Loučíme se s X-Men: Seřadili jsme všech dvanáct filmů série od nejhoršího po nejlepší

Datum vydání 27. 11. 2019Shlédnutí 24 493×Názory k tématu1Sdílení článku145Přepnout téma světlý/tmavý vzhled

Série X-Men je definitivně u konce. Letošní premiérou snímku Dark Phoenix 59 % skončila téměř dvě dekády dlouhá historie mutantské série a oblíbené hrdiny příště uvidíme asi až v propojeném vesmíru MCU, kde se připojí k Avengerům či Strážcům Galaxie. Nadešel tudíž čas bilancování a právě o ně se dnes pokusíme. Seřadili jsme tudíž všechny filmy série od nejhoršího po nejlepší.

12) X-Men: Poslední vzdor 72 %

O kvalitách třetího dílu asi nejvíc vypovídá to, že na pět let X-Meny pohřbil, takže museli být rebootováni. Poslední vzdor vyprávěl tragédii Jean Grey, naneštěstí ale dost nepřesvědčivým způsobem. Třeba smrt jejího milovaného Cyclopse vysloveně odbyl, zmátl diváky dočasnou smrtí Profesora X a ještě se snažil vyprávět dějovou linku o séru, které odebírá mutantům jejich schopnosti.

Nenápadná camea: 10 slavných jmen, která se neobjevila ani v titulcích

Poslední vzdor byl jednoduše překombinovaný a ještě ke všemu chudý na emoce. Magneto v něm ale aspoň zvedl celý Golden Gate Bridge v San Franciscu, což je dodnes jedna z nejpůsobivějších ukázek jeho schopností.

11) Wolverine 64 %

I Loganův výlet do Japonska měl své světlejší momenty. Třeba úvodní scénu, v níž hrdina zachrání vojáka před atomovým výbuchem. Nebo akční bitku na střeše rychlovlaku. Wolverine nicméně ztrácí dech v samotném závěru, kdy přijde předvídatelné finále plné klišé.

Zkrátka a dobře, japonský Wolverine je nejspíš tím vůbec nejzbytečnějším snímkem celé série. Titulní postavu vlastně nikam moc neposouvá a protože mu chybí originální nápady, nejspíš se vám záhy vykouří z hlavy.

10) X-Men: Apokalypsa 70 %

Podobný problém má i Apokalypsa. Hlavně proto, že jsme v době její premiéry byli už dávno zvyklí na klasickou příběhovou strukturu. Magnetovi se stane něco škaredého, takže se naštve na lidi a vydá se cestou zla, jen aby v posledním okamžiku přispěl hrdinům na pomoc a zachránil jim kůži.

Na nejmocnějšího mutanta historie byl titulní Apocalypse až k uzoufání nudný, nová linka s Jean Grey nám přišla krapet odfláknutá a ze záplav drahé, ale poměrně fádní akce vyčnívala jen Quicksilverova nová scéna.

9) X-Men Origins: Wolverine 73 %

První rosomákova sólovka dle našeho názoru zůstává jedním z nejpodceňovanějších akčních filmů vůbec. Ano, má trapného Deadpoola se zašitou pusou. Ano, digitální efekty ve filmu vypadají, jako kdyby je někdo do záběrů dokresloval v Malování. Jenže to je jenom polovina celkového obrazu.

Sabretooth v podání Lieva Schreibera   je Wolverinovi velice důstojným padouchem, potkáme mnoho dosud neviděných mutantů typu Gambita a potěší i hořkosladký konec. Za jedno zhlédnutí Loganův origin rozhodně stojí.

8) X-Men: Dark Phoenix 59 %

To podle nás platí i o letošním posledním příspěvku do vesmíru X-Men. Tomu se povedly hlavně akční scény, které působí dynamicky a originálně, zmínit musíme i povedený soundtrack Hanse Zimmera  . Ani napodruhé se však tvůrcům nepodařilo důstojně prodat příběh Jean Grey.

Mrtvá filmová univerza: 5 sérií, které se neúspěšně snažily napodobit úspěch Marvelu

Klopýtajícímu scénáři vůbec nepomohla záporačka v podání Jessicy Chastain   a když se Magneto opět překvapivě pokusil udělat něco zlého po další tragédii, už jsme jenom smutně kroutili hlavou.

7) X-Men 82 %

Pomalu se ale dostáváme k těm lepším mutantským filmům – a jak lépe začít, než tím úplně prvním? Originální X-Men přinesli revoluci. Ukázali světu, že superhrdinské filmy nemusejí být jenom pro teenagery a zároveň představili světu Patricka Stewarta  , Iana McKellena   či Hugha Jackmana   v jejich ikonických rolích.

Očima dnešního diváka sice akce už nepůsobí tak efektně, jako na přelomu tisíciletí, film ale pořád funguje jako celek. Až budete mít někdy nostalgickou chvilku a vrátíte se k němu, určitě ani po letech nezklame.

6) Deadpool 81 %

První sólové dobrodružství Wada Wilsona působilo před lety tak trochu jako zjevení. Poprvé jsme se totiž dočkali komiksového filmu, v němž se sprostě nadávalo, občas jste zahlédli nahou kůži a krev stříkala po celém plátně. Do toho hlavní antihrdina trousil hlášky a strefoval se do zbytku superhrdinského žánru.

Koho zajímá, že akce nevybočovala z průměru a jméno padoucha byste už dávno zapomněli, kdyby si z něho Deadpool celou dobu nedělal srandu? Snímek si i tak zaslouží místo v horní polovině žebříčku.

5) Deadpool 2 80 %

Stejně jako jeho pokračování, v němž se Deadpool pokoušel zachránit malého mutanta před normálními lidmi, Cablem z budoucnosti i před ním samotným. Scénář se oproti jedničce trochu rozplizl a zvlášť ke konci měl problém udržovat tempo, jinak je ale dvojka vesměs větší a lepší.

Konečně má totiž peníze na drahé vtípky typu CGI souboje dvou obřích mlátiček či brutálního konce týmu X-Force. Navíc jsme se dočkali lepšího bondovského intra, než jaké měl kterýkoli skutečný film o agentovi 007.

4) X-Men 2 82 %

Asi jste čekali, že legendární druhý díl potkáte poměrně vysoko. Rozhodně si to totiž zaslouží. Magneto a Profesor X poprvé spojili síly, dozvěděli jsme se první detaily z Wolverinovy minulosti a ve Williamovi Strykerovi našla série jednoho ze svých nejvýraznějších padouchů.

Zmínit musíme zejména perfektní úvodní scénu s Nightcrawlerovým útokem na Bílý dům, akce ale prodělala velký vývoj jako celek. Po komerčním úspěchu jedničky totiž režisér Bryan Singer   konečně dostal pořádný rozpočet.

3) X-Men: První třída 85 %

Pokud jsme na začátku článku vinili Poslední vzdor z toho, že sérii X-Men na čas pohřbil, První třída režiséra Matthewa Vaughna   ji zase vzkřísila. A to přesto, že vyměnila prakticky všechny herce a vydala se do relativně vzdálené minulosti. Poprvé se ukázali James McAvoy  , Michael Fassbender   či Jennifer Lawrence  .

Útěk před balvanem, středověká bitva i boj s chobotnicí. 10 dalších nejlepších filmových úvodů

První třída dokázala vůbec nejlépe prodat Magnetův tragický osud, vysvětlila také volbu Mystique a odhalila, proč se mutanti dostali do vzájemného konfliktu. A Wolverinovi nezapomněla dát aspoň krátké, vtipné cameo.

2) X-Men: Budoucí minulost 82 %

Budoucí minulost se podle našeho názoru První třídě co do kvality scénáře nevyrovná, má však jiné eso v rukávu. Noví herci se potkávají s těmi starými a sama časová linka musí změnit směr, aby byli mutanti zachráněni před vyhynutím. Zatímco navíc většina velkolepých finálních bitev v komiksových filmech akcentuje ničení, v Budoucí minulosti hrdinové zvítězí tak, že ušetří lidský život.

Film slouží jako přirozené finále celé série a popravdě by nám vůbec nevadilo, kdyby se jím tvůrci rozhodli skončit. To bylo ostatně prý původně plánem.

1) Logan 83 %

Finální Wolverinův snímek je víc westernové drama o stárnoucích, vnitřně pochroumaných postavách, než superhrdinská akční komiksovka. A to je na něm tak svělé. Žánrových blockbusterů s emzáky, obřími roboty či neposkvrněnými ochránci spravedlnosti jsme totiž už viděli desítky. Logan je jenom jeden.

A nekompromisní. Brutální, syrový, emocionální a na správných místech zároveň i citově vyprahlý. Unikátní do té míry, že si tu první příčku prostě zaslouží.

Komentáře od uživatelů  ❭

Zatím tu není komentář, buďte první.

Přidej svůj názor  ❭
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Avengers 4: Co nás čeká za rok? Víme, jak může válka s Thanosem pokračovat

Datum vydání 1. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu1Sdílení článku1611
Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Marvel: Thor 4 je oficiální, natočí ho opět režisér Ragnaroku Taika Waititi

Datum vydání 17. 7. Autor článku Aleš Názory k tématu14Sdílení článku1198
Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Spider-Man je oficiálně zpět v MCU, třetí film vznikne ve spolupráci Sony a Marvelu

Datum vydání 27. 9. Autor článku Daniel Názory k tématu9Sdílení článku1142
Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Noví Avengers už překonali miliardu. Dokonce nejrychleji v historii

Datum vydání 29. 4. Autor článku Aleš Názory k tématu2Sdílení článku1056
James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

James Gunn je zpátky. Strážci Galaxie 3 natočí režisér původních dvou filmů

Datum vydání 15. 3. Autor článku Aleš Názory k tématu13Sdílení článku1053

Mandalorian a Grogu se vrátí na Disney+ s novou sérií. Máme trailer třetí série!

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Trailer na očekávaný třetí díl oblíbených a hláškujících Strážců galaxie (Guardians of the Galaxy) je tu!

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

Whoopi Goldberg odhaluje, že je přichystán scénář pro Sestru v akci 3 a čeká se jen na jeho schválení

Datum vydání Včera Autor článku Žaneta Sdílení článku1

První epická upoutávka na nové Transformers: Rise of the Beasts (Transformers: Probuzení monster)

Datum vydání 3. 12. Autor článku Žaneta Sdílení článku192
Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Jak jde Marvel po sobě: Od Velkého třesku přes Helu a Captaina Americu až po zrození Iron Mana

Datum vydání 3. 5. Autor článku Aleš Názory k tématu19Sdílení článku860
Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Fantastická zvířata: Vysvětlíme, kdo je vlastně temný čaroděj Gellert Grindelwald

Datum vydání 8. 2. Autor článku Aleš Názory k tématu16Sdílení článku425
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba

Datum vydání 2. 10. Autor článku Aleš Názory k tématu33Sdílení článku568