Hra o trůny: George R. R. Martin se cítil pod tlakem kvůli seriálu, o jeho finále mluvit nechce

20. 8. 2019 3 919×23 světlý/tmavý vzhled

Když se autorka nového rozhovoru se spisovatelem Georgem R. R. Martinem   připravovala k setkání, dostala instrukce. Slavný autor prý nebude mluvit o kontroverzním konci Hry o trůny 91 %, která adaptovala jeho ságu Píseň ledu a ohně. Neprozradí také, kdy dorazí příští svazek této série s podtitulem Vichry zimy. A do třetice, odmítá se bavit o svém zdraví.

Martinovi je totiž už sedmdesát a dosud nejnovější pátou knihu vydal v roce 2011, kdy se seriál teprve rozjížděl. Na mamutí sérii přitom pracuje už od počátku devadesátých let a ze sedmého, závěrečného svazku, zatím údajně nenapsal ani čárku. Navíc v průběhu let neodolal odbočkám typu povídek o rytíři Duncanovi a jeho neobyčejném panošovi Eggovi.

Hra o trůny: 8 postav, jejichž knižní osud se od toho seriálového zásadně liší

Spisovatel přiznal, že je mu jasné, jak podobné vedlejší projekty dráždí některé z jeho čtenářů. Když napíše za úspěšný den tři nebo čtyři stránky, cítí se mizerně, protože by prý měl napsat čtyřicet. Pomohlo mu však, když nyní skončil seriál. Největší stres totiž zažíval v letech, kdy věděl, že by získal nějaký ten rok k dobru, pokud by dokázal zvýšit svůj náskok před adaptací.

Martinovi ale jinak nepřijde, že by seriálová Hra o trůny nějak výrazněji zpětně ovlivňovala jeho původní dílo. Je mu jasné, že bude Tyrion Lannister v hlavě průměrného diváka už navždy nosit tvář herce Petera Dinklage  , on sám ale v době premiéry úvodní řady strávil se svými postavami už dvě dekády a má je pevně zafixované.

Co se zmíněného letošního finále týče, spisovatel zůstává skoupý na slovo, přesně jak před začátkem rozhovoru avizoval. Novinářka Guardianu ve svém textu uvedla, že je zjevné, že má Martin k seriálové adaptaci komplikovaný vztah. Na otázku, zda vlastně viděl závěrečnou epizodu, odmítl odpovědět.

O jeho názoru na osmou řadu Hry o trůny tudíž ani nyní mnoho nevíme. Jak už jsme na našem webu psali koncem června, Martin považuje reakce na internetu za toxické a nazval je dokonce šílenstvím, které v době před vznikem online světa mezi fanoušky fantasy neexistovalo.

Přichází věk fantasy seriálů? Představíme ty největší, které nás v příštích letech čekají

Úspěchem seriálu se pak spisovatel chlubí i na svém blogu Not a blog, kde před měsícem oslavoval rekordní počet nominací Hry o trůny na Primetime Emmy Awards. Po odvysílání závěrečného dílu také zveřejnil dlouhé poděkování tvůrcům, mezi které zahrnul i často kritizované scénáristy Davida Benioffa   a D. B. Weisse  , hlavní architekty celé adaptace.

Zapomínat také nesmíme na fakt, že se George R. R. Martin sám zapojil do práce na seriálu. Napsal dokonce osobně scénář několika epizod, včetně třeba dílu o důležité bitvě na Černovodě. Do Hry o trůny investoval mnoho vlastního času a úsilí, takže je pochopitelně hrdý, když z ní vyrostl světový fenomén.

„Nikdo to nečekal,“ řekl před pár dny pro The Irish Times. „Stal se z ní nejpopulárnější seriál na světě. Když to začalo, pamatuji si, že tvůrci David a Dan říkali: ‚Doufejme, že se dostaneme na tři řady, abychom stihli alespoň Rudou svatbu.‘ Pochopitelně jsme nakonec skončili mnohem dál.“

Váží si také toho, že právě fantasy příběh Hry o trůny získal takovou popularitu. Že fantastické žánry dobyly svět, jak Martin zmínil dále ve zmíněném rozhovoru.

Hra o trůny: Čeho jste si v poslední epizodě seriálu možná nevšimli

„Science fiction nebyla po většinu své historie – i ještě před tím, než jsem se narodil – považována za seriózní. Viděli v ní levnou, odpadní zábavu. Byl jsem bystré dítě, ale i mně učitelé říkali: ‚Proč čteš všechny ty science fiction věci? Proč nečteš skutečnou literaturu.‘ Slýchali jste takové snobské řeči.“

Na druhé straně se Martin nechal slyšet, že je mu trochu líto, že seriál nebyl delší a tudíž věrnější předloze. Materiál z ní by prý vystačil přinejmenším na pět dalších řad. Spisovatelova editorka Jane Johnson pak v průběhu let kritizovala třeba způsob, jakým seriál využil postavu Lorase Tyrella či jak zabil rytíře Barristana Selmyho. Lidé blízcí autorovi při těchto příležitostech zdůraznili, že Martin nemá žádnou možnost podobné úpravy svého díla ovlivňovat.

Je tudíž zřejmé, že je vztah spisovatele k adaptaci jeho slavného díla velmi komplikovaný. Kdoví, zda se vůbec někdy dozvíme, co přesně si George R. R. Martin o Hře o trůny a její poslední sérii myslí.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: