Nechte je skončit: 8 známých filmových sérií, které jsou už dost unavené

25. 9. 2019 11 280×1356 světlý/tmavý vzhled

Když nějaký nový film v kinech uspěje, příslušné studio zpravidla okamžitě zbystří. Co takhle natočit pokračování? A nebo rovnou dva, tři další díly? Sequely ale velmi často nedosáhnou kvalit originálu a fanoušci si záhy uvědomí, že je tvůrci považují jenom za zlatou žílu. A některé filmové série by už potom nejraději ani neviděli.

1) Muži v černém

Jedním z nejnovějších přírůstků do této neblahé kategorie jsou Muži v černém. Ikonickou jedničku 79 % vystřídala o poznání slabší dvojka 61 %, aby pak trilogii po deseti letech důstojně uzavřel výlet Willa Smithe   do minulosti 72 %. Tedy až do letošního roku.

Nejslavnější camea. 7 nehereckých štěků, které musíte vidět

To se totiž v Sony rozhodli, že nám naservírují Globální hrozbu 52 %, kde původní hlavní hrdiny vystřídali Chris Hemsworth   a Tessa Thompson   známí z Thora. Divácký zájem se odrazil už v tržbách, které s přehledem dosáhly nejnižších hodnot v rámci série. Kritika snímek vesměs strhala.

2) Fantastická zvířata

Nechápejte nás špatně. Harry Potter má po světě stále miliony a miliony nadšených fanoušků. Jenže jen málokdo z nich je nadšený ze směru, kterým se svět čar a kouzel vydal po dokončení sedmidílné knižní a osmidílné filmové ságy. A není se čemu divit.

I pokud taktně pomlčíme o divadelním Prokletém dítěti, zůstávají na stole dva z pěti plánovaných snímků série Fantastická zvířata. Ten první 73 % ještě fanoušci vesměs přijali, loňské Grindelwaldovy zločiny 64 % ale v mnohých přinejmenším vzbudily pochybnosti.

Film totiž hodně sázel na nostalgii a spojení s původní sérií, aniž by se ale obtěžoval navazovat nějak logicky a elegantně. Běžný fanoušek byl zmaten, čtenář knih zase často zklamán. Fantastická zvířata se octla v nezáviděníhodné pozici, kde se nedokáží zavděčit skoro nikomu.

3) Terminátor

Pamatujete ještě, jak James Cameron   chválil snímek Terminátor: Genisys 65 % a tvrdil, že to bude konečně to pravé pokračování legendárních dvou prvních filmů? No, tak teď to samé tvrdí o nadcházejícím Temném osudu  . A pochopitelně mu to už ne každý věří.

Jak třeba v komentářích pod trailery na YouTube, tak třeba i přímo na našem webu fanoušci vyjadřují svou skepsi. Terminátor má letos nejspíš vůbec poslední šanci, přinejmenším na několik příštích let.

4) Piráti z Karibiku

Už první Prokletí Černé perly 84 % znělo jako zaručený recept na katastrofu. Film podle atrakce z pirátského prostředí však zaznamenal až překvapivý úspěch a diváci dobře přijali i druhý díl. U třetího už byly reakce rozpačitější, ale trilogie se jím uzavřela a my si dodnes myslíme, že to přeci jen stálo za náš čas a peníze.

Ďáblův advokát: Třetí Piráti z Karibiku důstojně zakončili příběh Willa a Elizabeth

Jenže pak se tvůrci rozhodli, že udělají hlavní postavu z populárního Jacka Sparrowa, který daleko lépe funguje jako divoká karta, nepředvídatelná neřízená střela. Čtvrtý díl proto vzdor komerčnímu úspěchu zklamal a naděje fandů se upírali k pětce.

V té jel Johnny Depp   už sotva na půl plynu a přestože jsme se naštěstí nedočkali vysloveně katastrofického scénáře, únava série byla cítit. Když se pak začalo mluvit o dalším díle bez Jacka, fanoušci už jenom vesměs znuděně kroutili hlavou.

5) Indiana Jones

Dobyvatelé ztracené archy 90 % patří mezi nejzábavnější dobrodružné snímky všech dob a diváci se dodnes nemohou shodnout, zda není Poslední křížová výprava 90 % ještě o něco lepší. Bič a klobouk vždy slibovaly perfektní filmový zážitek – tedy až do premiéry Království křišťálové lebky 72 %.

Od té už navíc uplynulo moře času, herec Harrison Ford   nabral další roky a fanoušci s každým dalším odkladem premiéry víc a víc přemýšlejí, jestli ještě vůbec chtějí pátý díl vidět.

6) Doba ledová

Pokud vás animovaná série z dávné minulosti čirou náhodou minula, za váš čas stojí v podstatě jen její první díl 84 %. Dvojku 67 % ještě snesete, zvlášť pokud se koukáte s někým mladším, třetí díl 74 % s dinosaury už vám ale asi bude připadat protivný a pokud jste zvládli i dva další filmy, gratulujeme – máte o poznání větší výdrž, než my.

7) Transformers

Podobně šla od desíti k pěti i série Transformers, které dlouhé roky šéfoval režisér Michael Bay  . S každým dílem komplikovala svou vnitřní mytologii až do stavu, kdy příběh naprosto nedával smysl a filmy už připomínaly spíš jen dvě hodiny záběrů tornáda na vrakovišti.

Vynechávají své vlastní filmy: 7 herců, kteří se sami na sebe dívají neradi

Loni se sérii pokusil vzkřísit Bumblebee 64 %, který se tónem i designem robotů výrazně lišil od Bayových filmů. Dosáhl dokonce jistého úspěchu, takže možná jednou opět budeme chodit na robotské filmy rádi.

8) Shrek

Zelený zlobr zvládl svůj druhý film 82 % se ctí, už u třetího 56 % mu to ale začalo docela skřípat. Výlet za Artušem zkrátka postrádal tu správnou, nekorektní atmosféru a Shrek se z parodie na pohádky a dětské filmy stal přesně tím, z čeho si dříve tropil legraci.

Pachuť trojky částečně smyl čtvrtý díl 63 %, který se přeci jen povedl o něco víc, málokdo ale po nocích snil o pětce. Přesto to v současné době vypadá, že se zelenáč v té či oné podobě zase vrátí. Hollywoodské filmové série jsou prostě nesmrtelné.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (13 komentářů)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 21612

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

22. 8. Aleš 402

Zabili ho vetřelec, terminátor i predátor. Bill Paxton si zahrál ve všech osmdesátkových hitech

9. 5. Aleš 398

Bumblebee: Transformeří prequel ukázal trailer. A nevypadá vůbec špatně

5. 6. Aleš 1374

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 164

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 33328

To nejzajímavější z tohoto týdne: