Přichází věk fantasy seriálů? Představíme ty největší, které nás v příštích letech čekají

Datum vydání 13. 8. 2019Shlédnutí 28 901×Názory k tématu35Sdílení článku230Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Žánr fantasy byl dlouho pro televizní produkci příliš drahý a seriály byste tak mohli spočítat na prstech jedné ruky. Doba se však změnila. Přišly obří streamovací služby s velkorysými rozpočty a srdce diváků si bezmála na desetiletí podmanil fenomén jménem Hra o trůny 91 %. Ta své královské křeslo trochu metaforicky roztavila ve finální epizodě – ale kdo bude vládnout v příštích letech?

1) Pán prstenů

Žebříček uchazečů musíme zákonitě zahájit olifantem v místnosti. Středozem britského spisovatele J. R. R. Tolkiena   snad ani nemusíme představovat – většina našich čtenářů bude bezpochyby obeznámena přinejmenším s kultovní adaptací Petera Jacksona   z počátku tisíciletí.

Jak Pán prstenů změnil Hobita: Tolkien svůj příběh upravil a plánoval i větší změny

Seriálový Pán prstenů nebude remakem. Místo toho se vydá hlouběji do minulosti a zavede nás do Druhého věku, celá tisíciletí před událostmi známými z původní trilogie. Vycházet bude z letopisů v Dodatcích k Návratu krále a také dost možná ze Silmarillionu, kde jsou popsány mimo jiné třeba i dějiny Númenoru.

Protože nepotkáme mnoho starých známých (chybět budou dokonce i čarodějové), může se seriál přinejmenším zpočátku úspěšně vyhýbat srovnáním s výše zmíněnými Jacksonovými snímky. To by mu mohlo umožnit překonat zdravou skepsi fanoušků, z nichž mnohé nenadchl třeba ani nedávný Hobit.

Druhý věk je navíc plný vzrušujících příběhů o válkách, mocných říších či Prstenech moci, které jsme vám na našem webu už poměrně obsáhle představili. Pán prstenů tudíž disponuje velkým potenciálem a jsme na něj extrémně zvědaví.

O Pána prstenů se stará Amazon.

2) Zaklínač

Nazgûly a Númenorejce ale na obrazovkách předběhnou dryády, vědmáci a strigy. Prvních osm epizod bychom měli dostat ještě letos na Netflixu a dokonce jsme se už před nedávnem dočkali i první ukázky. Pocity fanoušků jsou nicméně zatím docela smíšené – reptání se ozvalo třeba poté, co unikly fotky nilfgaardských zbrojí, které dle kritiků připomínají spíš skřetí než lidskou výbavu.

Příběh o slavném lovci příšer původně vznikl v sousedním Polsku, konkrétně jako povídka spisovatele Andrzeje Sapkowského   nazvaná lakonicky Zaklínač. Ta záhy vyšla i v češtině a Geralt z Rivie u nás záhy získal kultovní status. Celosvětově pak prorazil po vydání třídílné série počítačových her v uplynulých zhruba deseti letech.

Zatímco však videohry na původní sérii volně navazovaly, nový seriál   by měl být spíš přímo adaptací předlohy. Zda se tvůrcům podaří navázat na úspěch Zaklínače mezi čtenáři a hráči, se dozvíme již brzy. V titulní roli se ukáže Henry Cavill  , známý zejména jako Superman.

Geraltovy příběhy mimochodem už dříve adaptovali sami Poláci ve starším seriálu 65 %.

3) Jeho temné esence

Pamatujete si ještě na Zlatý kompas 57 %? Dost možná ne, protože svého času v kinech i přes hvězdné obsazení spíš propadl a nikdy jsme se nedočkali dalších dvou filmů, které měly zpracovat zbytek trilogie Phillipa Pullmana  . To se nyní pokusí napravit nadcházející seriál HBO  .

Příliš drastické, moc skandální. 10 knižních scén, které se nedostaly do filmů

Uvidíme v něm třeba Dafne Keen  , která se ukázala předloni v Loganovi 83 %. Mladá herečka ztvární hlavní hrdinku Lyru, jako lord Asriel se zase ukáže James McAvoy  . Příběh budil kontroverze už v době svého knižního vydání pro své protináboženské vyznění. To ve zmíněném filmu téměř chybělo a bude tudíž zajímavé sledovat, jak se s ním popere seriál.

Příběh sleduje již zmíněnou Lyru na cestě za záchranou uneseného kamaráda, na které jí pomáhá speciální přístroj zvaný alethiometr. Ten dokáže zodpovědět každou otázku. Lyra postupem času zjišťuje, že má její dobrodružství mnohem větší význam v širším kontextu věcí.

4) Kronika Královraha

Příběhy Kroniky Královraha dost možná ani neznáte, přestože vyšly i v češtině. Minout příběh nenápadného hostinského, který je ve skutečnosti jednou z nejkontroverznějších postav historie, by ale byl velký hřích. Kvothe Královrah má podle našeho názoru šanci stát se příštím fenoménem, pokud se tedy připravovaného seriálu ujme někdo schopný.

Jeho cesta je plná dobrodružství, magie, nebezpečných střetnutí s tajemnými bytostmi a milostných trablí. Především ale hudby, která je pro hrdinu jednou z hlavních součástí jeho života. Kronika si hraje s očekáváními čtenáře, převrací je nad hlavu a vypráví sebevědomým, nesmírně čtivým jazykem, který neméně dobře funguje i ve skvělém překladu již naneštěstí zesnulé Jany Rečkové.

Kdy se dočkáme Kvotheho na Showtime, zatím nemáme tušení. Pokud však čtete náš žebříček tak trochu třeba i kvůli knižním doporučením, neváhejte ani okamžik.

5) Letopisy Narnie

Tři ze sedmi knih C. S. Lewise   se dočkaly blockbusterové verze v době po premiéře Pána prstenů, kdy se svezly na vlně enormního zájmu o žánr. Tentokrát si však Netflix opatřil práva rovnou ke kompletní sérii, se kterou hodlá lákat příznivce fantasy na svou platformu nejspíš celé příští roky.

Příběhy se točí zpravidla okolo dětských hrdinů z našeho světa, kteří jsou transportování do magického světa Narnie a musejí tam pomoci místním obyvatelům.

6) Kolo času

Podobně jsme na tom i co se týče Kola času z pera Roberta Jordana. Série je tak dlouhá, že ji autor během svého života nedokázal zcela dokončit – poslední tři svazky čtrnáctidílného příběhu dopsal na základě Jordanových poznámek spisovatel Brandon Sanderson.

Amazon tudíž bude mít k dispozici spoustu materiálu pro mnoho a mnoho sezón. Hlavní hrdinku Moraine ztvární herečka Rosamund Pike   a podíváme se s ní do světa, kde mohou jen ženy používat magii. Natáčet by se mělo začít ještě letos na podzim.

7) Barbar Conan

Svalnatého Cimmeřana si zahrál už v divácky populární verzi kdysi Arnold Schwarzenegger   a před časem vznikla i nepovedená předělávka s Jasonem Momoou  . Zatím víme jen tolik, že se o seriál postará Amazon a první epizodu bude režírovat veterán Hry o trůny Miguel Sapochnik  , zodpovědný za největší bitvy celého seriálu.

Sliby chyby: 8 filmů, které lákaly na nikdy nenatočené pokračování

Conanovy příběhy psal původně americký spisovatel Robert E. Howard, po jeho předčasné smrti pak i mnozí další autoři. Barbar prožil na stránkách povídek a knih zajímavý život a ze zloděje a žoldáka to dotáhl až na královský trůn.

8) Cursed

Cursed má být převyprávěním artušovského mýtu. Točit se bude okolo Paní jezera Nimue, kterou ztvární Katherine Langford  . Hrdinku zastihneme ještě coby teenagerku, která spojí síly s mladým žoldákem Artušem. Spolu se vydají hledat čaroděje Merlina.

Seriál vznikne v produkci Netflixu.

9) The Watch

Pozadu nezůstane ale ani televize BBC, která připravuje seriál The Watch. Ten by se měl točit okolo ikonické Noční hlídky, která dohlíží na pořádek v Ankh-Morporku. Nic víc zatím nevíme, tedy krom toho, že bychom se měli dočkat osmi epizod.

10) Prequel Hry o trůny

Na závěr pak samozřejmě musíme zmínit i fakt, že své poslední slovo ani zdaleka neřekla samotná Hra o trůny. Dočkáme se totiž prequelu ze světa Západozemí, na kterém se kreativně podílí i sám spisovatel George R. R. Martin  . Na našem webu novinky o něm pravidelně sledujeme.

Které z vypočtených seriálů nadchnou a které naopak zklamou, samozřejmě ukáže až čas. Příznivci fantastiky se však každopádně mají na co těšit. Zlatá éra žánrových seriálů možná teprv zrovna začala.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

Datum vydání 5. 3. Autor článku Aleš Sdílení článku744
Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Pán prstenů se nejspíš vrátí jako televizní seriál. Ne, neděláme si legraci

Datum vydání 4. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku680
Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Datum vydání 6. 11. Autor článku Aleš Názory k tématu21Sdílení článku670
Zaklínač: První série je dotočena, potvrdil Henry Cavill na svém Instagramu

Zaklínač: První série je dotočena, potvrdil Henry Cavill na svém Instagramu

Datum vydání 31. 5. Autor článku Aleš Sdílení článku635
Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Faramir a Boromir: Bratři měli sen o Prstenu a naposledy se setkali až poté, co Boromir padl

Datum vydání 31. 1. Autor článku Aleš Sdílení článku582

Pamela Anderson tvrdí, že Sylvester Stallone jí nabídl byt a Porsche, když se stane jeho milenkou

Datum vydání Včera Autor článku Tomáš Sdílení článku1

Pojďme si formou krátké analýzy připomenout kultovní Vřískot od režiséra Wese Cravena. Horor, který se satiricky otírá o žánrová klišé.

Datum vydání Včera Autor článku J.Rose Sdílení článku1

Šestá série Cobra Kai bude poslední, tak seriál podle slavného filmu Karate Kid dospěl ke svému konci. Trailer!

Datum vydání 25. 1. Autor článku Vojtěch Sdílení článku72

Kdokoli zachrání Grogu, navždy to změní Star Wars. Nastane zásadní zlom v epickém příběhu?

Datum vydání 25. 1. Autor článku Tomáš Sdílení článku52
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1619
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku881
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425