Sherlock Holmes: Běžel po schodech z Pottera, schytal omračující ránu. 7 zajímavostí o známé sérii

4. 9. 2019 5 296×51 světlý/tmavý vzhled

Třetí díl série Sherlock Holmes  , o který se postará nový režisér Dexter Fletcher  , se pomalu blíží a již brzy se začne natáčet. Máme tak ideální příležitost ohlédnout se za předchozími dvěma díly a připomenout si několik zajímavostí, které vám možná při prvním zhlédnutí unikly.

1) Robert Downey Jr. kvůli roli vynechal Kovboje

Ritchieho   verze Sherlocka Holmese stojí z velké části na charismatu herců Roberta Downeyho Jr.   a Juda Lawa  . Ti vzali své role velmi vážně – často všelijak improvizovali a do dialogů propašovali hodně z knižní předlohy sira Arthura Conana Doyla  .

Oblíbení herci oblíbených herců: 8 hvězd, které promluvily o svých vzorech

Přinesli také nemalé oběti. Třeba Robert Downey Jr. kvůli Holmesovi shodil spoustu svalové hmoty, kterou předtím nabral před natáčením prvního Iron Mana 82 %. Vzdal se také role ve snímku Kovbojové a vetřelci 54 %, kde ho nahradil současný představitel Bonda Daniel Craig  .

Při natáčení souboje s více než dvoumetrovým obrem pak dokonce skončil v bezvědomí po zvlášť silném úderu. Přesto odmítl jít do nemocnice a chtěl pokračovat dál.

2) Příběh dvojky prošel zásadními změnami

Druhý díl série s podtitulem Hra stínů 75 % se točí okolo plánu profesora Moriartyho na rozpoutání světové války, na které by pak pohádkově zbohatl. Holmes mu zkříží plány poté, co Moriarty zabije Irene Adler a nepřímo vyhrožuje novomanželům Watsonovi a Mary Morstan.

Když byl však snímek původně oznámen, vypadala jeho synopse ještě docela jinak. Začátek se měl točit okolo vraždy rakouského korunního prince, která zpočátku vypadá jen jako sebevražda. Holmes však odhalí pravdu a tak se poprvé dostane Moriartymu na stopu.

3) Rachel McAdams neměla ráda korzet

Představitelka již zmíněné Irene Adler Rachel McAdams   nebyla ani trochu nadšená z dobového korzetu, který musela během natáčení nosit. Vystrkovala prý při oblékání břicho a jedla velké snídaně, aby se v korzetu necítila tak moc těsně. Nakonec jí na tyto úhybné manévry prý ale přišli.

McAdams také chtěla mít ve druhém díle větší roli, což jí nicméně nakonec nevyšlo. Její postava Irene Adler byla totiž zavražděna Moriartym hned v úvodu Hry stínů.

4) Moriarty se našel na poslední chvíli

Arcipadouch celého příběhu se mimochodem hledal velice těžko. Tvůrci samozřejmě chtěli někoho, kdo by postavě dodal potřebné charisma a jistou hrozivost, zároveň ale preferovali herce, který by nezastínil postavu svou hvězdnou slávou. Asi proto roli nedostali Brad Pitt  , Gary Oldman   či Javier Bardem  , kteří prý byli všichni ve hře.

Velmistři filmové hudby: 10 z nejslavnějších skladatelů stříbrného plátna

Na poslední chvíli nakonec tvůrci našli Jareda Harrise  , snad jen týden nebo deset dní před začátkem natáčení Hry stínů. Harris pak zpětně předaboval svou postavu pro první díl, kde jsme ještě neviděli Moriartyho obličej a zahrál si ho tak úplně jiný herec.

5) Potterovy schody

Ve třetím díle série Harry Potter s podtitulem Vězeň z Azkabanu 85 % jsme se podívali na mnoho nových míst v areálu školy čar a kouzel v Bradavicích. Za zmínku rozhodně stojí třeba věž, v níž se odehrávají hodiny jasnovidectví – a zajímavé schody, které vedou na její vrchol.

Ve skutečnosti se krásné spirální schodiště nachází v katedrále svatého Pavla v Londýně. Zahlédnout jej můžeme i v prvním díle Sherlocka Holmese 80 %, kdy po něm titulní hrdina běží na začátku snímku.

6) Čtveřice a krkavci

Býk, lev, orel a člověk – z těchto částí se v prvním díle skládá sfinga a jimi jsou inspirovány vraždy, které provádí lord Blackwood. Zároveň jde ale také o atributy čtyř evangelistů Matouše (člověk), Marka (lev), Lukáše (býk) a konečně Jana (orel). Každá ze čtyř smrtí se také odehraje skrze jiný ze čtyř základních živlů starořecké tradice.

První oběť skončí pohřbena v zemi, další se utopí, třetí vzplane a útok na parlament naplánoval Blackwood skrze jedovatý plyn, který se samozřejmě šíří vzduchem. Kdykoli se pak ukáže nějaká smrt, objeví se v záběru krkavec.

7) Stephen Fry je obřím fanouškem Holmese

Britský herec Stephen Fry  , který si v Sherlockovi Holmesovi zahrál hrdinova staršího bratra Mycrofta, je jedním z největších fanoušků literárních příběhů o slavném detektivovi. Namluvil dokonce úplně všechny Holmesovy příběhy jako audioknihu.

Hans Zimmer: 10 nejlepších soundtracků geniálního skladatele

Kdysi se také zúčastnil soutěže Celebrity Mastermind, kde si jako své speciální téma vybral právě Sherlocka Holmese – a zvítězil. Zamlada byl pak vůbec nejmladším členem v jedné z organizací, která se slavným dílům věnovala.

BONUS) Slow Mo Guys

Pokud občas zabrousíte na anglicky mluvící internet (konkrétně třeba na YouTube), možná jste už zahlédli dvojici známou jako Slow Mo Guys. Tito populární tvůrci natáčejí videa o extrémně vysokém počtu snímků za sekundu a zachycují třeba zpomalené údery blesků či prasknutí balonků.

Jeden z nich, Gavin Free, přitom pracoval i na zpomalených sekvencích Sherlocka Holmese. Svět je zkrátka malý…

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Nový Tarantinův film Tenkrát v Hollywoodu má první trailer

20. 3. Aleš 410

Třetí Sherlock Holmes skutečně dorazí. Scénář napíše jeden z tvůrců seriálu Narcos

8. 5. Aleš 11371

Ten se do té role přece nehodí! Skvělí herci, kterým fanoušci nejprve nevěřili

12. 10. Aleš 2271

Ještě se můžeme dočkat třetího Sherlocka Holmese. Prozradil to sám Robert Downey Jr.

9. 3. Aleš 265

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 84

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 157

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 68

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

To nejzajímavější z tohoto týdne: