Star Wars: Povíme, jak a proč filmy z předaleké galaxie vyměňují své režiséry

19. 11. 2019 2 365×17 světlý/tmavý vzhled

Ty tam jsou doby, kdy měl vesmír Star Wars svého jediného velkého architekta. George Lucas   dohlížel na předalekou galaxii od konce sedmdesátých let až do roku 2012, kdy populární ságu prodal studiu Disney. To začalo okamžitě natáčet nové snímky, počínaje sedmou epizodou Síla se probouzí 76 %.

V čele Lucasfilmu od té doby stojí Kathleen Kennedy  , která se zodpovídá přímo Alanovi Hornovi z Disneyho. Právě na její hlavu se často snáší kritika fanoušků, jimž mnohdy přijde, že kvalita Star Wars snímků v uplynulých letech značně upadla. Mnozí se totiž domnívají, že novému vedení chybí silná kreativní vize.

Star Wars: Seřadili jsme všech 10 dosavadních velkých filmů od nejlepších po nejhorší

Naznačují to přinejmenším případy režisérů, kteří v uplynulých letech na jednotlivých filmech pracovali. Nesnáze například provázely hned druhý Disneyho blockbuster, Rogue One 78 %. Ten původně dostal na starost Gareth Edwards  , tvůrce nové Godzilly 59 %.

Jeho verze snímku se v mnohém nepodobala té, které jsme se nakonec dočkali v kinech. Změnil se například prakticky celý finální akt příběhu, v němž původně povstalci uloupili plány Hvězdy smrti na fyzickém disku, místo aby je posílali flotile na orbitě.

Saw Gerrera měl mít vlasy, jak jsme viděli dokonce ještě v prvním teaseru a hlavní hrdinka Jyn Erso byla nejspíš přímo členkou Aliance, místo aby v ideály rebelů uvěřila teprve až v průběhu snímku. Pak ale přišly přetáčky, na které už Gareth Edwards nedohlížel.

Nahradil ho zkušený Tony Gilroy  , který si vůbec nebral servítky.  Serveru Hollywood Reporter řekl, že byl prý film před jeho příchodem v hrozných problémech. Žádný zásah mu prý nemohl uškodit, pouze situaci vylepšit. Výsledná verze Rogue One se podle herce Bena Mendelsohna   od té původní obrovsky liší.

Dědictví Posledního z Jediů: Vysvětlíme, jak osmá epizoda Star Wars ovlivnila Vzestup Skywalkera

Potíže měl ale i další Star Wars spin-off, loňský Solo 71 %. Možná si vzpomenete, že snímek původně připravovali Phil Lord   a Christopher Miller  , tvůrci LEGO příběhu 75 %, kteří produkovali úspěšný animovaný film Spider-Man: Paralelní světy 85 %. Co by se mohlo pokazit, když se o snímek staralo tak zkušené duo?

Lord s Millerem měli zjevně pro Sola úplně jinou vizi, než scénárista Lawrence Kasdan  . Neshodli se prý dokonce ani na charakteru titulního (anti)hrdiny. Kathleen Kennedy se tehdy podle Hollywood Reporteru rozhodla podpořit Kasdana a Lord s Millerem záhy museli projekt opustit.

Nahradil je Ron Howard  , který se ale moc neměl k tomu, aby odhalil, jak velkou část filmu má vlastně na svědomí. Přišlo mu prý, že by na tom fandům ani nemělo záležet. Přiznal, že mu celá situace není příjemná, ale zároveň doufal, že fanoušci vycítí lásku a nadšení tvůrců.

To se tak úplně nestalo a Solo v kinech pohořel. Článek Variety mezitím uvedl, že Howard údajně natočil zhruba 70 % výsledné verze snímku. Dozvěděli jsme se také, že vyměnil herce padoucha Drydena Vose, přidal závěrečnou partii sabaccu a přetočil scény napříč celým filmem – ten měli prý Lord s Millerem předtím hotový až ze čtyř pětin.

Obecně se předpokládá, že měl Ron Howard snímek víc přiblížit klasickému duchu Star Wars. Třeba server Screen Rant spekuluje, že pod jeho taktovkou vzniklo i cameo Dartha Maula ve finále Sola.

Lucasfilm má navíc se svými tvůrci potíže i nadále.před lety odpískal plány na snímek o Bobovi Fettovi, nedávno se rozešel s tvůrci Hry o trůny 91 % Davidem Benioffem   a D. B. Weissem  , kteří měli stvořit rovnou celou trilogii. Jisté není ani to, zda se dočkáme plánovaných filmů od režiséra Posledního z Jediů 72 % Riana Johnsona  .

Válka proti pirátům: Sestřelili servery s ilegálním obsahem, teď jim vadí půjčování hesel

A pak je tu samozřejmě nadcházející Vzestup Skywalkera  . Ten měl původně natočit Colin Trevorrow  , který stojí za Jurským světem. Pracovat přitom začal ještě dávno před premiérou Posledního z Jediů – osmá epizoda přitom pochopitelně nutně musela jeho film citelně ovlivnit. Co víc, Trevorrow dokonce začal ještě dříve, než se do kin dostala Síla se probouzí!

Do plánů navíc zasáhla smrt herečky Carrie Fisher  , představitelky princezny Leii. Ta měla mít v tehdejších náčrtech devátého dílu centrální roli, podobně jako Han Solo v epizodě sedmé a Luke v té osmé. V podstatě se proto muselo začít úplně od začátku.

V roce 2017 pak Trevorrow produkci opustil. Důvodem byly oficiálně kreativní neshody, insideři ale mluvili o vážných rozepřích. Podle Collideru například Kathleen Kennedy nebyla spokojena s nástřely scénáře. Kolik z jeho vize zbylo, není jasné – Trevorrow se každopádně ukáže v titulcích jako scénárista, jak jsme se dozvěděli nedávno.

Jen těžko se lze ve světle těchto událostí občas ubránit dojmu, že přinejmenším někteří ze současných architektů univerza Star Wars tak docela netuší, co vlastně dělají. Budeme napjatě čekat, zda najdou s prosincovou premiérou Vzestupu Skywalkera opět pevnou půdu pod nohama.

⟰ Napiš nám svůj názor do diskuze ⟰
Přidej svůj názor  

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

29. 4. Aleš 1858

Zemřel herec Peter Mayhew, představitel Chewbaccy ze Star Wars

3. 5. Aleš 1822

Darth Vader by se mohl dočkat vlastního seriálu, kdo by ho ztvárnil, a kdy by se odehrával?

14. 12. Daniel 5610

Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje

9. 5. Aleš 17571

Vzestup Skywalkera bude podle Daisy Ridley velkolepý, při natáčení prý plakala

28. 6. Aleš 8415

Gladiátor: Prozradíme, která Maximova slova vymyslel sám herec Russell Crowe

Dnes Aleš 6

Stranger Things: Konec celé série byl naplánován už s druhou řadou. Kolik sérií bychom mohli vidět?

Dnes Daniel 19

Zaklínač: Lauren S. Hissrich prozradila, jak nucená přestávka ovlivnila příběh druhé řady

Dnes Daniel 3

Sam Mendes se spojil s režisérkou Mulan. Společně vytvoří romantickou satiru na kulturu Hollywoodu

Dnes Daniel 6

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

1. 5. Aleš 141198

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

3. 5. Aleš 17746

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

8. 2. Aleš 5339