Sarumanův prsten: Vykoval si zrádný čaroděj vlastní kouzelný šperk?

Datum vydání 16. 8. 2019Shlédnutí 8 697×Sdílení článku71Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Dokonce ani knižní verze Pána prstenů nám neprozrazuje o dějinách Války o Prsten úplně všechny podrobnosti. Leccos zůstává jen lehce naznačeno a ponecháno fantazii čtenáře. Jedním z takovýchto příběhů je kupříkladu historie odpadlého čaroděje Sarumana a jeho vlastního Prstenu moci.

Čarodějové neboli Istari dorazili do Středozemě v průběhu Třetího věku, aby tamním obyvatelům pomohli vzdorovat Temnému pánovi. Curumo, v obecné řeči později známý jako Saruman, z nich byl nejmocnější. Přesto se nedočkal stejně vřelého přijetí, jako poslední z pěti čarodějů, kteří tehdy dorazili.

Prsteny moci: Koho učiní neviditelným? A co by se stalo, kdybyste Jeden prsten prohlásili za svůj?

Olórin alias Gandalf byl totiž nejmoudřejším z Istari a vládce Šedých přístavů, elfí pán Círdan, to okamžitě postřehl. Proto daroval Gandalfovi svůj Prsten moci, jeden ze tří elfských šperků. Jmenoval se Narya, Prsten ohně, a měl pomoct rozdmýchat plameny i uvnitř lidských srdcí.

Saruman záviděl svému kolegovi jeho dar, neboť se sám hluboce zajímal o starobylé umění výroby Prstenů moci. Po svém příchodu do Středozemě zapomenuté řemeslo dlouho studoval a leccos se z něj naučil, přestože už bylo z velké části ztraceno.

Hledal také Jeden prsten samotného Saurona. Zprvu tajně – odkládal třeba výpavu Bílé rady do Dol Gulduru a záměrně nechával Temného pána sílit v naději, že se tak Prsten probudí a znovu se ukáže ve světě. Saruman by ho pak mohl uchvátit pro sebe.

Doufal v to dokonce i později, když už se skrze palantír dostal pod Sauronův vliv. Pokud by skuruti, které vyslal po stopě Společenstva, skutečně uspěli, pokusil by se Prsten použít pro nastolení své vlastní hrůzovlády.

Pán prstenů: Povíme, které postavy se mohou vrátit v seriálu (a koho naopak neuvidíme)

Někdy během toho všeho si ale Saruman nejspíš vyrobil i vlastní prsten. Měl ho totiž na prstu, když ho přijel ve Společenstvu Prstenu navštívit Gandalf. Ten si nového kolegova šperku krátce povšiml, když se setkali na schodech Orthanku.

V následném rozhovoru se Saruman navíc holedbal titulem Tvůrce prstenů, který si mají čtenáři zpravidla ve zvyku spojovat víc se Sauronem či elfským kovářem Celebrimborem. Zrádný čaroděj zjevně následoval v jejich šlépějích a vlastními silami zhotovil nový magický prsten. Někteří fanoušci dokonce spekulují, že použil jeho sílu, aby uvěznil Gandalfa – kniha nám totiž přesné okolnosti na rozdíl od filmu nikdy neodhalila.

Jiní dokonce soudí, že čaroděj vytvořil více, než jen jediný vlastní prsten. Ve svém novém titulu koneckonců o špercích hovoří v plurálu. Jedním z možných kandidátů na nositele menšího Sarumanova prstenu je třeba Gríma Červivec, což by mohlo pomoci vysvětlit jeho značný vliv na krále Théodena. V tomto případě jde už ale jen o čirou spekulaci, která není textem Pána prstenů nikdy přímo podepřena.

Není jasné, jakou mocí Sarumanův prsten vládl, s velkou pravděpodobností ji ale všechnu ztratil poté, co Frodo a Glum zničili Jeden v plamenech Hory osudu. Všechny Prsteny moci totiž vznikly na základě Sauronova učení a byly tak napojeny na osud toho nejmocnějšího.

Saruman si toho byl dobře vědom a po pádu Barad-dûr se vysmíval Galadriel při jejich setkání. Připomněl jí, že s Jedním prstenem pominula i moc jejího vlastního šperku a čas elfů, který byl skrze něj celá staletí uměle prodlužován, je definitivně minulostí.

Zároveň se tak možná vysvětluje i slabost samotného Sarumana. Tomu sice Gandalf po bitvě o Helmův žleb zlomil jeho hůl, není však ale jisté, zda je s ní moc čarodějů neoddělitelně svázána. Gandalf sám ostatně porazil balroga bez hole, kterou zlomil při střetnutí na můstku v Morii.

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

Hole navíc mohou být nahrazeny, neboť Gandalf svou novou bílou dostal po svém vzkříšení v Lórienu. Saruman sám ostatně nějakou sehnal někdy v době před zmíněnou konverzací s Galadriel, jak se dozvídáme ze samotného textu Návratu krále.

Ze Sauronova případu nicméně víme, že zánik Prstenů moci dramaticky oslabí toho, kdo šperk vykoval. Je tudíž možné, že Saruman vlastně zbavil většiny magické moci sám sebe, když moc jeho prstenu pominula s pádem Temného pána.

Tak či onak je příběh Sarumanova prstenu jedním z těch méně nápadných částí Tolkienova   Pána prstenů. Rozhodně patří ale mezi ty nejtajemnější a tím pádem i mezi nejzajímavější.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *