné zuby. Tvůrci tak vzali hold některým designům xenomorfa z prvního Vetřelce 90 %, které počítaly právě s průsvitností některých částí tvorova těla.

Pozměnili však způsob rozmnožování vražedných bytostí. Vetřelec původně mrtvoly svých obětí ve Scottově originálu přetvořil v další kožnatá vejce, čekající na neopatrné průzkumníky. Měl totiž poměrně rychlý životní cyklus a v závěru snímku podle původních plánů již umíral. Tvůrci dokonce zvažovali, že by netvorovo stárnutí vyobrazili tmavnutím jeho kůže.

Vetřelci jak známo přišli s vlastním vysvětlením rozmnožovacího procesu, když ukázali právě obří královnu. Tu mimochodem rozpohybovávalo v průměru okolo patnácti operátorů.

5) Málem bez hlavní hrdinky

Foto: APK Cinema Service

Herečka Sigourney Weaver   se ke své slavné roli původně nechtěla vrátit. Bála se, že jakékoli pokračování by jen pošlapalo odkaz prvního filmu a její postava by nejspíš nebyla tak dobře napsaná. Kvalita Cameronova scénáře ji však příjemně překvapila, takže na svůj návrat nakonec kývla.

Yoda v San Franciscu, vetřelec v Olomouci. Kde stojí sochy slavných filmových postav?

Studio jí ale muselo zaplatit milion dolarů, tedy zhruba třicetkrát více, než vydělala za úvodní snímek. Možná i proto jeho představitelé zprvu přemlouvali Camerona, aby se zkusil obejít bez původní hrdinky. Ten to nicméně odmítl udělat.

6) Zádrhele

Foto: APK Cinema Service

Natáčení provázela řada drobných i vážnějších obtíží. Úsměvný problém nastal ve chvíli, kdy našla mladá představitelka Newt Carrie Henn   zálibu ve sjíždění větrací šachtou, která pro ni představovala perfektní skluzavku. Režisér jí nakonec slíbil, že pokud natočí příslušnou scénu, může si jezdit, co hrdlo ráčí.

Hůř dopadl herec Lance Henriksen  , když jeho postavu probodla vetřelčí královna svým ocasem. Měl totiž vyplivnout směs mléka a jogurtu, v níž se ale pod silnými světly na place urodila spousta bakterií. Henriksen to odnesl otravou jídlem.

7) Muselo se šetřit

Foto: APK Cinema Service

Rozpočet Vetřelců byl na svou dobu dost slušný, stejně si ale tvůrci nemohli dovolit rozhazovat. Proto například pro snímek vzniklo jen jen šest kapsulí pro hyperspánek namísto dvanácti, které jsme celkem zahlédli. Trikaři opticky zvojnásobili jejich počet chytrým využitím zrcadel, zabíraných správnými úhly kamery.

Nakoupili také vybavení aerolinek British Airways. Ve filmu si zahraje například záchod z letadla a v roli mariňáckého vozidla zahlédneme upravený letištní tahač. Ten původně vážil 75 tun, filmaři ho ale dokázali o 30 odlehčit odmontováním olověných částí.

Snímek nakonec utržil celosvětově 131 milionů dolarů, přičemž stál pouhých 18,5. Všechny náklady se tudíž několikanásobně vrátily.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (6 komentářů)  

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

7. 2. Aleš 161198

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 518

Zabili ho vetřelec, terminátor i predátor. Bill Paxton si zahrál ve všech osmdesátkových hitech

9. 5. Aleš 398

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 1352

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: