Baratheoni, Tyrellové, Targaryeni: Jak se vlastně dostaly velké rody ze Hry o trůny k moci

Datum vydání 11. 10. 2019Shlédnutí 9 336×Sdílení článku89Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Asi víte, že třeba takoví Starkové z populárního seriálu Hra o trůny 91 % kdysi vládli jako králové Severu, předtím než Torrhen Stark ohnul koleno před Aegonem Dobyvatelem a stal se jeho vazalem. Podobně bývali králi třeba i Lannisteři nebo Arrynové, jejichž Orlí hnízdo považovali mnozí za nedobytné, dokud do Západozemí nedorazili draci.

Historie ostatních velkých rodů Sedmi království však byla o něco komplikovanější, takže si ji v dnešním článku shrneme podrobněji.

1) Baratheoni

Původ Baratheonů se odvozuje od levobočka Oryse, nevlastního bratra Aegona I. Targaryena. Když se tento první panovník sjednoceného Západozemí stával Dobyvatelem, Orys mu udatně pomáhal. Porazil například tehdejšího krále Bouřlivých krajin.

Proroctví ve Hře o trůny: Povíme, která se vyplnila a která skončila zapomenuta

Těm za oněch dob vládl panovník jménem Argilac Durrandon, kterého Orys zabil v boji muže proti muži. Následně se oženil s dcerou mrtvého protivníka a uctil padlého tím, že přijal za vlastní jeho jelení erb a také slova Naše je zuřivost. Jeho rod se v pozdějších letech často prolínal s Targaryeny, takže to byl právě Robert Baratheon, kdo měl po smrti Šíleného krále Aeryse v očích mnohých největší nárok na trůn.

V té době také Baratheonům připadl Dračí kámen, dávné targaryenské sídlo. To věnoval nový král Robert svému mladšímu bratrovi Stannisovi, zatímco Bouřlivý konec získal nejmladší Renly.

2) Tullyové

Rod manželky Eddarda Starka Catelyn také kdysi nebýval v krajích okolo Trojzubce dominantní. Když Dobyvatel se svou skrovnou armádou poprvé vytáhl z Dračího kamene, vládl Říčním krajům i Železným ostrovům Harren Černý, podle něhož se jmenuje obří hrad Harrenov.

Asi ale víte, jaký osud obří pevnost potkal. Aegonův drak Balerion krále Harrena sežehl i s jeho syny. Pán Řekotočí Edmyn Tully ale přeběhl na stranu targaryenského vládce ještě předtím, než k tomu došlo a za svou věrnost se stal dokonce pobočníkem krále.

3) Greyjoyové

Železné ostrovy nicméně Tullyům nepřipadly. Tamní lordi dostali od Dobyvatele povolení vybrat si vlastního pána, jímž se stal Vickon Greyjoy. Greyjoyové kdysi v dávné minulosti občas vládli jako králové, pokud byli vybráni během královolby. Právě na tuto dávnou tradici se odvolával kněz Aeron Mokrovlas, když železní provolali králem Eurona Greyjoye.

4) Tyrellové

Casterlyova skála kdysi dávno patřila Casterlyům… a vysoká zahrada zase rodu Gardenerů. V době příchodu Aegona Targaryena byl jistý Mern IX. králem Roviny a spojil se proti Dobyvateli s Lannistery. Ani spojená moc obou panovníků však neobstála proti dračím plamenům, které v jediné bitvě ukončily celou rodovou linii.

Hra o trůny: 8 postav, jejichž knižní osud se od toho seriálového zásadně liší

O Vysokou zahradu se v době královy nepřítomnosti staral správce jménem Harlen Tyrell, který Aegonovi Targaryenovi prozřetelně otevřel brány a poklekl před ním. Povstal už coby nový pán Vysoké zahrady.

5) Martellové

Po všech těchto úspěších obrátili Targaryeni oči k poslední neporobené části Západozemí, k Dorne. Překvapivě se ale ukázalo, že poprvé narazili na soupeře, s nímž si nedokázali poradit. Dornští se totiž poučili z předchozích Aegonových tažení a neschovávali se v hradech, ani nevyráželi do bitvy.

Místo toho vedli proti Targaryenům nemilosrdnou partyzánskou válku. Došlo k mnoha krutostem na obou stranách, dračí plameny sežehly dornská města, vesnice i hrady a naopak na Aegonově straně zaplatili invazi životem jedna z jeho manželek Rhaenys a její drak Meraxes.

Dorne zůstalo nezávislé a Dobyvatel se nakonec musel až do své smrti spokojit jen s šesti královstvími. Lépe se nevedlo ani jeho nástupcům, kteří často vedli s Martelly drobné války a hraniční šarvátky. Dorne nakonec dobyl až Daeron I., a to jen nakrátko. Brzy propuklo povstání, které dračí král nepřežil.

Hra o trůny: V čem se knižní Dorne liší od seriálu a proč byli čtenáři rozzlobení

Nakonec bylo Dorne připojeno k říši mírovou cestou skrze sňatkovou politiku. Martellové si nicméně ponechali třeba titul princů pro své vládce.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *