Filmožrout: Temný osud neurazí. Kritici se ale neshodnou, zda navazuje na starší filmy důstojně

1. 11. 2019 3 767×126 světlý/tmavý vzhled

Vesměs všichni fandové Terminátora se shodnou, že to s akční sérií začalo jít po premiéře slavné dvojky dost z kopce. Snímky jako Salvation 66 % nebo Genisys 64 % vzbudily spíš rozpačité reakce a když se ukázaly trailery na nový Temný osud 72 %, někteří otevřeně pochybovali, zda má cenu v příběhu pokračovat. Nyní promluvili i recenzenti.

František Fuka z FFFilmu hodnotil 60 % a konstatuje, že novinka sérii nijak neobohacuje. Chválí působivé akční scény, v nichž se projevuje výše rozpočtu a potěšil i návrat Lindy Hamilton   do role Sarah Connor. Nové ženské postavy ale nevěrohodnou drsností působí prý až nechtěně směšně, scénář nedává smysl a celkově film působí pouze jako snaha o udržení Terminátora při životě, byť přijatelná. Podle Fuky se jedná o filmový produkt, zhruba podobný jako nové Star Wars snímky.

Útěk před balvanem, středověká bitva i boj s chobotnicí. 10 dalších nejlepších filmových úvodů

Screen Rant udělil optimističtější čtyři hvězdičky z pěti. Temný osud prý chytře upozaďuje sci-fi aspekty série a tváří se spíš jako thriller, čímž se vrací k osvědčenému receptu původních filmů Jamese Camerona  .  CGI sice občas prý vypadá až legračně špatně, režisér Tim Miller   ale jinak akci propůjčil svůj specifický styl. Nový Terminátor je prý konečně tím, na kterého jsme třicet let čekali, hlavně díky Lindě Hamilton a Arnoldovi Schwarzeneggerovi.

Jan Varga z Filmspotu oproti tomu píše, že se Temnému osudu moc nedaří navázat na příběh prvních dvou filmů a selhává i v budování vlastní mytologie. Pochvaly se dočkala akce či dialogy, Varga vítá i erkový rating. Přestože ale nový Terminátor hraje na nostalgickou notu, rozhodně neobstojí jako důstojné pokračování. Kvalitativně se blíží spíš předchozím filmům Salvation a Genisys. Dostal 60 %.

Terminátor: Seřadili jsme všechny dosavadní filmy od nejlepšího po nejhorší

Cinemablend shovívavěji vyjádřil celkové dojmy třemi a půl hvězdičkami z pěti. Film prý funguje hlavně díky hercům a práci režiséra Tima Millera. Zvlášť role Schwarzeneggera   a Hamilton se naprosto liší od všeho, co herec a herečka v sérii doposud hráli, což je fascinující. Film je tak uspokojivý a můžeme jen doufat, že plánovaná pokračování dopadnou stejně dobře či lépe.

Z Moviezone pak pochází vůbec nejpozitivnější česká recenze tohoto souhrnu, která hodnotila osmi body z deseti. Autor kvituje, že se Tim Miller krotil s CGI a akce působí fyzicky a uvěřitelně. Ještě lepší jsou možná prý scény, v nichž si ústřední postavy jenom povídají. Vyjma nedostatku invence má nový Terminátor vše, po čem fanoušci dlouhá léta prahli a byla by škoda, kdyby si Temný osud nevysloužil pokračování.

Ekvivalentní čtyři z pěti hvězd hlásí i server Digital Spy. Gabriel Luna   je skvělý terminátor, styl boje jednotlivých postav odráží jejich charaktery a snímek nikdy nepůsobí, že by byl příliš dlouhý – naopak vás udrží v napětí více než dvě hodiny v kuse. A na konci prý budete spokojení, nebo dokonce natěšení na pokračování.

Český Kinobox si pochvaluje, že si film schoval mnoho trumfů až do kina a neprozradil svůj kompletní děj hned v trailerech. Úrovní scénáře a hereckých výkonů novinka překonává všechno od třetího dílu série. Škoda prý jen, že se akce drží jen lehce nad průměrem a zbytečně se soustředí na detaily, čímž se snižuje přehlednost. Z Kinoboxu si Temný osud odnesl 70 %.

Řbitov zvířátek, Fantastická čtyřka: Filmy, které vznikly jen kvůli zachování práv k adaptaci

Ještě o deset méně udělila Mirka Spáčilová z kulturní rubriky Idnes. Podobně jako Fuka si všímá, že se osud Terminátora až překvapivě podobá Star Wars. Účelová je prý honička u mexické hranice, skrze kterou si tvůrci vyřizují účty s americkým prezidentem Trumpem, dočkáme se prý i úlitby módě silných žen. Povedla se ale akce a Temný osud tak není žádným průšvihem.

Kritici na Rotten Tomatoes hodnotili v průměru zhruba šesti body z deseti, skóre publika nebylo v době psaní článku ještě dostupné. Mezinárodní databáze IMDb se nicméně s recenzemi zhruba shoduje, konkrétně 6,5 hvězdičkami z deseti možných. O něco hezčích 72 % pak Temný osud získal na tuzemské ČSFD.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (1 komentář)  

Fanoušci chtějí druhou Alitu, bojují za pokračování na sociálních sítích

7. 2. Aleš 161220

Od Batmana k Návratu prvního Avengera. Osm nejlepších filmových dvojek!

25. 9. Aleš 35602

Endgame: Druhý víkend, druhá miliarda pro nové Avengers. Nepokořen zůstává zatím jen Avatar

6. 5. Aleš 527

Zabili ho vetřelec, terminátor i predátor. Bill Paxton si zahrál ve všech osmdesátkových hitech

9. 5. Aleš 398

Já se vrátím! Terminátor zezačátku neměl ani na stereo zvuk a pak se stal kultem

14. 10. Aleš 1365

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 93

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 185

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 41216

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 4744

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16351

To nejzajímavější z tohoto týdne: