Filmožrout: Rambova Poslední krev se kritikům příliš nelíbila, vesměs jsou zklamaní

25. 9. 2019 3 203×3540 světlý/tmavý vzhled

Minulý týden dorazil do kin již pátý Rambo 76 %, tentokrát s podtitulem Poslední krev. Dočkal se poměrně špatných kritických reakcí. Čeští recenzenti jsou k němu nicméně v průměru asi o něco shovívavější, než ti zahraniční. A běžným divákům se film líbil vesměs ještě daleko více.

František Fuka z FFFilmu hodnotil rozpačitými 50 % a konstatuje, že je nový Rambo ze všech dosavadních filmů s přehledem nejhorší. Zápletka mu připomínala sérii 96 hodin a akční sekvence nezřídka nudí. Kdyby neměl film v názvu jméno hlavního hrdiny, prý by ani neexistoval důvod vůbec ho posílat do kin.

Jak filmy mění svět. Přiznal se kvůli nim vrah a v Mississippi zrušili otroctví

Časopis Empire šel ještě níž, na dvě hvězdičky z pěti. Tvrdí, že série hodně upadla a momentálně připomíná spíš akční béčko Plán útěku 74 %. Kritice neušel představitel titulní role Sylvester Stallone  , který prý na rozdíl od Rockyho nedokáže Ramba vyobrazit jako skutečného člověka. Příběh je prý předvídatelný, akce rutinní a vyobrazení Mexičanů xenofobní.

O moc shovívavější nebyli ani na Moviezone, kde kritizují samotnou strukturu filmu, kdy dlouhý úvod vystřídá až zmatené finále. Divák ani třeba netuší, kolik padouchů musí Rambo ještě odpravit. Hollywood by prý udělal dobře, kdyby se občas naučil končit. Celkově film dopadl na průměrných pět bodů z deseti, přičemž ho hodně zachraňuje Stallonovo charisma.

To v britském Guardianu si servítky vůbec nebrali. Nadělili jednu hvězdičku a hned v titulku odsuzují laciný, odporný masakr. S filmem byli hotoví v pouhých třech odstavcích, kdy si rýpli do líného scénáře údajně ošuntělé série a zadoufali, že už se nikdy nedočkáme dalšího dílu.

Mirka Spáčilová z kulturní rubriky Idnes byla oproti tomu k Poslední krvi až překvapivě shovívavá. Hodnotila 55 % a chválí akční scény, které si vystačí s autentickou surovostí bez kdovíjaké počítačové magie. Zápletka je sice plná klišé, ale co na tom, když Stallone ve své roli retro hrdiny stále dojímá.

Příliš drastické, moc skandální. 10 knižních scén, které se nedostaly do filmů

Ještě o trochu spokojeněji vyzněla recenze serveru Den of Geek, odkud si Rambo odnesl tři z pěti hvězdiček. Poslední krev prý dostála dědictví série a nadělila brutální, nekompromisní podívanou. Příběh přitom tentokrát pohání i emoce, které vycházejí ze vzájemných vztahů postav. Pochvaly se dočkal i soundtrack ostříleného Briana Tylera  .

Méně spokojení byli na Fandíme Filmu, kde vadila tuctová zápletka, které až příliš dlouho trvá, než rozpoutá peklo. Rambo přes Stallonovu snahu ve snímku ztrácí tvář a z legendárního vietnamského veterána prý zbyl jenom stín. Hrdina si zasloužil důstojnější rozloučení. Hodnotilo se pěti body z deseti.

Kinobox ještě deset procent přidal, přestože přiznává rozpačité pocity. Fanoušci sice nemusí snášet vyslovenou ostudu, jakou byla třeba poslední Smrtonosná past 50 %, i tak ale návrat Johna Ramba působí dojmem zbytečnosti. Film dopadl jako koukatelná vybíjená na úrovni obyčejného akčního béčka.

Diváci zjevně snímek přijali v průměru pozitivněji, než kritici. Na serveru Rotten Tomatoes dávají Poslední krvi v průměru více než dvojnásobné skóre, než recenzenti a mezinárodní databáze IMDb ukazuje vcelku slušných 7 hvězd z deseti. 76% hodnocení na domácí ČSFD naznačuje, že i tuzemský filmový fanoušek Rambovi promine víc, než místní kritik.

Shrek, Čelisti i Rambo. Filmy, o kterých možná nevíte, že vznikly podle knih

Jak se líbila Poslední krev právě vám, nám samozřejmě můžete napsat do komentářů.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (35 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: