Sliby chyby: 7 fantasy a sci-fi snímků, kterých jsme se nakonec nedočkali

18. 10. 2019 11 730×221 světlý/tmavý vzhled

Jak jsme na našem webu psali včera, skoro určitě už se nikdy nedočkáme Gambita   s Channingem Tatumem  . Snímek se totiž měl odehrávat v komiksovém vesmíru X-Men, který ale letos zanikl s týmovkou Dark Phoenix 60 % a mutanti zamíří do MCU za Avengers či Strážci Galaxie. Podobný osud ale v minulosti potkal i další filmové projekty.

1) Halo

Halo znáte jako slavná videohru o supervojákovi jménem Master Chief, který s pomocí umělé inteligence Cortany bojuje proti zlotřilým emzákům. Už před mnoha lety se ale zrodily plány na adaptaci, která by příběh sci-fi střílečky představila i filmovým fanouškům.

Dočkáme se jich vůbec? 7 filmů, které se už roky topí v zásadních problémech

O projekt se zajímal sám Peter Jackson  , tvůrce kultovní trilogie Pán prstenů. Režírovat ale nechtěl, takže si přivedl nadějného mladého tvůrce jménem Neill Blomkamp  . Microsoft, který vlastní práva k sérii Halo, prý ale chtěl až příliš mnoho peněz a odmítal upravit dohodu tak, aby filmová studia byla ochotna nákladný snímek natočit.

Jackson a Blomkamp proto dali Master Chiefovi sbohem a natočili společně jinou sci-fi, slavný District 9 82 %.

2) Temeraire

Režisér Pána prstenů měl ale zájem o více nikdy nenatočených filmů, z nichž musíme v každém případě zmínit alespoň sérii Temeraire. Její děj se točí okolo alternativní historie napoleonských válek, v nichž vedle pozemních armád a loďstva hrálo roli i letectvo – konkrétně dračí.

Spisovatelka Naomi Novik prodala práva k adaptaci Peteru Jacksonovi už v roce 2006, takže se takřka ihned začalo mluvit o tom, kdy se asi filmů dočkáme. Za celých uplynulých třináct let se ale projekt nepohnul. Ještě v roce 2016 se přitom spekulovalo, že by mohla být série Temeraire dalším Jacksonovým projektem po Hobitovi.

Samozřejmě stále není vyloučené, že dračí příběhy nakonec do kin přeci jen dorazí. Rozhodně to ale nebude v nejbližší době. Jackson totiž v uplynulých letech pracoval třeba jako producent snímku Smrtelné stroje 57 % či režisér dokumentu Nikdy nezestárnou 86 %.

3) Poslední z Aporveru

Jeden známý nikdy nevydaný fantasy film máme i v našich luzích a hájích. Na české poměry byl neuvěřitelně drahý a měl stylizací navazovat na snímky legendárního Karla Zemana  . Tvůrci utratili 240 milionů korun a premiéru původně plánovali už v roce 2009, načež ji několikrát posouvali.

Velká část peněz navíc pocházela z veřejného Státního fondu kinematografie, který v roce 2014 předal celou záležitost do rukou policie pro podezření, že byl snímek záměrně předražen a fungoval v podstatě jako tunel. A ne bez důvodu – režisér se podle Reflexu v roce 2012 vydal na dotáčky na Havaj, aby tam na kameru zachytil… mraky. Časopis prý navíc získal část účetnictví Posledního z Aporveru  , která též vypadá podezřele.

Píše se rok 2019, premiéra měla proběhnout už před celou dekádou a snad skoro každému je už jasné, že se snímku nejspíš nikdy nedočkáme.

4) Nadace

Slavná sci-fi série jednoho z nejslavnějších žánrových spisovatelů Isaaca Asimova měla původně započít cestu na plátna už někdy okolo přelomu tisíciletí, kdy práva koupila společnost New Line Cinema. Podruhé se pak začalo o plánech na adaptaci mluvit v roce 2008, ani tehdy z toho ale nic nebylo.

Duna, Kronika Královraha a Zeměplocha. Fantasy a sci-fi legendy, které už možná brzy uvidíme

Projekt následně získalo studio Sony, které chtělo do režisérského křesla dosadit ničitele světů Rolanda Emmericha   (jen to ne!) a pak práva koupila televize HBO. Loni se pak ukázalo, že chce Nadaci proměnit v ambiciózní seriál technologický gigant Apple.

Tady příběh prozatím končí, byť jsme trochu skeptičtí ohledně toho, zda se tentokrát skutečně dočkáme. Asimovovy knihy se totiž adaptují extrémně špatně.

5) Bioshock

Zmiňovali jsme Halo, musíme zmínit i Bioshock. Ve videoherní podobě se opět jednalo o sci-fi střílečku – film měl být akční jízdou od osvědčeného režiséra Pirátů z Karibiku, Gora Verbinskiho  . Nakonec se ale ani nezačal natáčet, neboť se Verbinski nedokázal shodnout se studiem Universal.

Chtěl totiž snímek erkový a v Universalu se jednoduše báli, že by tratili peníze. V oné době se totiž tvrdý rating považoval za problematický z hlediska návštěvnosti filmu. Verbinski se však domnívá, že se v posledních letech situace změnila (vzpomeňme Deadpoola 81 %, Logana 83 % či nejnověji Jokera 91 %) a Bioshock by tak mohl dostat druhou šanci.

6) Superman Lives

Nicolas Cage   jako Superman, profesionální nerd Kevin Smith   coby scénárista a Tim Burton   v režisérském křesle – no co by se mohlo pokazit? Hm, všechno. Scénář byl neustále upravován a pracovalo na něm stále více lidí, až nakonec jeden nástřel otrávil Tima Burtona natolik, že projekt opustil.

Mrakovitý Galactus, Deadpool se zašitou pusou. Co změnily superhrdinské snímky proti komiksům

Místo Supermana se pustil do Ospalé díry 83 % a dobře udělal (podle našeho skromného mínění je Díra jedním z jeho nejlepších snímku vůbec). Cage režiséra po čase následoval a připravovaný snímek se už nikdy nedostal z fáze prací na scénáři.

Warneři nakonec projekt uložili k ledu a Supermana musel rebootovat až Zack Snyder   snímkem Muž z oceli 72 %.

7) Vetřelec 5

Věděli jste, že režisér Vetřelců 90 % James Cameron   jednu dobu plánoval pracovat na hypotetickém pátém díle série? Plánoval film produkovat a napsat k němu scénář, zatímco režisérem by se stal samotný Ridley Scott  , který stál za legendární jedničkou. Co víc si přát?

Jen to, aby z plánů něco vzešlo. Studio se ale nakonec rozhodlo poslat Vetřelce proti Predátorovi, což se Cameronovi vůbec nelíbilo. Naopak se mu zamlouval Prometheus 66 %, prequel k vetřelci, který nakonec natočil Ridley Scott sám.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (2 komentáře)  

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

7. 2. Aleš 161198

Třetí díl Lovců pokladů vstupuje do předprodukce. Scénárista je na palubě

18. 1. Daniel 562

Hvězdná brána se málem dočkala dalšího filmu. Existuje ještě šance na něco z tohoto světa?

28. 2. Daniel 21528

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 518

Silmarillion: O čem je Tolkienovo veledílo? Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější příběhy

6. 11. Aleš 21501

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 96

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 146

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 11197

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 19736

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16367

To nejzajímavější z tohoto týdne: