Matrix: Připomeneme, jak vlastně kultovní sci-fi série v současné době končí

Datum vydání 24. 8. 2019Shlédnutí 7 880×Sdílení článku98Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Před pár dny jsme se dozvěděli, že se dočkáme dalšího snímku ze světa Matrixu. V tom se mají vrátit třeba i představitelé protagonisty Nea a jeho partnerky Trinity. Obě postavy přitom v původní trilogii zemřely. Stojí proto jistě za to krátce připomenout, jak vlastně originální filmy z počátku tisíciletí vlastně skončily.

V závěru druhého filmu Matrix Reloaded 78 % jsme zjistili, že bylo rozhodnutí mezi červenou a modrou pilulkou z prvního snímku jen další lží strojů. Vyvolený nikdy neměl šanci osvobodit lidstvo – byl jen součástí koloběhu, který udržoval Matrix v chodu.

Válka filmařů s televizí: Vysvětlíme, proč mají režiséři raději černé pruhy v obraze

Neo odmítl následovat ve šlépějích předchozích Vyvolených a znovuzaložit Sion po jeho nadcházejícím zničení. Místo toho zachránil před smrtí svou lásku Trinity, načež se odpojil z Matrixu a zastavil Sentinely tím, že použil své schopnosti poprvé i v reálném světě.

Propadne se tak do limba, odkud je však vysvobozen a od Vědmy se dozvídá, že jeho starý nepřítel agent Smith představuje hrozbu nejen pro lidi, ale i pro samotné stroje. Asimiluje totiž celý Matrix svými klony a dokonce posedl i člověka na palubě Neovy lodi, aniž by o tom kdo měl sebemenší tušení.

Neo se rozhodne vydat se vyjednávat za stoji. Během cesty je posedlým Banem napaden a přijde o zrak, ale zvítězí. Následně se hrdinové střetnou se stroji a Trinity zaplatí životem, když je zraněna během srážky. Neo se nicméně dostane až ke strojům a dohodne se s nimi, že jim pomůže zastavit Smithe.

Stroje souhlasí a zastaví probíhající útok na Sion. Neo se připojí do Matrixu a bojuje se Smithem, ale prohrává. Když ale Smith zopakuje větu, kterou Neovi dříve řekla Vědma, hrdina si uvědomí, co musí udělat a přinutí Smithe, aby ho asimiloval také.

Tak umírá, avšak zároveň ničí agenta, který byl vlastně jeho pravým opakem. Válka končí a dosud připojení lidé si mohou svobodně vybrat, zda zůstanou v Matrixu, nebo z něj odejdou.

Matrix: Jak vznikl, v čem se inspiruje Biblí a proč je tak zelený

Vědma nicméně v závěrečném rozhovoru s Architektem prozradí, že očekává, že ještě někdy Nea uvidí.

Příběh následně pokračoval ještě v MMORPG Matrix Online, můžeme ale asi s klidem předpokládat, že ji nadcházející snímek bude zcela ignorovat.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *