Nechte je skončit: 8 známých filmových sérií, které jsou už dost unavené

25. 9. 2019 3 600×146 světlý/tmavý vzhled

Když nějaký nový film v kinech uspěje, příslušné studio zpravidla okamžitě zbystří. Co takhle natočit pokračování? A nebo rovnou dva, tři další díly? Sequely ale velmi často nedosáhnou kvalit originálu a fanoušci si záhy uvědomí, že je tvůrci považují jenom za zlatou žílu. A některé filmové série by už potom nejraději ani neviděli.

1) Muži v černém

Jedním z nejnovějších přírůstků do této neblahé kategorie jsou Muži v černém. Ikonickou jedničku 79 % vystřídala o poznání slabší dvojka 61 %, aby pak trilogii po deseti letech důstojně uzavřel výlet Willa Smithe   do minulosti 72 %. Tedy až do letošního roku.

Nejslavnější camea. 7 nehereckých štěků, které musíte vidět

To se totiž v Sony rozhodli, že nám naservírují Globální hrozbu 52 %, kde původní hlavní hrdiny vystřídali Chris Hemsworth   a Tessa Thompson   známí z Thora. Divácký zájem se odrazil už v tržbách, které s přehledem dosáhly nejnižších hodnot v rámci série. Kritika snímek vesměs strhala.

2) Fantastická zvířata

Nechápejte nás špatně. Harry Potter má po světě stále miliony a miliony nadšených fanoušků. Jenže jen málokdo z nich je nadšený ze směru, kterým se svět čar a kouzel vydal po dokončení sedmidílné knižní a osmidílné filmové ságy. A není se čemu divit.

I pokud taktně pomlčíme o divadelním Prokletém dítěti, zůstávají na stole dva z pěti plánovaných snímků série Fantastická zvířata. Ten první 73 % ještě fanoušci vesměs přijali, loňské Grindelwaldovy zločiny 64 % ale v mnohých přinejmenším vzbudily pochybnosti.

Film totiž hodně sázel na nostalgii a spojení s původní sérií, aniž by se ale obtěžoval navazovat nějak logicky a elegantně. Běžný fanoušek byl zmaten, čtenář knih zase často zklamán. Fantastická zvířata se octla v nezáviděníhodné pozici, kde se nedokáží zavděčit skoro nikomu.

3) Terminátor

Pamatujete ještě, jak James Cameron   chválil snímek Terminátor: Genisys 65 % a tvrdil, že to bude konečně to pravé pokračování legendárních dvou prvních filmů? No, tak teď to samé tvrdí o nadcházejícím Temném osudu  . A pochopitelně mu to už ne každý věří.

Jak třeba v komentářích pod trailery na YouTube, tak třeba i přímo na našem webu fanoušci vyjadřují svou skepsi. Terminátor má letos nejspíš vůbec poslední šanci, přinejmenším na několik příštích let.

4) Piráti z Karibiku

Už první Prokletí Černé perly 84 % znělo jako zaručený recept na katastrofu. Film podle atrakce z pirátského prostředí však zaznamenal až překvapivý úspěch a diváci dobře přijali i druhý díl. U třetího už byly reakce rozpačitější, ale trilogie se jím uzavřela a my si dodnes myslíme, že to přeci jen stálo za náš čas a peníze.

Ďáblův advokát: Třetí Piráti z Karibiku důstojně zakončili příběh Willa a Elizabeth

Jenže pak se tvůrci rozhodli, že udělají hlavní postavu z populárního Jacka Sparrowa, který daleko lépe funguje jako divoká karta, nepředvídatelná neřízená střela. Čtvrtý díl proto vzdor komerčnímu úspěchu zklamal a naděje fandů se upírali k pětce.

V té jel Johnny Depp   už sotva na půl plynu a přestože jsme se naštěstí nedočkali vysloveně katastrofického scénáře, únava série byla cítit. Když se pak začalo mluvit o dalším díle bez Jacka, fanoušci už jenom vesměs znuděně kroutili hlavou.

5) Indiana Jones

Dobyvatelé ztracené archy 90 % patří mezi nejzábavnější dobrodružné snímky všech dob a diváci se dodnes nemohou shodnout, zda není Poslední křížová výprava 90 % ještě o něco lepší. Bič a klobouk vždy slibovaly perfektní filmový zážitek – tedy až do premiéry Království křišťálové lebky 72 %.

Od té už navíc uplynulo moře času, herec Harrison Ford   nabral další roky a fanoušci s každým dalším odkladem premiéry víc a víc přemýšlejí, jestli ještě vůbec chtějí pátý díl vidět.

6) Doba ledová

Pokud vás animovaná série z dávné minulosti čirou náhodou minula, za váš čas stojí v podstatě jen její první díl 84 %. Dvojku 67 % ještě snesete, zvlášť pokud se koukáte s někým mladším, třetí díl 74 % s dinosaury už vám ale asi bude připadat protivný a pokud jste zvládli i dva další filmy, gratulujeme – máte o poznání větší výdrž, než my.

7) Transformers

Podobně šla od desíti k pěti i série Transformers, které dlouhé roky šéfoval režisér Michael Bay  . S každým dílem komplikovala svou vnitřní mytologii až do stavu, kdy příběh naprosto nedával smysl a filmy už připomínaly spíš jen dvě hodiny záběrů tornáda na vrakovišti.

Vynechávají své vlastní filmy: 7 herců, kteří se sami na sebe dívají neradi

Loni se sérii pokusil vzkřísit Bumblebee 64 %, který se tónem i designem robotů výrazně lišil od Bayových filmů. Dosáhl dokonce jistého úspěchu, takže možná jednou opět budeme chodit na robotské filmy rádi.

8) Shrek

Zelený zlobr zvládl svůj druhý film 82 % se ctí, už u třetího 56 % mu to ale začalo docela skřípat. Výlet za Artušem zkrátka postrádal tu správnou, nekorektní atmosféru a Shrek se z parodie na pohádky a dětské filmy stal přesně tím, z čeho si dříve tropil legraci.

Pachuť trojky částečně smyl čtvrtý díl 63 %, který se přeci jen povedl o něco víc, málokdo ale po nocích snil o pětce. Přesto to v současné době vypadá, že se zelenáč v té či oné podobě zase vrátí. Hollywoodské filmové série jsou prostě nesmrtelné.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 6603

Flashova sólovka je rozhodně potvrzena, uvedl představitel postavy Ezra Miller

22. 8. Aleš 424

Bumblebee: Transformeří prequel ukázal trailer. A nevypadá vůbec špatně

5. 6. Aleš 1360

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 2348

Marty, musíme zpátky do budoucnosti! 10 skvělých filmů o cestování časem

14. 11. Aleš 7335

.Co přinese konec roku na půdě seriálů, průřez tím, co nám nabízí HBO, Amazon, či Netflix

Dnes Daniel 25

.James Cameron odhalil své plány pro další díly Terminátora

Dnes Daniel 33

.Režisérovi Kmotra, který považuje superhrdinské filmy za opovrženíhodné, se líbily Paralelní světy

Dnes Aleš 22

.Star Wars: Nová epizoda porazila Endgame první hodině předprodeje, Chris Hemsworth by si rád zahrál

Dnes Aleš 171

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 121194

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 8726

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 3199