Válka proti pirátům: Sestřelili servery s ilegálním obsahem, teď jim vadí půjčování hesel

Datum vydání 7. 11. 2019Shlédnutí 4 456×Sdílení článku105Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Možná jste minulý týden zachytili zprávu, že jakási společnost ACE zakročila proti serverům Openload či Streamango, které hostovaly mnoho ilegálně nahraných filmů či seriálových epizod. Tento krok zasáhl i naši republiku – fungovat přestal třeba populární portál topserialy.to. A ACE má v plánu i další kroky.

Třeba ten, který zmiňujeme v titulku: protipirátská aliance ACE (The Alliance For Creativity and Entertainment) se hodlá zaměřit na problém sdílení hesel, kdy si lidé předplácejí jen některé stremovací služby a na jiné koukají třeba z účtů svých přátel. Nová pracovní skupina má přijít na to, jak tuto praktiku omezit a přimět diváky, aby přímo platili za vše, co sledují.

ACE sdružuje největší světové producenty a distributory obsahu typu Disneyho, Warner Bros., HBO, BBC, Comcastu, Netflixu, Sony Pictures, Amazonu či Paramountu. Zmíněné společnosti si sice zpravidla tvrdě konkurují, proti „hrozbě“ internetového pirátství se nicméně dokázaly efektivně spojit.

Zaklínač z produkce Netflixu

Blíží se totiž velké streamovací války. Disney spustí již v nejbližší době novou platformu Disney+, Amazon bude lákat na Pána prstenů, BBC a HBO zase na Jeho temné esence 83 %. Netflix má zase třeba Zaklínače  … že chcete vidět všechno? Tak to abyste si začali pořizovat minimálně půl tuctu uživatelských účtů.

Přichází věk fantasy seriálů? Představíme ty největší, které nás v příštích letech čekají

Bude ale postup, který filmoví a seriáloví giganti zvolili, skutečně fungovat? Dost možná ne, jak ostatně ukazují zkušenosti z boje proti pirátství ve videoherním světě.

I pokud sami počítačovým hrám neholdujete, asi jste už slyšeli o obří platformě Steam, která až donedávna prakticky neměla vážnější konkurenci a našli jste na ní velkou většinu populárních titulů. Gabe Newell ze společnosti Valve, která Steam provozuje, si přitom z pirátství vůbec nedělal hlavu.

Jeho temné esence, za nimiž stojí BBC a HBO.

Tvrdí totiž, že lidé nestahují ilegální verze her jen proto, že jsou zadarmo. Stahují je hodně i proto, že je to jednoduché. Steam pak nabídl ještě jednodušší přístup, než samotní piráti. Chcete si zahrát? Ve slevě koupíte hru třeba jen za stovku, dvakrát kliknete a pak už jenom počkáte, až se vše dostahuje. Nepotřebujete cracky a zpravidla ani CD klíče, nic vás nezdržuje. A nemusíte se obávat virových útoků.

Podobně ostatně fungoval Netflix, tedy ještě v dobách, kdy byl víceméně bez vážnější konkurence. Diváci platili menší částku měsíčně za přístup k bohatému katalogu, který jim umožňoval pohodlně a bezpečně sledovat, co je zrovna napadlo. Jenže situace se velmi mění.

Amazon chystá novou verzi Barbara Conana.

Kvůli výše zmíněnému exkluzivnímu obsahu typu vlastních filmů a seriálů se pro diváka stává situace paradoxně opět složitější. Logickým řešením je tak předplatit si pouze některé oblíbené platformy a přístup k těm zbylým si půjčovat od kamarádů, popřípadě obsah jednoduše streamovat či stahovat z podezřelých webů.

Než přišel Pán prstenů. 8 fantasy filmů, které jsou starší než Jacksonova slavná trilogie

Když je navíc nějaký film či seriál dostupný jen na jedné platformě, může navíc trpět i kvalita služby. Pokud tvůrci vědí, že jinde než přímo u nich svůj oblíbený snímek neuvidíte, nemusí se tolik snažit nabídnout lepší zážitek při sledování, než konkurence. Někteří lidé si například na Facebooku i nyní po zrušení Topseriálů stěžují, že legální platformy třeba nenabízejí obsah v češtině či aspoň s titulky.

Amazon dále pracuje i na seriálu Pán prstenů.

Jak z téhle patálie ven?

Těžko říct. Někteří například tvrdí, že bychom měli vzít za precedent podobnou situaci z minulého století.

Víte, že filmová studia ve Spojených státech kdysi vlastnila kina? Jednotlivé řetězce tehdy nepromítaly prakticky všechno, jako to dělají nyní. Zaměřovaly se na produkci filmových studií, která je vlastnila. Můžete si to představit tak, že by třeba v jednom multiplexu ve vašem městě vycházely marvelovky či Star Wars filmy studia Disney, zatímco ke konkurenci byste šli na Jokera či na horror To od Warner Bros.

8 vedlejších padouchů, kteří byli děsivější, než ti hlavní

Tato situace bezpochyby současné válce mezi streamovacími službami v lecčem podobá.

HBO připravuje seriál o Targaryenech ze Hry o trůny.

Nejvyšší soud Spojených států amerických nicméně v roce 1948 rozhodl, že je tato praxe porušením antitrustového zákona, tedy pravidel hospodářské soutěže. Studia byla následně nucena svá kina prodat. Snížily se jim ale pochopitelně zisky a tím zase klesl počet nově vydaných filmů, což by dnes jistě také mnohé fanoušky vůbec nepotěšilo.

Jednoduché řešení zkrátka neexistuje. Nezbývá tudíž než jen se zájmem sledovat, jak se budou streamovací války vyvíjet v nadcházejících letech.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
FilmHarmonie 2023