Jane Foster jako Thor: Povíme, jak se vědkyně stala bohyní hromu v komiksech

Datum vydání 25. 10. 2019Shlédnutí 12 104×Sdílení článku134Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Po úspěšném Ragnaroku 82 % se režisér Taika Waititi   chystá vrátit k bohu hromu Thorovi v dalším snímku s podtitulem Love and Thunder  . Tentokrát se ale dočkáme i ženské verze boha hromu, kterou se stane Odinsonova ex Jane Foster, kterou v MCU hraje Natalie Portman  .

O čem přesně bude příběh, zatím můžeme jenom hádat. Waititi vágně slibuje, že máme čekat větší, hlasitější a bombastičtější pokračování. Před časem nicméně zmínil, že považuje dějovou linku z komiksů, kde Jane Foster dostane rakovinu a chopí se kladiva, za velmi silnou součást Thorovy historie.

Thorův meziplanetární blesk, depresivní doktor Brown: 5 filmů, které původně vypadaly úplně jinak

Přestože se příběh Waititimu velmi zamlouvá, prý ještě nemůže s jistotou potvrdit, že zrovna něco z něj skončí v nadcházejícím čtvrtém dobrodružství boha hromu. I přesto ale rozhodně ničemu neuškodí, pokud si dnes stručně vysvětlíme, jak vlastně komiksová superhrdinská kariéra Jane Foster vypadala.

Mjølnir se jí poprvé dostal do rukou už v roce 1978. Tehdy šlo nicméně jenom o příběh Co by se stalo, kdyby…, které Marvel občas vydává. Podobný formát mimochodem plánuje použít i pro nadcházející stejnojmenný seriál na Disney+. Linka, kterou zmiňoval Waititi, je ale daleko novější a ke čtenářům se dostala až koncem roku 2015.

V komiksech nazvaných Mighty Thor nebyl Odinson hoden vládnout svým ikonickým kladivem. Přesto ho velice překvapilo, když po čase zjistil, že ho na pozici ochránkyně Asgardu nahradila žena. Neměl ani tušení, že se jedná právě o Jane Foster, takže se snažil odhalit její skutečnou identitu.

A jak se Thorova stará láska vlastně k hromovládné zbrani dostala? Inu, v životě jí štěstí právě nepřálo. Ba naopak – Jane ztratila manžela a syna při havárii a zjistila, že má rakovinu prsu. Když ale Mjølnir zůstal ležet opuštěný na Měsíci, začal k ní telepaticky promlouvat.

Thor: Chris Hemsworth promluvil o scénáři Avengers, bůh hromu možná po čtyřce skončí v Marvelu

Jane se proto s pomocí Heimdalla vydala na povrch naší oběžnice a kladivo zvedla. Následně pak Jane bránila Asgard pod přilbou, která skrývala její totožnost až do doby, než ji Odinson přesvědčil, aby se mu odhalila. Kladivo přitom ještě zhoršovalo její chorobu, neboť pokaždé odstranilo z jejího těla chemoterapii.

Hrdinka ale nemusela bojovat pouze se zrůdami a dalšími nepřáteli. Odina příliš nenadchlo, že zbraní jeho rodiny vládne neznámá cizinka a s pomocí svého bratra Cula se neúspěšně pokusil získat Mjølnir zpátky.

Nakonec se stav Jane zhoršil tolik, že ji Doctor Strange varoval před jakoukoli další transformací. Použití Thorových schopností by ji totiž už mohlo zabít. Jane přesto neváhala, když se objevilo nové nebezpečí v podobě Mangoga. Ten vznikl coby ztělesnění nenávisti celého druhu, který kdysi Odin vyvraždil.

Dokonce ani s pomocí Odinsona nedokázala Jane proti takovému nepříteli a zvítězila pouze chytrou lstí. Spoutala Mangoga magickými řetězy, které připevnila k Mjølniru a vrhla kladivo do Slunce, čímž zničila jak svého protivníka, tak mocnou zbraň. Za tento hrdinský čin však zaplatila životem.

V komiksech ale zůstane navždy mrtvý jen málokdo a totéž platilo i v tomto případě. Thor a Odin využili toho, že Jane zemřela jako asgardská válečnice a měla se tudíž vydat do Valhally. Podařilo se jim tudíž Jane oživit dřív, než bylo pozdě. Protože byl ale Mjølnir zničen, Jane už se dál nevěnovala hrdinské kariéře a místo toho upřela své úsilí k léčbě rakoviny.

Nakonec jim práci našli: 6 herců, kteří dostali jinou roli, než kterou chtěli původně

Na hrdinskou kariéru si nicméně docela zvykla a v současné době patří v komiksovém univerzu mezi valkyrie, takže dál brání Asgard před jeho nepřáteli.

Filmová verze událostí se zcela jistě bude od té komiksové výrazně lišit, v mnoha motivech příběhu se však jistě skrývá potenciál. V Ragnaroku jsme se například dozvěděli, že Odin nebyl vždycky benevolentním vládcem a v mládí panoval jako dobyvatel – nedivili bychom se tudíž, kdyby i v MCU existoval padouch Mangog. Možností se zkrátka nabízí spousta.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023