Filmožrout: Nový Joker se v Česku kritikům líbil, některým z těch zahraničních se však nezamlouvá

Datum vydání 9. 10. 2019Shlédnutí 5 306×Sdílení článku272Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Od premiéry Jokera 91 % už uběhlo pár dní, takže dozrál čas k našemu tradičnímu shrnutí kritických reakcí. Ty byly vesměs jednoznačně pozitivní, a to zejména v Česku. Recenzenti na nový snímek Todda Phillipse   nešetřili chválou a spokojeni jsou i ostatní diváci.

Již tradičně začneme názorem Františka Fuky z FFFilmu, který hodnotil Jokera osmdesáti procenty. Nezapomněl pochválit výkon Joaquina Phoenixe   v titulní roli a konstatuje, že snímek jako intimní sonda do šílencovy duše funguje dobře – superhrdinské propriety přitom ale často spíš ruší, než aby pomáhaly. Fuka nicméně oceňuje, že film nepůsobí dojmem komerčního kalkulu a chválí, že Warneři přestali kopírovat Marvel a snaží se se svým komiksovým světem víc experimentovat.

Když hvězdy dělaly křoví. 10 slavných herců, kteří kdysi začínali jako komparz

Americký deník The Washington Post hodnotil dvěma hvězdami ze čtyř a hned v úvodu zmínil, že Joker pokračuje v pochybné tradici Christophera Nolana  , podle níž jsou temné příběhy hlubší. Selhává prý i ve své reflexi současné doby, byť dává Phoenixovi v hlavní roli možnost zářit. Nestačí to však prý. Joker se snaží být Velkým filmem s velkým v, ale stále zůstává malým.

Z českého serveru Moviezone si film odnesl sedm bodů z deseti. Phoenix dokáže přerod Arthura Flecka v šíleného klauna prodat mnohem lépe, než to zvládá samotný scénář. Film se však nemůže rozhodnout, zda chce být více komiksovým blockbusterem, či psychologickou studií. Do žebříčku nejlepších počinů roku se tudíž prý nedostane, kvalitní podívanou ale přesto nabízí.

Jednoznačně nejtvrdší odsudek v rámci tohoto shrnutí reakcí nabídl zahraniční GeekRex, který vyzývá diváky, aby Jokera úplně vynechali a text uzavírá konstatováním, že snímek patří mezi ty vůbec nejhorší za celý letošek. Chybí mu zodpovědnost, je jen ozvěnou lepších děl a i Phoenixův výkon první reakce přecenily.

Skvělých 90 % naopak gothamský klaun získal od Jana Vargy z Film Spotu, mimo jiné právě i za ztvárnění ústřední role. Líbil se ale i soundtrack, jehož autorka Hildur Guðnadóttir   pracovala také na úspěšném seriálu Černobyl 96 %. Film vyznívá antikomiksově a antihrdinsky, čímž napomáhá Warnerům při hledání vlastní osobité tváře, nepodobné té marvelácké.

Marvel: 7 herců, kteří odmítli role v univerzu. Tyto tváře mohly patřit oblíbeným hrdinům

Až možná překvapivě pozitivně přijala film i Mirka Spáčilová z kulturní rubriky serveru Idnes. Nelíbilo se jí sice zbytečné komiksové haraburdí, napětí se ale prý dá krájet, jakmile se snímek soustředí na svou titulní postavu. V závěru se pak film stává mistrovsky natočeným politickým dramatem. Spáčilová hodnotila 75 %.

Ještě o deset víc přihodil její kolega z Novinek s tím, že by si Phoenix rozhodně zasloužil nějakou tu sošku. Chválí luxusní kameru a retro atmosféru a líbí se mu, že mazaný scénář dokáže diváka často znejistit a možná dokonce i přimět, aby fandil vraždícímu pacientovi.

Co se stane, když zkřížíte hrdiny DC a Marvelu? Komiksy znají odpověď!

Osm bodů z deseti dostal Joker na serveru Fandíme Filmu. V Arthurovi se prý zrcadlí trýznivá psychická i fyzická bolest a jeho postava nastavuje divákovi zrcadlo. Přestože se nejedná o žádnou událost roku a nemáme očekávat scénáristický zázrak, nadstandardní filmové drama nás v kinech čeká.

Kritici na Rotten Tomatoes hodnotili v průměru 7,28 body z deseti, diváci pak štědřeji přišli se 4,6 hvězdami z pěti. V mezinárodní filmové databázi IMDb měl Joker v době psaní článku rovných devět hvězdiček z deseti, přičemž podobně hodnotili i čeští diváci na ČSFD – totiž 91 %. Reakce publika tedy můžeme bez nadsázky označit za nadšené.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *