Hra o trůny: 7 nejzajímavějších rodů, které se do seriálové adaptace nevešly

29. 10. 2019 7 430×33 světlý/tmavý vzhled

Tyrell, Stark, Lannister, Baratheon… velké rody Západozemí znáte jistě všechny. V knižní Písni ledu a ohně je jich ale tolik, že se do seriálu ani nemohly vejít. Je to trochu škoda, protože diváci o mnoho zajímavého přicházejí. Abychom to alespoň trochu napravili, vybrali jsme pro vás sedm vznešených rodin, které stojí za to poznat blíž.

BONUS) Tully

Rod Eddardovy manželky Catelyn, který vládne Řekotočí, jistě představovat nemusíme. Na bonusové místo jsme jej zařadili jen proto, že o něm nejspíš nevíte jednu zábavnou zajímavost. Ještě v časech Targaryenů byl totiž jeho hlavou jistý Elmo Tully, kterého po smrti vystřídal jeho syn Kermit.

Hra o trůny: 8 postav, jejichž knižní osud se od toho seriálového zásadně liší

Ano, ve světě Západozemí spisovatele George R. R. Martina   opravdu žili šlechtici pojmenovaní po mupetech. Teď budete s touto informací muset žít až do konce vašich životů a už nikdy se na Hru o trůny 91 % nebudete schopni dívat stejně jako dřív. Nemáte zač.

7) Wyl

Mnohé rody Sedmi království prosluly krutostí. Zvěrstva páchali Lannisteři, Greyjoyové nebo třeba Boltoni s mužem staženým z kůže ve znaku. Jenom knižní fanoušci, kteří četli historii Targaryenů nazvanou Oheň a krev, ale znají i rod Wylů ze severu Dorne, který může výše vypsaným směle konkurovat.

Během první dornské války, kdy se targaryenský král Aegon Dobyvatel neúspěšně pokoušel připojit jižní zemi ke zbytku sjednoceného Západozemí, Wylové zajali jeho nevlastního bratra Oryse Baratheona. Když bylo nakonec vyjednáno propuštění, usekali všem mužům jejich dominantní ruce, aby už nikdy nemohli zvednout zbraně proti Dorne.

Wylové se také proslavili tím, že napadli hrad Oakheartů během svatby, vykastrovali ženicha a přinutili ho dívat se, jak znásilňují jeho nastávající. Tu následně prodali do otroctví a jejího otce zabili. Krále Baelora pak nechali projít skrz klubka jedovatých hadů, když ten přišel osvobodit svého bratrance.

6) Thenn

Thennové jsou údolním lidem zpoza Zdi, jedni z Divokých. Jsou zvyklí žít pod vedením svého vůdce zvaného magnar, což se relativně podobá zvykům Sedmi království. Jon Snow tudíž domluvil manželství mezi magnarem Sigornem a Alys Karstark, která uprchla z rodného Karholdu, aby se vyhnula svazku se svým vzdáleným příbuzným.

Baratheoni, Tyrellové, Targaryeni: Jak se vlastně dostaly velké rody ze Hry o trůny k moci

Tuto vedlejší dějovou linku seriálová Hra o trůny úplně vynechala, takže nám přišlo zajímavé ji přiblížit těm, kteří nečetli knihy. Za zmínku také stojí, že pár oddala rudá kněžka Melisandra.

5) Connington

Zajímalo vás někdy, kdo sloužil šílenému králi Aerysovi II. jako pobočník? Bylo jich více, ale jak se válka obracela proti Targaryenům, Aerys je postupně popravoval či posílal do vyhnanství, až nakonec úřad svěřil alchymistovi, který mu pomáhal s přípravou zničení Králova přístaviště divokým ohněm.

Asi nejschopnějším z Aerysových pobočníků byl nicméně Jon Connington, prohrál však bitvu s Robertem Baratheonem a skončil v nuceném exilu. Robert po vítězství navíc zbytek jeho rodu potrestal odnětím velké většiny majetku a Conningtonové se propadli takřka do bezvýznamnosti.

Jon Connington je ale v knihách stále naživu a kuje pikle s Varysem a Illyriem Mopatisem. Společně chtějí dosadit na trůn údajného Aegona Targaryena, který prý nezemřel během plenění Králova přístaviště a nyní žije v přestrojení za Conningtonova syna.

4) Hightower

Velká metropole Oldtown, kde se nachází Citadela mistrů, je hrdým sídlem rodu Hightowerů. Ti se vzhledem ke svému významu vyskytují i v seriálu, ač mají pouze velmi limitovanou roli. Pocházela z nich například Lynesse, dřívejší manželka sera Joraha Mormonta, která touhou po luxusu dovedla svého chotě až k prodeji pytláků do otroctví.

Jediným Hightowerem, kterého jsme ve Hře o trůny mohli vidět na vlastní oči, je nicméně ser Gerold, lord velitel Aerysovy královské gardy. Zemřel mečem lorda Eddarda Starka během střetnutí pod Věží radosti v Dorne. Za dávných časů Hightowerové kralovali a právě oni založili samotnou Citadelu.

Jako jedni z prvních také kdysi přijali novou víru v Sedm, takže se Oldtown rychle stal na dlouhá staletí centrem celého náboženství.

3) Blackwood

To Blackwoodové nikdy neopustili své původní bohy, stejné, jaké uctívají Starkové a další seveřané. Stále mají vlastní boží háj, byť je čarostrom v jeho středu už mrtvý a zčernalý. Blackwoodové vedli dlouhé a hořké spory s konkurenčním rodem Brackenů, kteří prý jejich posvátný strom otrávili. Jejich dlouhá a hořká válka si v průběhu staletí vyžádala spoustu život.

Proroctví ve Hře o trůny: Povíme, která se vyplnila a která skončila zapomenuta

Blackwoodové stojí za zmínku i proto, že jako poslední i dlouho po smrti krále Robba Starka odmítali ohnout koleno před Železným trůnem. Teprve poté, co Jaime Lannister získal Řekotočí a dospěl se svou armádou k sídlu Blackwoodů se lord Tytos vzdal.

2) Velaryon

Víte, že Targaryeni nebyli jediným valyrijským rodem v Sedmi královstvích? Stříbrné vlasy a oči fialových odstínů se dědily i mezi jejich příbuznými Velaryony, s nimiž také členové vládnoucího rodu nezřídka uzavírali manželské svazky. Velaryoni prosluli jako skvělí mořeplavci a vlastnili jednu z největších flotil v celém Západozemí. Legendární Corlys Velaryon podnikl devět velkých zámořských cest a navštívil třeba tajemnou Ašaj či říši Yi Ti podobnou Číně.

Možná vás překvapí, že Robert Baratheon Velaryony nijak nepronásledoval a ti si zachovali svůj význam i po pádu Targaryenů. Ve Válce pěti králů podporovali svou námořní mocí Stannise Baratheona, což stálo lorda Monforda nejenom velkou část jeho flotily, ale i život.

1) Blackfyre

Jeden z targaryenských králů Aegon IV. měl nemanželského syna Daemona, kterého měl velmi v oblibě. Proto ho před svou smrtí legitimizoval a dal mu jméno Blackfyre podle dědičného meče dračího rodu. Tím nevědomky rozpoutal vleklou bratrovražednou válku mezi Targaryeny a Blackfyry, jejichž posledního mužského potomka kdysi zabil až ser Barristan Selmy.

Blackfyrové používali ve znaku obrácené targarynské barvy, tedy černého draka v rudém poli. Knižní fanoušci dodnes spekulují, zda výhonkem tohoto rodu nemůže být třeba i údajný Aegon Targaryen, o němž jsme psali v odstavcích věnovaných Conningtonům. Svět Západozemí je zkrátka velký, komplexní a propletený.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: