Vykoupení z věznice Shawshank slaví 25 let. Prozradíme, co jste o nejoblíbenějším filmu nevěděli

14. 8. 2019 7 159×81 světlý/tmavý vzhled

Vykoupení z věznice Shawshank 95 % je už celé roky nejlépe hodnoceným filmem všech dob nejen v tuzemské databázi ČSFD, ale i v mezinárodní IMDb. Letos snímek slaví své první čtvrtstoletí – tento týden konkrétně v Ohiu, kde se natáčel. Pojďme si ho proto společně připomenout.

1) Vystřižené scény

Starý vězeň Brooks si v průběhu filmu odpyká svůj trest a je propuštěn, přičemž posílá na svobodu i svou vránu, kterou celé roky živil a vychovával. Brooks nicméně nedokáže mimo věznici přežít a po nějaké době spáchá sebevraždu. Prodloužená scéna ukazuje, že se ani jeho vráně naneštěstí nevedlo lépe.

Vězni ji totiž najdou mrtvou na poli, načež jí uspořádají pohřeb.

Brad Pitt, Tom Cruise nebo Harrison Ford. Kde pracovali slavní herci před kariérou ve filmu?

Vystřižena byla i tematicky podobná scéna s Redem. Ten měl totiž po svém propuštění chytit v obchodě záchvat paniky a uklidnit se teprve v koupelně, která mu svými úzkými zdmi připomněla vězeňskou celu.

2) Zrzek

V předloze z pera populárního spisovatele Stephena Kinga   vznikla Redova přezdívka na základě barvy jeho vlasů. Postava je totiž irské národnosti. Do role Reda byli zvažováni třeba Clint Eastwood  , Harrison Ford   či Robert Redford  .

Tvůrci se však rozhodli obsadit Morgana Freemana  , který proto ohledně své přezdívky utrousí drobný žertík na začátku snímku. Fotky mladého Reda, které ve filmu zahlédneme na dokumentech, pak ve skutečnosti patří synovi Morgana Freemana Alfonsovi.

3) Ruce režiséra

Hlavního hrdinu Andyho zase mohli ztvárnit kupříkladu Jeff Bridges  , Tom Cruise  , Nicolas Cage   či Johnny Depp  . Tom Hanks   musel odmítnout, protože zrovna točil Forresta Gumpa 95 % a Kevina Costnera   zase zaměstnával Vodní svět 65 %. Roli nakonec získal Tim Robbins  , který také přispěl jednou drobností do scénáře – konkrétně momentem, kdy Andy zesílí zvuk při přehrávání hudby ve věznici.

Ruce hlavního hrdiny ve scéně, kdy nabíjí revolver nebo kdy vyrývá své jméno do zdi, pak patřily samotnému režisérovi a scénáristovi v jedné osobě, Frankovi Darabontovi  .

4) Skutečná věznice

Přestože se děj odehrává ve fiktivní věznici Shawshank, natáčelo se ve skutečném (byť již nepoužívaném) vězení v Mansfieldu v americkém státě Ohio. Komplex nebyl zrovna v nejlepším stavu a filmaři museli provést jeho částečnou renovaci předtím, než se rozjely kamery.

Katastrofa ve vesmíru, život střely či akční honička. 10 nejlepších filmových úvodů

Většina scén z interiérů se však natáčela ve studiu, protože to bylo údajně levnější, než opravovat příslušné budovy věznice.

5) Batmanův útok

Vykoupení z věznice Shawshank je nejlépe hodnoceným snímkem na IMDb teprve od roku 2008. Do té doby totiž držel první místo Kmotr 92 %, jemuž však začaly po premiéře Nolanova   Temného rytíře 90 % přibývat nízká hodnocení. Fanoušci totiž doufali, že horní příčku získají právě pro superhrdinský snímek.

To se jim nakonec i podařilo, byť pouze nakrátko. Když se ale dva perou, třetí se směje – poté co Temný rytíř opět klesl směrem k nynějšímu čtvrtému místu, Vykoupení poskočilo do vedení, kde se drží dodnes.

6) Neproměněný šek

Jak už jsme loni psali na našem webu, Stephen King chtěl po režisérovi za práva na zfilmování pouhých pět tisíc dolarů. Obdržený šek navíc nikdy neproměnil. Nechal ho místo toho zarámovat a po letech ho poslal Darabontovi zpátky s vtipným vzkazem, že bude mít režisér v případě potřeby aspoň na kauci.

Stephen King je obecně známý svým vstřícným postojem zvlášť k začínajícím filmařům. Na svém webu jim nabízí výběr svých povídek, na jejichž adaptaci mohou po dohodě získat práva za pouhý jeden dolar.

7) Za co seděli?

Zatímco ve filmu mnohdy přesně netušíme, za co přesně jednotlivé postavy sedí, předloha je mnohem konkrétnější. Red zavraždil svoji ženu, aby se dostal k penězům z pojištění – nezáměrně přitom však usmrtil i sousedovu manželku a jeho syna.

Bavily nás, ale v kinech propadly. 8 dobrých filmů, které mnoho neutržily

Starý Brooks měl zase zabít svou ženu a dceru poté, co prohrál pokerovou hru.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

3. 5. Aleš 816

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 7604

Aquaman porazil Temného rytíře a stal se nejvýdělečnějším DC filmem

28. 1. Aleš 453

Joker se brzy stane nejvýdělečnějším erkem, Robert Pattinson ho ještě neviděl

21. 10. Aleš 1440

Batman: Dave Bautista by se ukázal jako Bane, kdyby dostal příležitost

13. 6. Aleš 1375

Poslední z Jediů po dvou letech. Známe hlavní důvody, proč snímek některé fanoušky zklamal

Dnes Aleš

Vzestup Skywalkera: Kompletní soundtrack unikl na internet, známe nejspíš i názvy skladeb

Dnes Aleš

Wonder Woman: Kam zmizel meč a kde je štít? Herečka Gal Gadot vysvětlila absenci hrdinčiny výzbroje

Dnes Aleš

Quentin Tarantino má vizi pro třetí pokračování série Kill Bill, kdy bychom se mohli dočkat?

Včera Daniel 53

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 121194

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 9727

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 3330