Filmožrout: Recenze sci-fi Ad Astra chválí výkon Brada Pitta, film se kritikům líbil

24. 9. 2019 4 233×20 světlý/tmavý vzhled

Sci-fi snímek Ad Astra 69 %, který se v kinech objevil na konci uplynulého týdne, už stihl nasbírat celou řadu kritických reakcí v Česku i v zahraničí. Většina z nich se nese v pozitivním duchu, často se dočkal pochvaly herecký výkon Brada Pitta   v hlavní roli.

Palec nahoru Pittovu filmovému zoufání dává třeba František Fuka z FFFilmu. Chválí hudbu a působivý způsob, jímž je snímek natočen, na druhou stranu to ale Ad Astra přehání s voiceovery a především mate svým poselstvím, které (pokud existuje) není snadné v příběhu zachytit. Fuka snímek hodnotil 70 %.

Katastrofa ve vesmíru, život střely či akční honička. 10 nejlepších filmových úvodů

Časopis Empire byl o trošku štědřejší a udělil čtyři hvězdičky z pěti. Po premiéře Gravitace 78 % jsme prý vesmírem už hodně rozmazlení a není snadné nás potěšit. Film nicméně zaujme perfektní prací s kamerou, přirozeně působícími vizuálními efekty a dokáže prodat i své existenciální otázky, které si klade hlavní hrdina.

Pochvalu pro výkon Brada Pitta v roli našla i Mirka Spáčilová z kulturní rubriky serveru Idnes. Líbily se i některé akční či jinak vizuálně působivé scény, vyznění příběhu však prý narušuje příliš mnoho vysvětlivek a některé obehrané motivy. Film dostal 60 %, ovšem s poznámkou, že v rámci sci-fi žánru rozhodně patří do vyšší ligy.

Na BBC hodnotili snímek třemi hvězdičkami už v září, a to na filmovém festivalu v Benátkách. Ad Astra neunikla srovnání s Gravitací, Prvním člověkem 76 % a Příchozími 79 %, byť prý sdílí až příliš mnoho vizuálů, než aby působila originálně. Osobní problémy Pittova hrdiny nezvládá film tak zručně, jako výše zmíněná konkurence své podobné linky. Liv Tyler   navíc prý dostala jen cameo plné klišé.

Na třech hvězdách se s nimi shodl i Jan Varga z Filmspotu. Snímek se prý v jednu chvíli tváří jako meditativní, existenciální podívaná, jen aby v zápětí došlo na blockbusterové akční scény. Znovu vadí i často kritizované Pittovy monology, které svou občasnou banalitou až otravují. Líbila se však audiovizuální stránka i herecké výkony Tommyho Lee Jonese   či Donalda Sutherlanda  .

Nakonec jim práci našli: 6 herců, kteří dostali jinou roli, než kterou chtěli původně

Nadšení neskrývá server Cinemablend, odkud si Ad Astra odnesla čtyři a půl hvězdičky. Každá ze zastávek hlavního hrdiny při cestě na samotný kraj sluneční soustavy je brilantní. Pitt pak nabídne jeden z nejlepších výkonů celé své kariéry. Snímek prý zakolísá jen v samotném závěru, i přesto ale prý patří mezi nejpovedenější filmy letošního roku.

Český Kinobox básní o pastvě pro oči a pochvalně zmiňuje také hudbu, akční scénu na Měsíci a samozřejmě i hlavního hrdinu – opět se dočkáme stížnosti na přehnané monology. Autor recenze udělil hezkých 80 %, byť se obává, že se Ad Astra nebude těšit komerčnímu úspěchu.

Pixely, Kung Fury či Svět zítřka. 5 celovečerních snímků, na jejichž počátku stál krátký film

Server Den of Geek srovnává často zmiňovaný Pittův výkon s jeho nedávnou rolí v Tarantinově   snímku Tenkrát v Hollywoodu 82 %. Oba filmy prý patří k hercovým nejsilnějším, byť z jiných důvodů. Líbila se i propracovaná vize budoucnosti bohatá na nejrůznější detaily a měsíční piráti prý působí pomalu jako ze Šíleného Maxe. Do kina byste prý rozhodně měli vyrazit. Recenze hodnotila čtyřmi hvězdami z pěti.

Ad Astra nicméně nejspíš bude patřit mezi ty snímky, které se o něco více zamlouvají kritikům než divákům. Na ČSFD totiž nový sci-fi film nasbíral jen průměrných 69 %, IMDb ukazuje podobných 70 %. Zatímco kritici na Rotten Tomatoes udělili v průměru skóre 7,65 bodu z deseti, diváci hodnotili necelými třemi hvězdami z pěti.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: