Jeho temné esence: O čem je vlastně knižní předloha nového fantasy seriálu

6. 11. 2019 5 918×13 světlý/tmavý vzhled

Patříte-li mezi fanoušky fantasy, asi vám neuniklo, že měl v uplynulých dnech premiéru pilotní díl zbrusu nového žánrového seriálu jménem Jeho temné esence 84 %. Možná dokonce víte, že nejde o první adaptaci stejnojmenné série. Počátkem tisíciletí měl totiž premiéru pozapomenutý snímek Zlatý kompas 58 %, adaptující první knihu trilogie.

Filmová verze nicméně osekala svou předlohu tematicky i dějově. Pokud tedy nepatříte mezi vášnivé čtenáře, možná stále ještě váháte, zda Jeho temné esence stojí za vaši pozornost. V dnešním článku se vám proto pokusíme příběh z pera britského spisovatele Phillipa Pullmana   přiblížit.

Oblíbení herci oblíbených herců: 8 hvězd, které promluvily o svých vzorech

Všichni ti mluvící obrnění medvědi, divoženky a vzduchoplavci ve vás dost možná vyvolávají dojem, že jsou Jeho temné esence určeny mladším čtenářům. To byste se však hodně pletli. Hlavní hrdinka Lyra Belacqua možná sice první knihu stráví dobrodružným hledáním uneseného kamaráda, v pozadí však zuří mnohem zásadnější konflikt mezi hledači pravdy a mocným Magisteriem.

Lyřin strýc lord Asriel totiž zkoumá tajemný Prach, což náboženští představitelé nevidí rádi. V paralelním světě Jeho temných esencí totiž církev ovládá takřka celou společnost – Magisterium je jakousi kombinací katolicismu a některých odvětví protestantství, slavný reformátor Jan Kalvín se totiž kdysi stal papežem.

Přichází věk fantasy seriálů? Představíme ty největší, které nás v příštích letech čekají

spoilerV průběhu první knihy postupně zjišťujeme, že záhadný Prach ve skutečnosti propojuje Lyřin svět s mnoha dalšími, a to včetně třeba toho našeho. Lyřin strýc (respektive otec, jak později zjistíme) pak zabije dívčina kamaráda Rogera, aby si otevřel cestu do jiného světa, kde se vydá tažení proti samotnému Nejvyššímu.

Jeho temné esence jsou totiž především o zabití Boha a vzdoru proti všem dogmatům – kontroverze však vzbudily třeba i tím, že v závěru obsahují scénu, v níž si mladá Lyra uvědomí svou probouzející se sexualitu.

Připočtěte, že série umí být až překvapivě brutální (kyrysník Iorek utrhne medvědímu králi čelist a sežere jeho srdce po výhře v souboji) a už asi začnete pomalu chápat, proč je občasné srovnávání s Letopisy Narnie znalcům předlohy dost k smíchu. Spisovatel Phillip Pullman ostatně tvrdí, že se Narnie hanebně chová k ženám a považuje sérii za náboženskou propagandu.

Jméno celé série si autor ostatně vypůjčil ze slavného díla Johna Miltona Ztracený ráj – a jeho vlastní knižní série má být svého druhu odpovědí. Místo aby lidstvo kárala za prvotní hřích, který Pullman ztotožňuje s touhou po poznání, která vede ke ztrátě nevinnosti. Ta je totiž podle spisovatele přirozeným stádiem ve vývoji člověka a měli bychom ji tak přijímat.

Pokud jste právě zmatení a marně se pokoušíte vzpomenout si, kde se všechny tyto motivy objevily ve filmovém Zlatém kompasu, pomůžeme vám. Nikde.

Nakonec jim práci našli: 6 herců, kteří dostali jinou roli, než kterou chtěli původně

Kontroverzní nátura Jeho temných esencí totiž Hollywood zaskočila natolik, že filosofický přesah předlohy značně osekal. V zájmu šťastného konce bylo dokonce vypuštěno finále první knihy, které jsme stručně popsali ve spoilerovém odstavci výše.

Nyní je ale série v nových rukou a přestože zatím vyšla jen jedna jediná epizoda, příběh se takřka s jistotou bude držet své knižní předlohy daleko více. Svědčí o tom fakt, že se už v současné době začíná připravovat druhá řada, která by už měla čerpat z Jedinečného nože, jenž na Zlatý kompas navazuje.

V seriálové adaptaci Jeho temných esencí se v roli protagonistky Lyry ukázala Dafne Keen  , kterou si můžete pamatovat jako Wolverinova dívčího klona z Logana 83 %. Lorda Asriela zase hraje známý James McAvoy  . Jednu z vedlejších rolí pak ztvárnil třeba James Cosmo  , známý jako Jeor Mormont ze Hry o trůny 91 %.

První epizoda se mezi českými diváky na ČSFD dočkala vřelého přijetí a pochvalné jsou i zahraniční recenze. Zdá se tudíž, že Jeho temné esence možná konečně dostaly důstojnou adaptaci.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

2. 10. Aleš 58349

Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli

7. 10. Aleš 15238

Negativní recenze legend: Avengers nudí, Matrix je sci-fi nesmysl a Temný rytíř trpí domýšlivostí

18. 10. Aleš 5205

10 fantastických světů, které se nenápadně schovávají přímo za tím naším

3. 12. Aleš 8180

Nejočekávanější filmy příštího roku: Avengers, Hellboy i Terminátor

8. 11. Aleš 1165

Pán prstenů: Studio Warner Bros. chystá animovaný film o válce v Rohanu

30. 6. Aleš 93

Strážci Galaxie: Rivalita Thora a Star-Lorda bude pokračovat. Mrkněte, jak vzniká Nebula

29. 6. Aleš 185

Matrix: Laurence Fishburne prozradil, co si schoval z natáčení. Proč nebude ve 4. díle, netuší

28. 6. Aleš 45

Shang-Chi má nový trailer. Vrací se v něm padouch z Neuvěřitelného Hulka

25. 6. Aleš 116

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 41216

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 4744

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 16351

To nejzajímavější z tohoto týdne: