Dědictví Posledního z Jediů: Vysvětlíme, jak osmá epizoda Star Wars ovlivnila Vzestup Skywalkera

13. 11. 2019 7 853×928 světlý/tmavý vzhled

Budou to už dva roky, co do kin dorazil Poslední z Jediů 72 % režiséra a scénáristy Riana Johnsona  . Některým fanouškům se film zamlouval, jiní ho doslova nenávidí a dokonce obviňují z toho, že sérii Star Wars zostudil. Ať už je vás vlastní názor jakýkoli, jedno se nedá popřít – osmá epizoda velmi zásadním způsobem změnila sequelovou trilogii a s ní i celou předalekou galaxii.

Režisér J. J. Abrams  , který se postaral o předcházející sedmý díl a stojí i za blížícím se Vzestupem Skywalkera  , totiž vsadil na jistotu. Jeho Síla se probouzí 76 % si vypůjčila z originálních tří snímků nejenom praktické efekty či slavné postavy, ale i velkou část scénáře. A slavila úspěch.

Star Wars: Jak vznikaly záběry Lukova vznášedla ze čtvrté epizody? Filmaři použili zrcadlo

Pak na ni ale navázal Poslední z Jediů, který se rozhodl, že se vydá nečekanými směry. Dva roky fanoušci přemítali nad tím, co asi Luke řekne Rey, když od ní dostane světelný meč své rodiny. Mistr Jedi ho ale jednoduše zahodil a beze slova odkráčel. A třeba padouch Snoke, který se v předchozím filmu tvářil jako největší hrozba pro celý Odboj? Ten události osmého dílu pro jistotu vůbec nepřežil.

Právě to může znamenat problém pro Vzestup Skywalkera. Záporáky totiž v současné době vede Kylo Ren. A ten, ač bezpochyby patří mezi nejzajímavější nové postavy, zkrátka nepůsobí jako věrohodná hrozba. Hlavní hrdinka Rey ho ostatně porazila. Dvakrát, protože zabít ho mohla i po střetnutí v trůnním sále po boji s pretoriány.

Kathleen Kennedy   sice tvrdí, že byl návrat Dartha Sidiouse v plánu už dávno předtím, Snokova smrt ho nicméně učinila takřka nevyhnutelným. Jediným dalším padouchem, který by připadal pro Vzestup Skywalkera v úvahu, je totiž generál Hux. A ten jednak jen stěží dokáže vzdorovat Rey nebo dalším uživatelům Síly, jednak z něj Poslední z Jediů udělal spíš tak trochu komickou postavičku.

Osmá epizoda navíc přinesla téměř úplné zničení Odboje, splynutí Luka Skywalkera se Sílou a třeba i odhalení, že rodiče Rey nebyli ničím významní. Všechny tyto zvraty přitom režisér J. J. Abrams plánuje respektovat, takže už nebude moci vsadit na jistotu, jako to udělal se sedmým dílem.

Válka proti pirátům: Sestřelili servery s ilegálním obsahem, teď jim vadí půjčování hesel

Jak ostatně říká sám: „Rian mi pomohl vzpomenout si, proč na těchto filmech pracujeme. Ne jen proto, abychom dělali něco, co už jsme viděli dříve. Neřekl bych, že jsem si připadal nějak svázaný či omezovaný v sedmém díle, ale chtěl jsem natočit něco, co se dosti blíží originální trilogii. V devítce jsem už cítil, že se do toho trochu víc opřu.“

Přesto si Abrams stojí za tím, že předchozí film nijak nevykolejil rozjetý příběh.

Ne všichni pochopitelně souhlasí. V době psaní tohoto článku se například i pod samotným trailerem na Vzestup Skywalkera nacházel nejlajkovanější komentář: „Pořád nemám ponětí, o čem tahle trilogie vlastně je.“ A právě v tom se asi skrývá největší výzva pro nadcházející snímek.

Předchozích šest epizod pocházelo primárně z hlavy jednoho muže, duchovního otce předaleké galaxie George Lucase  . Některé z filmů byly vynikající, jiné se třeba tolik nepovedly. Vždycky ale dávaly smysl dohromady – točily se okolo tragédie Dartha Vadera a životů jeho nejbližších na pozadí vesmírných válek.

Prequely nám ukázaly korupci, které čelila Republika a zkaženost, zažranou hluboko do samotného srdce Řádu Jediů. Sithové se skrývali ve stínech a bojovali zradou, klamem a rozséváním nesváru. Originální trilogie pak sledovala povstání proti tyranskému Impériu, kdy se naopak museli schovávat naši hrdinové.

Star Wars: Seřadili jsme všech 10 dosavadních velkých filmů od nejlepších po nejhorší

Sequelová trilogie ale tento konflikt víceméně recykluje. Místo Impéria sice zaujal První řád a z Povstání se stal Odboj, změny jsou však vesměs pouze kosmetické. Novou republiku paralyzoval hned první výstřel. Když se navíc ještě nyní vrací Palpatine, zdá se, že ani oběti Skywalkerů nebyly dostatečné a nakonec přišly vniveč.

Pokud dokáže Vzestup Skywalkera uspokojivě vyřešit tyto problémy své trilogie, stane se jistě hitem. Sjednotit vize George Lucase, Riana Johnsona a J. J. Abramse je ale nesmírně těžký úkol, jak ostatně přiznává i poslední jmenovaný. „Konce mě děsí nejvíc,“ přiznal před časem.

No a právě v tom může Poslední z Jediů paradoxně pomoci, protože se nestyděl vydat se nečekanými směry. „Lidem na Star Wars záleží,“ řekl nedávno. „A každý člověk má trošičku jinou vizi toho, co si myslí, že Star Wars jsou. Přít se o to je velká část zábavy.“

Pokud dokáže J. J. Abrams zachytit předaleko galaxii tak, jak ji miluje většina fanoušků a zároveň přijde s něčím novým a vzrušujícím, vezme si z osmé epizody jistě tu nejlepší lekci.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  (9 komentářů)  

To nejzajímavější z tohoto týdne: