Pán prstenů: Drúedain, Lossothové a Meddědovci. Poznejte méně známé obyvatele Středozemě

5. 9. 2019 8 673×72 světlý/tmavý vzhled

Přestože je filmová trilogie Pán prstenů v mnoha ohledech věrnou adaptací knih J. R. R. Tolkiena  , úplně všechno se do ní samozřejmě nevešlo. Místy to byly dokonce celé národy a skupiny obyvatel Středozemě. Právě ty si dnes připomeneme článkem.

1) Drúedain

Obyvatelé hlubokých lesů patřili k lidem, byť žili primitivnějším způsobem života, než třeba obyvatelé Rohanu či Gondoru. Báli se Temného pána, ale i Rohirů, kteří je občas lovili. Měli ploché nosy, široká ústa, postavou se podobali trpaslíkům a mluvili vlastním jazykem, cizincům nesrozumitelným.

Vin Diesel jako Aragorn, Liam Neeson jako Boromir. 10 herců, kteří málem hráli hrdiny Pána prstenů

Drúedain hráli důležitou roli v knižní verzi Návratu krále. Provedli totiž rohanské jezdce tajně svým lesem, takže mohli napadnout skřety obléhající Minas Tirith nečekaně. Tím obyvatelé lesů výrazně napomohli vítězství vojsk Západu v bitvě na polích Pellenoru.

Proto jim Aragorn po svém nástupu na trůn věnoval na věčné časy jejich hvozd, který se technicky nacházel na území Gondoru. Nikdo tam pak nesměl vstoupit bez jejich svolení.

2) Arnorští hraničáři

Kdysi existovala dvě velká království Númenorejců ve Středozemi: Gondor a Arnor. Severní říši však v průběhu staletí zničil Černokněžný král, takže z jejích obyvatel zůstaly jen skupinky hraničářů. Ty střežily zbývající obyvatele regionu, například hobity či Hůrecké.

Zatímco ve filmovém Společenstvu Prstenu 90 % potkáme z těchto statečných mužů a žen vlastně jenom Aragorna, v knize hráli jistou roli i jeho příbuzní. Hraničář jménem Halbarad totiž shromáždil družinu, která doprovázela svého náčelníka až do bitvy u Minas Tirith a později k Černé bráně.

3) Meddědovci

Medděd, kterého si nejspíš pamatujete z nedávných adaptací Hobita, se po událostech Bitvy pěti armád 75 % stal vůdcem lidí, kteří žili v regionu mezi Mlžnými horami a Temným hvozdem. Měl také potomky, z nichž mnozí vládli stejnou schopností proměny do medvědí podoby, kterou disponoval Medděd sám.

Po Válce o Prsten dostali část bývalého Temného hvozdu od Thranduila a Celeborna.

4) Lossothové

Věděli jste, že Středozemě má takové své vlastní Eskymáky? Lossothové žili na daleké severu, v ledové zátoce jménem Forochel. Stavěli si obydlí ze sněhu, cestovali na saních a jejich kultura je poměrně primitivní – neznají třeba ani plachetnice a nedokáží vyrábět kovové nástroje a zbraně.

Sarumanův prsten: Vykoval si zrádný čaroděj vlastní kouzelný šperk?

Lossothové nehráli v událostech Pána prstenů žádnou roli, zapletli se však s jedním s Aragornových předků. Ten se u nich nějakou dobu skrýval před Černokněžným králem, načež ale zahynul při potopení lodi, která ho měla zachránit.

5) Černí Númenorejci

Už jsme si vysvětlili leccos o královstvích Gondor a Arnor, které vystavěli potomci Númenoru. Ne všechny děti ostrova hvězdy ale stály na té správné straně dějin. Mnozí odpadli a dokonce třeba sloužili Temnému pánovi. Takovým se říkalo Černí Númenorejci.

Jediným z Černých Númenorejců, který se dostal do filmové adaptace, byl muž jménem Ústa Sauronova. Ten v prodloužené verzi Návratu krále 90 % vyjednává s představiteli armád Západu.

6) Mohyloví duchové

A ještě jednou se vrátíme do Arnoru. Když Černokněžný král tuto říši postupně ničil, vyslal do mohyl velmožů Cardolanu mohylové duchy. Tyto nemrtvé bytosti dovedly mluvit a jejich dotek mrazil. V knihách se pokusily zabít Froda a jeho společníky, než je zachránil Tom Bombadil.

Prstenové přízraky měly nad duchy značnou moc – Černokněžný král je při své návštěvě během pátrání po Prstenu vybudil k větší aktivitě. Není jasné, co se s nimi stalo po Válce o Prsten. Dost možná zanikli se zničením svého pána, který padl mečem Éowyn na Pellenoru.

7) Bezejmenné věci

A největší záhada nakonec: čaroděj Gandalf spadl s balrogem až k samotným kořenům světa, kde údajně potkal bezejmenné věci, které nezná ani sám Sauron, neboť jsou starší, než on. Tyto neznámé bytosti žijí tak hluboko, že se tam ani trpaslíci nikdy neprokopali.

Pán prstenů: Povíme, které postavy se mohou vrátit v seriálu (a koho naopak neuvidíme)

Gandalf o nich vůbec nemluvil, prý aby neubral dni z jeho světla.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: