Hra o trůny: O čem bude seriál House of Dragon? Shrnuli jsme stručně historii Targaryenů

5. 11. 2019 5 857×18 světlý/tmavý vzhled

Minulý týden vyšlo najevo, že nás místo prequelového seriálu z dob Věku hrdinů čeká jiný příběh ze světa Hry o trůny 91 %. Příběh dračího rodu Targaryenů, který panoval Sedmi královstvím staletí před nástupem Roberta Baratheona po válce se Šíleným králem. Co se během této doby všechno odehrálo? To vám velmi stručně přiblížíme v novém článku.

Pokud vás historie Západozemí zajímá podrobně, doporučujeme vám k přečtení knižní předlohu Hry o trůny, sérii Píseň ledu a ohně. Vynechat byste též neměli třeba povídkovou sbírku Rytíř Sedmi království a zejména Oheň a krev, knihu mapující první staletí targaryenské vlády. Právě z těchto zdrojů vesměs pocházejí i naše informace.

1) Dobyvatelovo tažení

Jak možná víte, prvním dračím králem se stal Aegon Dobyvatel, který se jednoho dne vylodil v místě budoucího Králova přístaviště a vyhlásil zájem sjednotit celé Západozemí pod svou vládou. Někteří mu vzdorovali a zahynuli v plamenech černého draka Baleriona, jako třeba Harren Černý, král z Harrenova. Jiný poklekli bez boje – z nich zmíníme aspoň Torrhena Starka.

Baratheoni, Tyrellové, Targaryeni: Jak se vlastně dostaly velké rody ze Hry o trůny k moci

Z mečů poražených nepřátel Aegon vyrobil Železný trůn a jako první Targaryen na něj usedl. Měl dvě sestry, které se staly i jeho manželkami.

Přesto Aegon okusil i trpkou porážku. Dorne jako jediné království vzdorovalo jeho invazi. Nepřátelé zmrzačili králova nevlastního bratra Oryse Baratheona a sestřelili draka Meraxese s mladší královnou Rhaenys. Dobyvatel se nakonec musel smířit s tím, že Dorne zůstane nezávislé.

2) Bratrovražedná válka

Po Aegonově smrti připadl trůn nejstaršímu synovi Aenysovi. Jeho mladší bratr Maegor, jehož Dobyvatel zplodil se svou druhou manželkou, ale po koruně toužil také. Zpočátku přesto sloužil svému bratrovi jako pobočník, vznikl mezi nimi však spor a Maegor musel odejít do exilu.

Po Aenysově předčasné smrti pak uzurpoval trůn na úkor králova syna Aegona a nastolil krutovládu. Synovce následně zabil v bitvě, do které přiletěl na hřbetě obřího Baleriona. Maegor se následně několikanásobně oženil, aby zplodil vlastního potomka, ale lidé už měli jeho krvavé vlády dost.

Vznikla vzpoura, Maegora opustili téměř všichni věrní a král sám záhadně zemřel přímo na Železném trůně. Po něm nastoupil nejmladší syn jeho mrtvého bratra Aenyse, Jaehaerys. Ten vládl dlouho a moudře a Západozemí na čas prosperovalo.

3) Tanec draků

Otázka nástupnictví nicméně Sedm království opět rozdělila po smrti Jaehaerysova nástupce Viseryse. Ten prohlásil dědičkou svou dceru Rhaenyru, jenomže měl i syny z druhého manželství. Mnozí lordi přitom byli toho názoru, že má mít mužský potomek vždy v otázce nástupnictví přednost před ženou.

Hra o trůny: 7 nejzajímavějších rodů, které se do seriálové adaptace nevešly

Vzniklé dvě frakce se záhy dostaly do trpkého konfliktu, během něhož zemřela celá řada Targaryenů – a také jejich draci. Ti bojovali na obou stranách a stali se navíc i obětí nenávisti ze strany fanatických věřících Sedmi. Zemřela Rhaenyra i její sok Aegon II. a na trůn nakonec nastoupily jejich děti, spojené manželstvím. Svazek tak opět sjednotil rozdělené targaryenské linie.

Za vlády nového krále Aegona III. pak zahynul poslední z draků a svět se žádných dalších nedočkal až do časů Daenerys.

4) Baelor a připojení Dorne

Aegonův syn Daeron pak přistoupil k nebezpečnému podniku, v němž selhal i jeho slavný předek Dobyvatel. Napadl Dorne a i přes značné ztráty dokázal dosud nezávislou zemi podrobit. Jakmile ale svou novou državu opustil, vzplanulo povstání. Dornští navíc zradili Daerona během jednání o míru a zabili ho, načež na Železný trůn nastoupil jeho mladší bratr Baelor.

Pokud vám jeho jméno něco říká, není to náhoda. Baelor byl mimořádně zbožný a dokonce složil přísahu jako septon, že nezplodí žádné potomky. Nechal se rozvést se sestrou, zahájil konstrukci nového septa v Králově přístavišti a uzavřel mír s Dorne. Po čase ale zeslábl častými posty a zemřel.

Později bylo Dorne konečně připojeno k říši skrze sňatek.

5) Blackfyrové

Říši ale čekala ještě jedna válka blízkých příbuzných. Tentokrát mezi targaryenským králem Daeronem II. a jeho nevlastním bratrem, levobočkem Daemonem. Daemona jeho otec legitimizoval a dal mu prastarý valyrijský meč Blackfyre, čímž ho v očích některých lordů učinil nástupcem.

Daemon si zvolil nové rodové jméno po mocné zbrani a obrátil barvy Targaryenů pro svůj erb. Pak vznesl nárok na Železný trůn a rozpoutala se válka. V rozhodující bitvě však Daemon padl a povstání se tak rozpadlo. Blackfyrovi potomci se však ještě několikrát neúspěšně pokusili své příbuzné koruny zbavit, občas za podpory nespokojených vznešených rodů.

Hra o trůny: 8 postav, jejichž knižní osud se od toho seriálového zásadně liší

Potíže s Blackfyry ustaly, až když poslední dědic Maelys padl mečem tehdy mladého sera Barristana Selmyho. To už se ale blížila další pohroma v podobě šíleného krále Aeryse, který záhy poté nastoupil na trůn. Jeho kruté činy uvrhly Západozemí do další války, v níž vláda Targaryenů skončila a novým panovníkem se stal vůdce rebelů, Robert Baratheon.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

To nejzajímavější z tohoto týdne: