Hra o trůny po půl roce: Rozdělení fanoušků přetrvává, herečky se vyjádřily ke svým rolím

11. 9. 2019 5 600×8 světlý/tmavý vzhled

Už bezmála půlrok uběhl od odvysílání finální epizody populárního seriálu Hra o trůny 91 %. Od té doby se ve světě ledu a ohně mnoho nestalo – fanoušci očekávají chystaný prequelový seriál, popřípadě diskutují nad kontroverzní závěrečnou sezónou. Ta je totiž zásadně rozdělila.

Nová americká anketa uspořádaná u příležitosti televizních cen Emmy Awards kupříkladu zkoumala přijetí závěrečné řady koncem letošního srpna. A nepřekvapivě se ukázalo, že se diváci jednoduše neshodnou.

Hra o trůny: Čeho jste si v poslední epizodě seriálu možná nevšimli

Takřka čtvrtina sledujících (24 %) byla velmi spokojena s tím, jak boj o Železný trůn nakonec dopadl. 28 % lidí hlásilo, že jsou poměrně spokojeni, zatímco pětina vyjádřila naopak poměrnou nespokojenost. 21 % diváků pak z osmé sezóny nemělo vůbec žádnou radost. Zbylých 7 % připadlo na ty, jejichž pocity zůstaly smíšené.

Mnoho zahraničních článků o anketě shrnuje její výsledky v málem tak, že jsou silně kritičtí fanoušci seriálu vlastně jen mimořádně hlasitou menšinou. Pokud ale situaci vyhodnotíme v širším kontextu, působí taková interpretace dost zjednodušujícím dojmem.

Hlasitá menšina by kupříkladu asi nedala dohromady obří petici za přetočení finální řady seriálu. Když jsme o ní informovali v květnu, nasbírala už velmi solidních 750 000 podpisů. Od té doby přibyl ještě bezmála milion lidí, kteří žádají novou verzi, v níž by tvůrce Davida Benioffa   a D. B. Weisse   nahradil někdo jiný.

I těm se mimochodem věnovala výše zmíněná anketa. Na otázku, zda by diváky zajímal nějaký další projekt této autorské dvojice, odpovědělo 38 % tázaných záporně a pouze 29 % kladně. Naprostý nezájem o další projekty scénáristů seriálu přitom hlásilo 28 % fanoušků, což je po osmi sériích poměrně tristní výsledek.

Hra o trůny: Co mají jednotliví tvůrci v plánu nyní po konci seriálu

Dalo se pochopitelně očekávat, že finále nějakým způsobem rozdělí fanoušky. Nazývat ale 40 % nespokojených diváků seriálu hlasitou menšinou je přinejmenším zavádějící, zvlášť, pokud se bavíme o Hře o trůny. Ta má totiž v internetových filmových databázích zpravidla hodnocení nad devět bodů z deseti, které vyjadřuje takřka univerzální oblibu.

S tím, jak se blíží letošní ceny Emmy, se objevily i další zprávy ohledně seriálu, a to třeba včetně rozhovorů s herci. Představitelka Missandei Nathalie Emmanuel   se kupříkladu vyjádřila právě k výše zmíněným negativním reakcím na novou sezónu.

Lidé prý rozhodně mají právo nemít rádi závěrečnou řadu, nemyslí si ale, že by měli rozhodovat o případném přetočení, které požaduje petice. Sama pak má ke svému poslednímu výletu do Západozemí jisté výhrady.

Konkrétně si myslí, že by některé postavy možná mohly dostat více času, aby své příběhové linky dovedly k uspokojivému konci. Přestože Nathalie Emmanuel nebyla konkrétní, mnozí kritizovali kupříkladu uspěchanost Daenerysina obratu ke krutosti či Jaimeho otočku, když od Brienne utekl zpět ke své sestře Cersei.

Přichází věk fantasy seriálů? Představíme ty největší, které nás v příštích letech čekají

Emmanuel také prý předem věděla, že někteří lidé nebudou nadšení ze smrti její vlastní postavy. Missandei si totiž svůj smutný osud prý zaslouží ze všech nejméně a také byla jedinou důležitou ženou v seriálu snědší barvy kůže.

Její kolegyně Carice van Houten  , která ztvárnila rudou kněžku Melisandru, pak o reakci diváků na novou řadu diplomaticky nemluvila vůbec. Na rozdíl od Nathalie Emmanuel si vysloveně chválí poslední momenty v kůži postavy. Líbí se jí, že se v závěrečné scéně dozvíme, proč vlastně Melisandra přišla do Západozemí – a to zrovna v okamžiku, kdy se kněžčin staletí dlouhý život chýlí ke konci.

Tolik tedy novinky z poslední doby. Jak s několikaměsíčním odstupem vnímáte závěr Hry o trůny vy, nám samozřejmě můžete napsat do komentářů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Bitva o Zimohrad je tady. Hra o trůny konečně zveřejnila první trailer k finální řadě

5. 3. Aleš 574

Naše brány ničí odvážní muži. Pojďme je pozabíjet! 10 nejlepších proslovů před bitvou

1. 10. Aleš 13300

10 filmových smrtí Seana Beana. Jak nejkrutěji zahynul chodící spoiler?

4. 10. Aleš 2266

Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.

20. 11. Aleš 7242

Krakenova smrt i zkáza X-Men: 7 epických filmových scén, kterých jsme se nikdy nedočkali.

11. 10. Aleš 206

Šílený Max: Režisér George Miller pracoval na jednotce intenzivní péče, aby zaplatil svůj film

30. 3. Aleš 34

Logan: 7 zajímavostí o posledním Wolverinově filmu. Mohli jsme zahlédnout mrtvé X-Men

29. 3. Aleš 57

Watchmen: Režisér Zack Snyder si ve svém superhrdinském snímku zahrál malou roli

26. 3. Aleš 21

Život Briana: S nahatým hercem byly problémy, tvůrci použili kulisy ze seriálu o Ježíšovi

25. 3. Aleš 13

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141200

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 18753

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 6348

To nejzajímavější z tohoto týdne: