Star Wars: Jak vznikaly záběry Lukova vznášedla ze čtvrté epizody? Filmaři použili zrcadlo

Datum vydání 30. 9. 2019Shlédnutí 3 272×Sdílení článku34Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

V dnešní době už pro filmaře není nijak složité nechat do záběru počítačem přikreslit něco vznášejícího se. Když ale v sedmdesátých letech vznikala čtvrtá epizoda Star Wars 88 %, tvůrci ještě zkrátka neměli digitální magii k dispozici. Jak tedy vznikly třeba záběry vznášedla Luka Skywalkera, jímž mladý hrdina cestuje po pouštní planetě Tatooine?

Když jsme po odpovědi na tuto otázku pátrali, ukázalo se, že filmaři využili celou řadu rafinovaných triků. Občas jednoduše připevnili vznášedlo k pohyblivému rameni, které ho drželo ve vzduchu, aniž by šlo vidět z úhlu kamery. To ale samozřejmě nebylo možné udělat vždycky.

Vzestup Skywalkera: Shrnuli jsme všechny potenciální spoilery k devátým Star Wars

Proto měli tvůrci třeba i model s koly, která se schovávala za zrcadlem. To odráželo okolní písek, takže se z některých směrů mohlo zdát, že vznášedlo skutečně visí ve vzduchu. Tvůrci také na čočku kamery aplikovali jakousi želatinu, aby rozmazali příslušnou část záběru a skryly nedokonalosti použitého triku.

In Star Wars: A New Hope (1977), all the wide shots of Luke flying across Tatooine in his speeder were achieved by placing a mirror underneath a version of the prop with a motor and wheels. from r/MovieDetails

Režisér George Lucas   prý ale se vznášedlem nikdy nebyl tak docela spokojený a když dostal možnost, nechal záběry upravit pomocí počítačových efektů. V této podobě můžete vozidlo vidět ve všech vydáních originální trilogie od roku 1997, kdy vyšla Special Edition u příležitosti blížící se premiéry Skryté hrozby 79 %.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *